Ухвала суду № 34332539, 14.10.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
2а-1189/10/1870
Номер документу
34332539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" жовтня 2013 р. м. Київ К-35541/10

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Ланченко Л.В.

Цвіркуна Ю.І.

за участю секретаря Корженкової І.О.

представника позивача Сердюк В.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області

на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2010

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010

у справі № 2а-1189/10/1870

за позовом Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Лебединський агролісгосп»

до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області

про визнання незаконним акту перевірки. визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2010, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 11.12.2009 № 0001122301/0 про визначення податкового зобов'язання в загальній сумі 194716,00 грн., в т.ч. 129811,00 грн. основного платежу 129811,00 грн. та 64905,50 грн. В частині позовних вимог щодо зобов'язання Сумської МДПІ Сумської області прийняти уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок відмовлено.

Сумська МДПІ (Лебединське відділення) подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову повністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.

Підставою для визначення за податковим повідомленням-рішенням від 11.12.2009 № 0001122301/0 податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 194716,00 грн., в т.ч. 129811,00 грн. основного платежу 129811,00 грн. та 64905,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій, слугували висновки перевірки, викладені в акті від 27.11.2009 № 549/23/23637208, про порушення вимог п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п. 81.2, 81.3, 81.6, 81.7, 81.15.6 п. 81.15 ст. 8.1 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі Закону). Порушення полягало у тому, що позивач, маючи питому вагу вартості поставлених сільськогосподарських товарів менше 75 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг) протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно, неправомірно використав, починаючи з березня 2009 року і по 30.06.2009, визначені у п. 81.2 ст. 81 Закону № 168/97-ВР пільги та не сплатив такий податок до бюджету. При цьому податковий орган виходить з того, що вирубані дерева у вигляді пиловника, рудстійки, технічної сировини, фансировини, ялинок не належить до сільськогосподарських товарів, зазначених у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф», оскільки до групи 06 під кодом 0602904100 УКТ ЗЕД належать «дерева лісові», та «інші». Своє чергою у Примітці до групи 06 визначено, що за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної позиції 0601, до цієї групи належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей та розсадників для висадки чи для декоративних цілей.

Скасовуючи податкове повідомлення-рішення, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що поставлені позивачем товари групи 44 «деревина і вироби з дерева» є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 «дерева лісові», а отже, є сільськогосподарськими товарами у розумінні п. 81.7 Закону.

Суд касаційної інстанції не може визнати обґрунтованими оскаржувані судові рішення, з огляду на таке.

Відповідно до п. 81.2. ст. 81 Закону згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Відповідно до п. 81.6. ст. 81 Закону сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Відповідно до п. 81.7. ст. 81 Закону сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф України», якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Відповідно до п.п. 81.15.3. п. 81.15. ст. 81 Закону діяльність у сфері лісового господарства (лісництва):

а) залісення, вирощування і догляд за деревами або чагарниками чи вирубування дерев та/або чагарників;

б) збирання дикорослих грибів та ягід, інших дикорослих рослин, їх обробка та консервація;

Відповідно до п. 81.15.6. п. п. 81.15. ст. 81 Закону виходячи з норм цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженим відповідно до Закону України «Про стандартизацію».

Системний аналіз наведених норм Закону свідчить, що для підприємств, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування на час виникнення спірних відносин поширювався лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, визначених Законом та Переліком видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 № 23, в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наведеному у п. 81.7 Закону. Своєю чергою, до сільськогосподарських товарів належать товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф України», безпосередньо вирощені (тощо) платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, а також продукти обробки (переробки) таких товарів.

Зважаючи на викладене, для правильного вирішення даної справи слід з'ясувати та встановити, найменування поставлених позивачем товарів, чи є поставлені позивачем товари товарами, які могли бути витраченими на здійснення операцій з переробки товарів (основні товари, які могли бути переробленими, обробленими) чи є такі товари продуктами переробки перших. У разі, якщо такі товари були товарами, що могли бути переробленими (обробленими), то слід встановити до якої групи за УКТ ЗЕД згідно із Законом «Про митний тариф України» вони належать. У разі якщо поставлені товари є продуктами переробки, слід встановити до якої групи товарів належать основні товари, з яких утворились такі продукти переробки.

При цьому слід врахувати, що до групи 06 «Живі рослини та продукти квітництва» під кодом 0602904100 «дерева лісові» «інші», згідно із п. 1. Примітки до групи 06 за умови дотримання винятків, що зазначені в другій частині товарної позиції 0601, відносяться тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, які поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи декоративних цілей.

У разі, коли неможливо визначити код товарів, з яких утворилися поставлені продукти їх переробки (обробки), слід визначати код товарів, до яких належать останні і у разі, якщо вони не належать до груп 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф України», такі товари не є сільськогосподарськими.

Враховуючи наведене, суд касаційної інстанції дійшов висновку про необхідність скасування оскаржуваних судових рішень та необхідність направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції, в ході якого слід врахувати викладене.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2010 скасувати, а справу направити на новий розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

Судді Л.В. Ланченко

Ю.І. Цвіркун