Постанова № 34323984, 15.10.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2013
Номер справи
820/7943/13-а
Номер документу
34323984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 820/7943/13-а

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2013 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представників: позивача - ОСОБА_2,

відповідачів - Копилової В.В., Гришина О.І., Гнатченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особа-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд визнати дії ДПІ у Харківській області від 06.03.2013 р. по опису та вилученню майна ФО-П ОСОБА_1, яке знаходилося за адресою: АДРЕСА_1, а також зобов'язати Головне управління Міндоходів у Харківській області, ДПІ у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області повернути описане та вилучене майно 06.03.2013 р. за адресою: АДРЕСА_1, ФО-П ОСОБА_1

15.10.2013 р. протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було замінено первинного відповідача - ДПС у Харківській області на належного - Головне управління Міндоходів у Харківській області.

В обґрунтування вимог адміністративного позову позивач зазначив наступне. ОСОБА_1 згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця Серії НОМЕР_1, зареєстрована як фізична особа - підприємець Виконавчим комітетом Харківської міської ради від 25.12.2002 р. за НОМЕР_4. Згідно виданого ДПІ у Московському районі м. Харкова Харківської області ДПС 24.01.2012 р. позивачу як суб'єкту господарювання Свідоцтва Серії НОМЕР_2 є платником єдиного податку. З 01.12.2012 р. здійснює такі види діяльності як: 96.09 - надання інших індивідуальних послуг; 46.45 - оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; 47.75 - роздрібна торгівля косметичним товаром та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах. В позовній заяві позивач зазначає, що останні декілька років провадила підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_1 (займала приміщення, розташоване на першому поверсі). Посилаючись на положення Конституції України та норми Податкового кодексу України вважає, що діями працівників податкової міліції ДПС у Харківській області, які полягають у вилученні ними ТМЦ за адресою: АДРЕСА_1, а також працівників ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС по складанню актів опису і попередньої оцінки майна №1/13, №2/13 від 06.03.2013 р. та укладанню договорів №1, №2 про зберігання безхазяйного майна, порушено законні права позивача як власника вилученого та описаного майна, оскільки такі дії податківців є незаконними, та такими, що суперечать законам України та Конституції України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про його задоволення в повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні вимоги адміністративного позову не визнав. В обґрунтування наданих до суду письмових заперечень вказали, що відповідачі у спірних правовідносинах щодо вилучення майна за адресою: АДРЕСА_1, його описання, попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного та укладання договорів зберігання такого майна з ТОВ "Яна" та гр. ОСОБА_3, діяли виключно на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України. При цьому, відповідних документів щодо підтвердження права власності позивачки на вилучене майно до ДПІ у Київському районі не надходило. Гр. ОСОБА_1, в свою чергу, не було надано до контролюючих органів відповідних документів, що підтверджують її право власності на вилучене та описане майно. А отже, адміністративний позов є необґрунтованим та безпідставним, а тому не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні представники відповідачів просили суд ухвалити рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, з'ясувавши фактичні обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за наслідком аналізу змісту норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з таких підстав та мотивів.

Відповідно до ст. 335 Цивільного кодексу України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Відповідно до п.п.19-1.23 п.19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України, однією з покладених на контролюючі органи функцій є організація роботи з виявлення, обліку, зберігання, оцінки та розпорядження безхазяйним майном та іншим майном, що переходить у власність держави, а також з обліку, попередньої оцінки, зберігання майна, вилученого та конфіскованого за порушення митного і податкового законодавства.

При цьому, статтею 41 Податкового кодексу України визначено, що у складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

З матеріалів справи вбачається, що 28.02.2013 р. до Управління податкової міліції ДПС України у Харківській області надійшло звернення гр. ОСОБА_3, яким повідомлено, що в нежитловому приміщенні 1-го поверху №ІІ, ІІІ, 1-13, 15-19 в літ. "А-3" загальною площею 224,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 власником якого він є на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 15.02.2012 р., зберігаються парфумерні та косметичні вироби невстановлених осіб, які спричиняють незручності йому як власнику приміщення в здійсненні господарської діяльності.

В ході розгляду вказаного звернення працівниками податкової міліції було опитано нинішнього власника приміщення гр. ОСОБА_3 та попереднього власника - гр. ОСОБА_4, які пояснили, що власник майна, яке знаходиться у вказаному приміщенні, їм не відомий. 04.03.2013 р. співробітниками сектору БФБ ООЗСПБ УПМ ДПС в Харківській області зроблено виїзд за адресою: АДРЕСА_1, в ході якого встановлено, що за вказаною адресою дійсно знаходиться нежитлове приміщення при вході в якому знаходиться вітрина з парфумерними та косметичними виробами та шість дверей, які опечатано власником даного приміщення - гр. ОСОБА_3, у зв'язку із тим, що в приміщенні цілодобово знаходяться співробітники охоронного агентства "Моноліт", найняті ОСОБА_3

Механізм взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби (далі - підрозділи ДПС) під час виконання покладених згідно із законодавством України завдань із виявлення, обліку, зберігання, оцінки, розпорядження безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави визначений Порядком взаємодії між підрозділами ДПС України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2012 р. №1341 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 р. за №290/22822 (далі за текстом - Порядок №1341). Дія зазначеного Порядку поширюється на безхазяйне майно та майно, що переходить у власність держави, крім безхазяйного нерухомого майна.

Так, згідно п.2.1 Розділу 2 Порядку №1341, якщо під час виконання функцій підрозділом податкової міліції виявлено безхазяйне майно, керівник (заступник керівника) такого підрозділу не пізніше п'ятнадцятиденного строку від дня виявлення направляє керівнику органу державної податкової служби або його заступнику, який згідно з розподілом обов'язків відповідає за роботу підрозділу погашення податкового боргу, службову записку про виявлення безхазяйного майна.

На виконання розділу 5 Наказу ДПА України №1032 від 25.03.2010 р., для забезпечення планово-нормативної бази та для виділення підлеглих співробітників для спільного опису виявленого майна із ознаками безхазяйного та подальшої поставки його на облік та реалізацію в дохід держави, 04.03.2013 р. супровідним листом Управлінням податкової міліції ДПС України у Харківській області на адресу ДПС у Харківській області направлено матеріали відпрацювання, у яких проглядаються ознаки безхазяйного майна.

Працівниками Управління податкової міліції ДПС України у Харківській області здійснено вилучення товарно-матеріальних цінностей (численні меблі, обладнання, комп'ютерна техніка, косметичні вироби тощо) невстановлених осіб, які знаходилися в нежитловому приміщенні 1-го поверху №ІІ, ІІІ, 1-13, 15-19 в літ. "А-3" за адресою: АДРЕСА_1.

Пунктом 2.3. Розділу 2 Порядку №1341 визначено, що керівник органу державної податкової служби або його заступник, який згідно з розподілом обов'язків відповідає за роботу підрозділу погашення податкового боргу, у день отримання службової записки про виявлення безхазяйного майна або прийняття рішення про накладення адміністративного арешту на таке майно дає доручення підрозділу погашення податкового боргу поставити це майно на облік.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання такого доручення підрозділ погашення податкового боргу проводить перевірку наявності цього майна за місцезнаходженням, його кількісних та якісних характеристик, зазначених у документах, доданих до службової записки, або у протоколі про тимчасове затримання майна чи рішенні про адміністративний арешт, та у разі підтвердження наявності безхазяйного майна не пізніше наступного дня після закінчення перевірки складає акт опису і попередньої оцінки безхазяйного майна за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

До акта опису і попередньої оцінки безхазяйного майна додаються договір про зберігання такого майна, укладений між відповідним органом державної податкової служби із суб'єктом господарювання, який надає послуги з відповідального зберігання безхазяйного майна, та фотознімки описаного безхазяйного майна.

Відповідно до п.2.8 Розділу 2 Порядку №1341, узяте на облік безхазяйне майно зберігається відповідним органом державної податкової служби у власних (орендованих) приміщеннях або за актом опису і попередньої оцінки безхазяйного майна передається на відповідальне зберігання суб'єкту господарювання.

Із суб'єктом господарювання, який прийняв безхазяйне майно на відповідальне зберігання, укладається відповідний договір. Прийняте на зберігання безхазяйне майно відображається на позабалансовому рахунку "Активи на відповідальному зберіганні" цього суб'єкта господарювання.

В результаті підтвердження наявності безхазяйного майна за адресою: АДРЕСА_1, на виконання вимог Порядку взаємодії між підрозділами ДПС України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2012 р. №1341 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 р. за №290/22822, комісією у складі представників ДПС у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС та представників суб'єктів господарювання, які прийняли майно на зберігання - гр. ОСОБА_3 та директора ТОВ "Яна" Пасашкова Ю.А., здійснено опис, оцінку і передачу на зберігання вказаним особам товарно-матеріальних цінностей (численні меблі, обладнання, комп'ютерна техніка, косметичні вироби тощо) та складено акти опису і попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного №1/13, №2/13 від 06.03.2013 р., копії яких надано до суду ДПІ у Київському районі м. Харкова та приєднано до матеріалів справи.

Передумовою передачі вказаного майна на зберігання гр. ОСОБА_3 та директору ТОВ "Яна" Пасашкову Ю.А. слугувало укладення таких договорів, копії яких містяться в матеріалах справи:

- договору про зберігання безхазяйного майна №1 від 06.03.2013 р. відповідно до умов якого, Замовник (ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС) передає, а Виконавець (ОСОБА_3) приймає на відповідальне зберігання Майно. Виконавець зобов'язується зберігати вказане в цьому Договорі майно і повернути його Замовнику у схоронності. Згідно підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Розділу 2 (Обов'язки сторін) "При виконанні цього договору Виконавець зобов'язаний прийняти майно за місцем його знаходження за адресою: АДРЕСА_1 згідно п. 1.1 договору;

- договору про зберігання безхазяйного майна №2 від 06.03.2013 р. відповідно до умов якого, Замовник (ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС) доручає, а Виконавець (директор ТОВ "Яна" Посашков Ю.А.) бере на себе обов'язок зберігати передане йому Майно. Місцезнаходження переданого майна на зберігання: АДРЕСА_2. Замовник передає, а Виконавець приймає майно на зберігання, що знаходиться на обліку у першого.

А отже, дії контролюючих органів щодо вилучення майна за адресою: АДРЕСА_1, його опису, попередньої оцінки цього безхазяйного майна та передачу на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання за укладеними договорами є цілком законними, відповідають положенням Податкового кодексу України та Порядку №1341, та не порушують чиїх-небуть прав.

Позивач у позовній заяві стверджувала, що останні декілька років провадила свою підприємницьку діяльність та тримала салон за адресою: АДРЕСА_1 (вид діяльності: надання перукарських та косметологічних послуг), займала приміщення, розташоване на першому поверсі, та саме вона є власником вилученого та описаного контролюючим органом майна за вказаною адресою.

В ході розгляду справи судом з'ясовано та підтверджено матеріалами справи, що позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_3, адреса: АДРЕСА_3), згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця Серії НОМЕР_1, зареєстрована як фізична особа - підприємець Виконавчим комітетом Харківської міської ради від 25.12.2002 р. за НОМЕР_4.

Згідно виданого ДПІ у Московському районі м. Харкова Харківської області ДПС 24.01.2012 р. позивачу як суб'єкту господарювання Свідоцтва Серії НОМЕР_2 є платником єдиного податку. З 01.12.2012 р. здійснює такі види діяльності як: 96.09 - надання інших індивідуальних послуг; 46.45 - оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; 47.75 - роздрібна торгівля косметичним товаром та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах.

Позивач, наголошуючи на порушенні податковим органом своїх законних прав щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном за адресою: АДРЕСА_1, яке було вилучено контролюючим органом без її відома та у її відсутність, 08.04.2013 р. звернуся з відповідними ідентичними за своїм змістом скаргами на можливі неправомірні дії працівників Управління податкової міліції ДПС у Харківській області до: Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства доходів та зборів України, прокуратури Харківської області.

Проте, за результатами проведених службових перевірок інформації, викладеної у скаргах позивача щодо неправомірних дій з боку працівників УПМ ДПС у Харківській області під час проведення заходів з опису, оцінки майна з ознаками безхазяйного, поставлення такого майна на облік в ДПІ у Київському районі та передачі його на відповідальне зберігання згідно укладених с суб'єктами господарювання договорів, свого підтвердження не знайшла, а працівники податкової міліції діяли відповідно до закону, в межах наданих їм повноважень, про що повідомлено позивача надісланими поштою листами: від 15.05.2013 р. №1/0711-05 управління податкової міліції ДПС у Харківській області; від 29.04.2013 р. №1207/9/0711-05 ДПС у Харківській області; від 20.05.2013 р. №1051/9/08-020-14 відділу внутрішньої безпеки при ДПС у Харківській області УВБ ДПС України; від 02.07.2013 р. №185/9/20-40-08-15 управління внутрішньої безпеки ГУ Міндоходів у Харківській області.

Згідно п.3.8 Розділу 3 Порядку №1341, підставами для зняття з обліку безхазяйного майна є: надходження до бюджету в повному обсязі коштів від реалізації (відшкодування вартості втраченого або пошкодженого) безхазяйного майна; акт про переробку, утилізацію (знищення) безхазяйного майна; акт приймання-передачі при поверненні безхазяйного майна власнику; акт приймання-передачі при безоплатній передачі безхазяйного майна; відповідне рішення суду.

Відповідно до пункту 1 Розділу 8 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затверджених наказом ДПА України від 21 липня 2008 р. № 482 (далі за текстом - Методичні рекомендації № 482), майно, яке не перейшло у власність держави, підлягає поверненню за умови, що власником надані відповідні документи, які підтверджують його право власності на майно.

У пункті 3 цього Розділу зазначається, що повернення майна, зазначеного у пункті 1 цього розділу Методичних рекомендацій, проводиться органом державної податкової служби у місячний термін від дня реєстрації заяви власника за наявності відповідних документів. У цей же термін здійснюється повернення майна, зазначеного у пункті 2 цього розділу, якщо у рішенні суду або іншого органу про скасування рішення про перехід права власності на майно до держави не встановлено інший термін повернення майна.

Тобто, повернення безхазяйного майна його власнику органом державної податкової служби може бути здійснене за заявою власника за наявності відповідних документів у місячний термін від дня реєстрації такої заяви, тобто при достатніх для цього підставах.

Доказів того, що ФО-П ОСОБА_1 зверталася до контролюючих органів з відповідною заявою та документами, що підтверджують її право власності на вилучене та описане майно до суду представником позивача не надано. Щодо посилання представника позивача на скаргу від 08.07.2013р. (вх. № ДПІ 395/10) та заяву від 04.10.2013р., суд зазначає, що до вказаних листів позивачем жодних документів, що підтверджують її право власності на майно не надавалось.

Крім того, договору оренди приміщення за адресою: АДРЕСА_1, між позивачкою та власником цього приміщення - гр. ОСОБА_3, матеріали справи не містять, представник позивача в судовому засіданні зазначила, що не має інформації щодо укладення такого договору.

Оскільки дії контролюючих органів щодо вилучення майна за адресою: АДРЕСА_1, його опису, попередньої оцінки цього безхазяйного майна та передачу на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання за укладеними договорами є цілком законними, тому суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, виходячи зі змісту даної норми, позивач не позбавлений свого права на пред'явлення позову про визнання його права власності на описане та вилучене безхазяйне майно, яке знаходиться на зберіганні у гр. ОСОБА_3 та ТОВ "Яна", шляхом подачі такої позовної заяви до місцевого загального суду як цивільного.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 21 жовтня 2013 року.

Суддя Шевченко О.В.