Постанова № 34323602, 08.10.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2013
Номер справи
811/2979/13-а
Номер документу
34323602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2013 року Справа № 811/2979/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного Фонду України в м.Кіровограді

до відповідача - Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України

про стягнення заборгованості.

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровограді (далі - позивач) з адміністративним позовом до Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 40883,57 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач самостійно нарахував, але не сплатив суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума заборгованості відповідачем не сплачена, а тому позивач просить суд стягнути її з відповідача.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року було відкрито скорочене провадження.

Зазначену ухвалу відповідачу було направлено 20 вересня 2013 року (а.с.16), та ним отримано 24 вересня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення (а.с. 17).

26 вересня 2013 року від ДП "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого, відповідачем позовні вимоги визнані у повному обсязі, також зазначено, що у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем не мав фактичної фінансової можливості своєчасно розраховуватись по своїм обов'язкам (а.с.18).

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України зареєстроване 06 вересня 1995 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради та з того часу перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в м.Кіровограді, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.6-8).

Так, ДП "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України несвоєчасно сплачував суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Як наслідок, 08 квітня 2013 року позивачем було прийнято рішення №32 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9429,96 грн. та пені у розмірі 31453,61 грн., на загальну суму 40883,57 грн. (а.с.9)

Зазначене рішення відповідачем було отримано 11 червня 2013 року (а.с.9-11).

Як вбачається з матеріалів справи, вищезазначене рішення про сплату боргу в судовому порядку відповідачем не оскаржувалась.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно статті 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, джерелами формування коштів Пенсійного фонду є страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно пунктом третім Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абзацу першого статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.

Частинами третьою та четвертою статті 15 вказаного Закону встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду. Платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за ставкою 33,2 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Згідно пункту 4 частини другої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 11.11 розділу 11 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" від 19.12.2003 року за № 21-1, страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України.

Відповідно до пункту шостого частини другої статті 17 та частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до частини другої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків, які своєчасно нараховані та несплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 зазначеного Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків - недоїмкою.

Пунктом десятим статті 20 зазначеного Закону передбачено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що на відповідача покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески незалежно від фінансового стану.

З матеріалів справи вбачається, що в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем не сплачена сума зобов'язання по пені за несвоєчасну сплату внеску, в зв'язку із чим виникла заборгованість зі сплатb внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 40883,57 грн., що підтверджується, зокрема, відповідним розрахунком (а.с.5).

З урахуванням викладеного, зважаючи на фактичне визнання відповідачем адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги до Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України є обґрунтованими та підтверджені належними доказами, а отже сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 7-11, 71, 86, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агенства резерву України (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00951862) заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 40 883,57 грн. (сорок тисяч вісімсот вісімдесят три гривні, п'ятдесят сім копійок) на користь Управління Пенсійного Фонду України в м.Кіровограді на рахунок №256073011226 в ВАТ „Ощадбанк України" Кіровоградське обласне управління, МФО 323475.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в 10- денний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.В. Кравчук