Постанова № 34323507, 17.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
805/13534/13-а
Номер документу
34323507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2013 р. Справа № 805/13534/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку письмового позовну заяву Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 5 899 829,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Торезька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Торезька ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 5 899 829,00 грн. з державного підприємства «Торезантрацит» (далі - ДП «Торезантрацит» відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 5 899 829,00 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання на підставі поданої до податкового органу податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2013 року від 20.08.2013 року № 9051829600. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник відповідача Бережной Р.В. (довіреність від 08.01.2013 року № 1-04/01-43) надав до суду заяви про визнання позовних вимог у повному обсязі, а також про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с. 29, 50).

Крім того, представник відповідача подав заяву, у якій просив встановити у рішенні наступний порядок його виконання - шляхом відстрочення строком на 12 місяців, а саме до 01.10.2014 року, та розстрочення на 120 місяців з 01.10.2014 року по 01.10.2024 року зі сплатою суми податкового боргу у розмірі 5 899 829,00 грн. щомісячно по 49 165,24 грн. (а.с. 30-32).

Представник позивача Мочкаєв Ю.І. (довіреність від 27.09.2013 року № б/н) надав до суду заяву, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Водночас зазначив, що Торезька ОДПІ не заперечує проти розстрочення на 120 місяців та відстрочення на 12 місяців погашення відповідачем податкового боргу. Також просив розглянути справу у порядку письмового провадження (а.с. 48, 49).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особі серії А00 № 294811 державне підприємство «Торезантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 29.04.2003 року за № 1 264 120 0000 000010, ідентифікаційний код юридичної особи 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88. Згідно Довідки про взяття на облік платника податків ДП «Торезантрацит» перебуває на податковому обліку в з 08.05.2003 року за № 32. Станом на день розгляду даної справи перебуває на податковому обліку в Торезької ОДПІ.

1. Щодо стягнення суми податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 5 899 829,00 грн.

Судом встановлено, що відповідач самостійно визначив своє податкове зобов'язання з податку на додану вартість на підставі поданої до Торезької ОДПІ податкової декларації з податку на додану вартість (далі - Декларація з ПДВ) за липень 2013 року від 20.08.2013 року № 9051829600 в сумі 5 899 829,00 грн. (а.с. 7-9), яка до державного бюджету не сплачена.

Як слідує з матеріалів справи, заборгованість перед бюджетом у відповідача є безперервною.

Згідно пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент винесення податкових вимог) встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Отже, з метою погашення підприємством заборгованості Торезькою ОДПІ приймалися заходи на погашення податкового боргу, а саме: боржнику направлялись перша податкова вимога від 04.06.2003 року № 1/72 та друга податкова вимога від 08.07.2003 року № 2/80.

Також з матеріалів справи судом встановлено, що активи ДП «Торезантрацит» знаходяться у податковій заставі в Торезькій ОДПІ, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) 23.04.2013 року № 40504253.

Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості. При цьому, у справі відсутні докази стосовно адміністративного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо наведених податкових вимог та правомірності включення активів до податкової застави.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Так, приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).

У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Отже, узгоджена сума грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем у розмірі 5 899 829,00 грн., та яка не сплачена в установлені строки є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані повністю.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, подав до суду відповідну заяву, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 5 899 829,00 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення - шляхом відстрочення та розстрочення виконання даного судового рішення.

За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Заява відповідача про відстрочення на один рік та розстрочення строком на 120 місяців сплати податкового боргу у розмірі 5 899 829,00 грн. обґрунтована критичним фінансовим становищем підприємства через недоодержання бюджетного фінансування, а також через перевищення кредиторської заборгованості перед дебіторською, із наявністю значної заборгованості за податками та зборами перед Державним бюджетом, що спричинило також взяття податковим органом майна підприємства до податкової застави. Отже, погашення спірного податкового боргу може привести до ще більшого погіршення фінансового становища підприємства.

З урахуванням наведених обставин заявник у судовому порядку просить:

1) відстрочити виконання судового рішення по даній справі строком на один рік - до 01.10.2014 року;

2) розстрочити виконання судового рішення по даній справі шляхом сплати податкового боргу у розмірі 5 899 829,00 грн. в період з 01.10.2014 року по 01.10.2024 року щомісячно по 49 165,24 грн. до повного погашення суми боргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

За приписами ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Із наведених норм слідує, що необхідною умовою для надання відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що унеможливлюють виконання рішення, або роблять його неможливим.

Доводи заявника, викладені у заяві про відстрочення порядку виконання судового рішення на один рік та розстрочення сплати суми боргу строком на 120 місяців, щодо критичного фінансового стану ДП «Торезантрацит», документально підтверджені, а саме: заявником надано до суду: баланси станом на 31.12.2011 та 31.12.2012 роки, Звіти про фінансові результати за 2011 та 2012 роки, з яких вбачається про значні збитки підприємства та кредиторську заборгованість, довідка про заборгованість ДП «Торезантрацит» до фондів соціального страхування та перед державним бюджетом станом на 01.09.2013 року, довідка про кредити по ДП «Торезантрацит» разом зі Зведеними результатами інвентаризації дебіторсько-кредиторської заборгованості на 30.11.2012 року, та інші документи, що підтверджують складний фінансовий стан відповідача.

З урахуванням наведених доводів та обставин суд разом із задоволенням позовних вимог Торезької ОДПІ про стягнення з ДП «Торезантрацит» заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 5 899 829,00 грн., вважає необхідним встановити наступний порядок виконання даного судового рішення, що у значній мірі дозволить підприємству вирішити питання з поліпшення фінансового стану та ліквідації заборгованості перед фондами і державним бюджетом України:

- шляхом відстрочення сплати податового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. строком на 12 місяців, а саме: стягнути суму податкового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. з відстроченням до 01 жовтня 2014 року.

- шляхом розстрочення сплати податкового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. строком на 120 місяців, а саме: стягнути суму податкового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. у періоді з 01.10.2014 року по 31.08.2024 року рівними платежами по 49 165,24 грн. щомісяця, та у вересні 2024 року - 49 165,44 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 5 899 829,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Торезантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88) на р/р 31110029700084, код платежу 14010100, отримувач - Державний бюджет, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, код 37643908, МФО 834016, податковий борг з податку на додану вартість в сумі 5 899 829,00 грн. (п'ять мільйонів вісімсот дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот двадцять дев'ять грн. 00 коп.) згідно податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2013 року від 20.08.2013 року № 9051829600.

Встановити наступний порядок виконання судового рішення зі стягнення суми податкового боргу в сумі 5 899 829,00 грн. (п'ять мільйонів вісімсот дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот двадцять дев'ять грн. 00 коп.):

- шляхом відстрочення строком на 12 місяців, а саме: стягнути суму податкового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. з відстроченням до 01 жовтня 2014 року;

- шляхом розстрочення строком на 120 місяців, а саме: стягнути суму податкового боргу в розмірі 5 899 829,00 грн. у періоді з 01.10.2014 року по 31.08.2024 року рівними платежами по 49 165,24 грн. щомісяця, та у вересні 2024 року - 49 165,44 грн.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті 17 жовтня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.