Постанова № 34323367, 15.10.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2013
Номер справи
811/2672/13-а
Номер документу
34323367
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2013 року Справа № 811/2672/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Кіровоградтурист"

до відповідача - Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000402202 від 29 липня 2013 року.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішеням позивачеві протипрвано донараховано штрафні санкції за порушення вимог обліку використання готівкових коштів на господарські потреби.

У судовому засіданні представником позивача вимоги позову підтримано у повному обсязі.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав повністю, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, свої мотиви виклав у письмових запереченнях проти позову. Зокрема, представник відповідача зазначив, що підзвітними особами ПрАТ „Кіровоградтурист" було подано авансові звіти за використані готівкові кошти на господарські потреби на суму 16475,30 грн без відповідних платіжних документів, які підтверджували б сплату зазначених готівкових коштів. При цьому закупівельні акти, подані позивачем, відповідач не вважає такими, що підтверджують сплату готівкових коштів, оскільки вони не дають змоги ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції. За таких умов відповідач вважає, що підстави для скасування податкового повідомлення-рішення відсутні.

За клопотанням представників сторін подальший розгляд та вирішення справи судом було здійснено у порядку письмового провадження (а.с.79-80).

Розглянувши у письмовому провадженні подані представником позивача і відповідача документи і матеріали, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" зареєстроване як юридична особа 12 березня 2002 року (а.с.8) та перебуває на обліку у Кіровоградській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків.

У період з 05 по 15 липня 2013 року посадовими особами Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ "Кіровоградтурист" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2012 року по 01 червня 2013 року.

За результатами перевірки податковим органом було складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки від 18 липня 2013 року №12/11-23-22-02/02593820, згідно якого контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем: пункту 2.11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, а саме подання підзвітними особами авансових звітів за використані готівкові кошти на господарські потреби, згідно яких проведено виплату готівкових коштів, без подання одержувачем відповідних платіжних документів, які підтверджували б таку сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 16475,30 грн. (а.с.9-22)

На підставі висновків вказаного Акта перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0000402202 від 29 липня 2013 року, яким до ПАТ „Кіровоградтурист" застосовано штрафну санкцію у сумі 16475,30 грн. (а.с.20)

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України №637 від 15 грудня 2004 р.(далі - Положення ).

Пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що касові операції - це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Згідно пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, включаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до пункту 7.39 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, враховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням встановлених термінів може дозволятися лише у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження.

Пунктом 7.41 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів. Пунктом 7.47 Положення передбачено, що для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо).

Отже, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні містить посилання на те, якими документами підтверджується здійснення витрат готівки, наданої під звіт.

Висновку про порушення позивачем пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні податковий орган дійшов через невідповідність документів, наданих на підтвердження здійснених витрат готівкових коштів, виданих під звіт, вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року №996-ХІV.

Податковий облік базується на основі бухгалтерського обліку, а бухгалтерський облік ведеться згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Статтею першою вказаного Закону визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Згідно до пункту 3.1 статті 3 вищезазначеного Положення, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

З аналізу наведених правових норм у їх системному зв'язку, суд дійшов висновку, що підзвітні особи при звітуванні за одержані під звіт готівкові кошти зобов'язані подавати товарні чи касові чеки, квитанції до прибуткового ордеру або інші письмові документи, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів - закупівельні акти, При цьому документи, які підтверджують сплату коштів (у тому числі закупівельні акти), є первинними документами в розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до статті першої Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436 (зі змінами і доповненнями) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами або особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, працівником ПАТ "Кіровоградтурист" - ОСОБА_1 подано звіти про використання коштів, попередньо виданих на закупівлю сільськогосподарських товарів. До таких звітів додано закупівельні акти, відповідно до змісту яких ОСОБА_1 придбала на продовольчих ринках м.Кіровограда сільськогосподарську продукцію (сало, сушка, зелень, картопля, капуста, огірки, помідори тощо) (а.с.47-75).

Однак, вбачається, що закупівельні акти №7, №333 від 09.02.2013 року; №151 від 13.07.2013 року; №125 від 01.06.2012 року; №130 від 08.06.2012 року; №120 від 31.05.2012 року; №121 від 31.05.2012 року; №102 від 17.05.2012 року; №104 від 18.05.2012 року; №77 від 27.04.2012 року; №72 від 27.04.2012 року; №113 від 16.04.2012 року на загальну суму 2444,10 грн., надані як підтверджуючі документи використання попередньо отриманих готівкових коштів, не відповідають вимогам, які висуваються законодавцем до такого роду документів, а саме: не дати складення такого документа або ж не містять особистих підписів та інших даних, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, а саме - реалізовувала товар (а.с.47,48,56,58,59,63,66,71,72,74).

За таких умов суд вважає, що до позивача правомірно застосовано штрафні (фінансові санкції) за порушення пункту 2.11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні на суму 2444,10 грн.

Натомість інша частина закупівельних актів, наданих позивачем як підтверджуючі документи про використання готівки на суму 14031,40 грн. оформлена належним чином у відповідності до норм діючого законодавства (а.с. 47, 48 на звороті, 49,50, 51-55, 56 на звороті, 57-62).

Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення в частині нарахування позивачеві штрафних (фінансових) санкцій на суму 14031,40 грн. підлягає скасуванню.

Згідно частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем документально підтверджена сплата судового збору в розмірі 164,75 грн. за вимоги майнового характеру (а.с.2,3), а тому сума судового збору відповідно до задоволених вимог майнового характеру (85,17 % від позовних вимог) підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь ПАТ "Кіровоградтурист".

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 2, 17, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000402202 від 29 липня 2013 року в частині нарахування ПрАТ „Кіровоградтурист" штрафних санкцій на суму 14031,40 гривень.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити Приватному акціонерному товариству "Кіровоградтурист" судовий збір у розмірі 140,32 грн., зобов'язавши Головне управління Державної казначейської служби в Кіровоградській області стягнути 140,32 грн (сто сорок гривень, тридцять дві копійки) з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.В. Кравчук