Постанова № 34323128, 30.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.09.2013
Номер справи
801/8795/13-а
Номер документу
34323128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

30 вересня 2013 р. 12:35 Справа №801/8795/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В., за участю представника позивача - Бахаревої Наталії Юріївни, представника відповідача - Нікольської Яни Олександрівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим

про стягнення

Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим 11470,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зобов'язаний виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач зобов'язаний сплатити відповідним відділенням фонду адміністративно-господарські санкції, які дорівнюють середньорічній заробітній платі роботодавця за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте ними. Якщо роботодавець на сплачує санкції, нараховується пеня на суму заборгованості у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент оплати, нарахованої на всю суму недоїмки за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції 30 2012 рік, у нього виникла заборгованість у розмірі 118740,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнавав, з підстав викладених у запереченні.

Розглянув подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.

Пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, встановлено, що Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.

Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).

Відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до частини 9 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Частиною 4 статті 20 Закону встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини 8 статті 20 Закону порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Так, як вбачається з матеріалів справи, від УДСО при ГУМВС України в АР Крим 25.07.2013р. надійшла форма № 10 - ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2012 рік, затверджена наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42, яка зареєстрована у відділені Фонду за вх. № 1884 від 25.07.2013р.

Відповідно до наказу відділення Фонду № 40 від 30.07.2013р. і п. 4 ч. 2 "Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використають найману працю", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 року № 70 була проведена позапланова невиїзна перевірка, щодо заповнення ф. 10 - ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2012 рік, відповідно вимог "Інструкції щодо заповнення форми № 10 - ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (далі Інструкція) та виконання ст. 19, 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" на підставі наданої форми № 10 - ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2012 рік, про що складений Акт від 15.08.2013р.

Згідно даних Акту невиїзної перевірки виконання ст. 19, 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 15.08.2013р. у ході перевірки виявлені розбіжності у показниках рядка 06.

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 433 особи (01р.)

Фактична середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 14 осіб (02р.)

Кількість інвалідів, що повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону - 17 осіб (03р. =433 особи * 4%).

Фонд оплати праці 17099 тис. грн. (04р.).

Середньорічна заробітна плата становить 39 490,00 грн., розрахована відповідно п. 3.6. Інструкції (05р. = 04 р./ 01р. ).

Сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, відповідно ч. 1 ст. 20 Закону та згідно п. 3.7. Інструкції - становить 118 470,00 грн., (06р. = 05р. * 3) (- кількість незайнятих робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів).

Таким чином, відповідач повинен був самостійно до 15.04.2013 року сплатити суму адміністративно - господарських санкції за 2012 рік у розмірі 118 470,00 грн. за 3 робочі місця призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняте ними, але цього зобов'язання в встановлений строк не виконав.

Для підписання Акту представник відповідача у назначену дату не з'явився.

15.08.2013р. два екземпляри Акту від 15.08.2013р. року для ознайомлення та підписання були направлені на адресу УДСО при ГУМВС України в АР Крим рекомендованим листом, про що свідчить поштове повідомлення з відміткою про дату отримання 16.08.2013р.

Судом встановлено, що відповідач один підписаний та скріплений печаттю примирник акту повернув на адресу відділення Фонду, тобто з результатами перевірки ознайомлений належним чином.

Заборгованість відповідачем не сплачено.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Згідно з абз. 2, 3 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, а у разі несплати в установлений термін, відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку, керуючись також Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1434 від 26.09.2002, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 124 Конституції України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач до 15.04.2013р. не перерахував адміністративно-господарські санкції до Державного бюджету України у розмірі 118740,00 грн.

Отже, заборгованість відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій за робочі місця не зайняті інвалідами у 2012 році складає 118740,00 грн.

Крім того, суд зазначає, що відповідач використовуя найману працю, відповідно до Закону має подавати Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з незалежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Судом встановлено, що 18.09.2013 року Сімферопольським районним центром зайнятості було видано довідку № 05-2228, у якій повідомлено, що Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в АРК до Сімферопольського районного центру зайнятості надано 5 звітів про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів за формою №3-ПН, а саме 26.09.2012, 26.11.2012, 11.07.2012, 14.05.2012, 15.10.2012року.

Судом вивчені всі вказані звіти та встановлено наступне.

Відповідно до Звіту про наявність вакансій станом на 24.09.2012 року відповідачем створено 12 робочих місць для інвалідів: водій (1 місце), електромонтер (1 місць), інженер пункту централізованого спостереження (1 місце), інкасатор (1 місце), інкасатор - водій (1 місце), охоронник (5 місць), психолог відділу кадрового забезпечення (1 місце), черговий пульту управління (1 місце)

Відповідно до Звіту про наявність вакансій станом на 26.11.2012 року відповідачем створено 13 робочих місць для інвалідів: водій (1 місце), електромонтер (1 місць), інженер пункту централізованого спостереження (1 місце), інкасатор (1 місце), інкасатор - водій (1 місце), охоронник (6 місць), психолог відділу кадрового забезпечення (1 місце), черговий пульту управління (1 місце).

Відповідно до Звіту про наявність вакансій станом на 10.07.2012 року відповідачем створено 11 робочих місць для інвалідів - водій (1 місце), електромонтер (1 місць), інженер пункту централізованого спостереження (1 місце), інкасатор (1 місце), охоронник (5 місць), психолог відділу кадрового забезпечення (1 місце), черговий пульту управління (1 місце).

Відповідно до Звіту про наявність вакансій станом на 14.05.2012 року відповідачем створено 12 робочих місць для інвалідів: водій (1 місце), електромонтер (1 місце), інженер з автотранспорту (1 місце), інженер пункту централізованого спостереження (1 місце), інкасатор (1 місце), інкасатор - водій (1 місце), охоронник (4 місця), психолог відділу кадрового забезпечення (1 місце), черговий пульту управління (1 місце)

Відповідно до Звіту про наявність вакансій станом на 19.10.2012 року створено 13 робочих місць для інвалідів: водій (1 місце), електромонтер (1 місць), інженер пункту централізованого спостереження (1 місце), інкасатор (1 місце), інкасатор - водій (1 місце), охоронник (6 місць), психолог відділу кадрового забезпечення (1 місце), черговий пульту управління (1 місце).

Дані про подачу звітів за січень, лютий, березень, квітень, червень, серпень та грудень 2012 року відсутні.

Отже, суд приходить до висновку, що Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в АРК проінформувало Сімферопольський районний центр зайнятості про створення вакантних місць для працевлаштування інвалідів лише у травні, липні, вересні, жовтні та листопаді 2012.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не в повному обсязі виконаний обов'язок стосовно створення робочих місць для інвалідів, у тому числі кожного місяця 2012 року відповідач не повідомляв Центр зайнятості про створення вакантних місць для інвалідів, а тому адміністративно-господарські санкції застосовані до відповідача обґрунтовано.

Розмір адміністративно-господарських санкцій вірно визначений як самим відповідачем в звіті за 2012 рік, так і позивачем в розрахунку, та складає 118 740,00 гривень.

Судом встановлено, що відповідач повинен був самостійно до 15.04.2012 року сплатити суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 118740,00 гривень за 1 робоче місце, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайнятих ними, але цього зобов'язання в установлений строк не виконав.

При цьому, суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом адміністративно-господарських санкцій підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Таким чином, доводи відповідача стосовно необґрунтованого визначення позивачем суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 118740,00, у зв'язку з надання звітів за 2012 рік, спростовуються викладеними вище обставинами та наданими доказами у матеріалах справи.

Крім того, суд не приймає доводів стосовного того, що функції які покладені на відповідача державою, не передбачають застосування праці інвалідів, а також те що підприємство не може у своєму штатному розкладі ввести будь-які додаткові посади для працевлаштування інвалідів,з огляду на те що Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в редакції на 2012 рік не містить пільг або будь-яких обмежень щодо органів Внутрішніх справ України, до яких, як вбачається з матеріалів справи, відноситься і Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в АРК.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати вказаної заборгованості в сумі 118 740,00 грн.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 30.09.2013р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 07.10.2013 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим (95013, АРК, м. Сімферополь, вул. Міллера, 4, ЄДРПОУ 08596943) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова, 133, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, 50070000, банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПО 38040558; р\р 31215230700002; призначення платежу: *; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01; 118740,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за робочі місця не зайняті інвалідами у 2012 р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.