Постанова № 34309797, 22.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
805/13505/13-а
Номер документу
34309797
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2013 р. Справа № 805/13505/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповский Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Державного підприємства “Артемвугілля” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 07.02.2013 № 360/32270533 та визнання дій щодо прийняття рішення № 360/32270533 незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство “Артемвугілля” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 07.02.2013 №360/32270533 та визнання дій щодо прийняття рішення № 360/32270533 незаконними.

В обґрунтування позову зазначено, що 07.02.2013 Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області прийняло рішення №360/32270533, яким застосовано до Державного підприємства “Артемвугілля” штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Позивач не погоджується із зазначеним рішенням, оскільки вважає його прийнятим з порушенням норм Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 № 2464-VI та пп. 7.2.2 пункту 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5.

Крім того, позивач зазначає, що спірне рішення повинно бути погодженим з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та надсилатися протягом трьох робочих днів платнику єдиного внеску. Також вважає, що при прийнятті спірного рішення відповідачем не враховано наявності заборгованості по іншому тарифу єдиного внеску. З наведених підстав просить скасувати рішення від 07.02.2013 №360/32270533 щодо нарахування штрафу в розмірі 171712,75 грн. і пені в розмірі 13737,02 грн.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 22 жовтня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином. 21 жовтня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву про розгляд справи без участі представника та заперечення проти позову, в яких зазначив, що правовідносини у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування регулюються нормами Закону України “Про збір та облік єдиного державного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 01.01.2011 (далі за текстом – Закон № 2464-VI).

У відповідності до вимог п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини 6 ст. 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Позивачем не було своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний внесок за ставкою 3,6 % та 8,41 % з жовтня 2012 року по листопад 2012 року, у зв’язку з чим управлінням прийнято рішення № 361/32270533 від 07.02.2013 про застосування штрафних санкцій та пені.

Щодо необхідності узгодження територіальним органом ПФУ рішення про застосування штрафної санкції та пені з центральним органом виконавчої влади у сфері труда та соціальної політики зазначає, що це припущення позивача є помилковим, оскільки Закон № 2464-VI передбачає узгодження порядку застосування рішень.

Стосовно строків прийняття рішення про застосування фінансових санкцій та пені зазначає, що у відповідності до п. 16 ст. 25 Закону № 2464-І строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Триденний термін поширюється лише на надіслання платнику єдиного внеску першого примірника прийнятого рішення.

Вважає позов необґрунтованим, а спірне рішення таким, що відповідає діючому законодавству. На підставі викладеного просив відмовити в задоволені позовних вимог.

У відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство “Артемвугілля” зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 19 лютого 2003 року, включене до ЄДРПОУ за № 32270533, про що свідчать інформаційні дані з ЄДРПОУ. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідач – Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пункт 3 Положення визначає, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Згідно картки особового рахунку платника єдиного внеску Державного підприємства “Артемвугілля”, сплачені підприємством суми єдиного внеску з 11.10.2012 по 20.11.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області самостійно скеровані в рахунок погашення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за минулий період.

07 лютого 2013 року першим заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області, на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування прийнято рішення № 360/32270533, яким застосовано до Державного підприємства “Артемвугілля” штраф в розмірі 171712,75 грн. та нарахована пеня в розмірі 13737,02 грн. за період з 28.11.2012 року по 06.12.2012 року.

До матеріалів справи також надано розрахунок фінансових санкцій та пені до вказаного рішення, з якого вбачаються дати виникнення недоїмки, дати і суми погашення недоїмки та кількості днів затримки сплати єдиного внеску.

В порядку досудового врегулювання спору Державним підприємством “Артемвугілля” подано скарги до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України на спірне рішення, які рішеннями про результати розгляду скарги 18.03.2013 та 30.05.2013 - залишені без задоволення.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон № 2464-VI визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

У розумінні Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований.

Днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

За приписами ч. 10 ст. 25 цього Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як встановлено частиною 11 ст. 25 цього Закону територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 7.2.2 п. 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5 передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Виходячи з вищенаведених норм, Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області правомірно нараховано позивачу штрафні санкції та пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску.

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07 лютого 2013 року № 360/32270533 прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства “Артемвугілля” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 07.02.2013 № 360/32270533 та визнання дій щодо прийняття рішення № 360/32270533 незаконними є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені позовних вимог Державного підприємства “Артемвугілля” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 07.02.2013 № 360/32270533 та визнання дій щодо прийняття рішення №360/32270533 незаконними – відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.