Постанова № 34309691, 23.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
801/9202/13-а
Номер документу
34309691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 жовтня 2013 р.

T >Справа №801/9202/13-аP>

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.

розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду в АРКрим та м. Севастополі

до Публічного акціонерного товариства «Керчгаз»

про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ

Територіальне управління Держгірпромнагляду в АРКрим та м. Севастополі (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом , в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Керчгаз» ( далі відповідач) ,заборонивши експлуатацію газопроводу шляхом заборони експлуатації газопроводу та газового устаткування житлових будинків по вул. Сакко 5 м.Керч, вул. Марата ,11 м. Керч, вул.Зарічна 10 м. Керч до усунення зазначених в акті перевірки порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт. Вимоги мотивовані тим,що при проведенні 16.09.2013р. планової перевірки були встановлені порушення відповідачем вимог законодавства та нормативно-правових актів з питань дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Ухвалою суду від 23.09.2013р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі , відповідачу був встановлений строк для подачі згідно з вимогами ст.183-2 КАС України заперечень на адміністративний позов. Вказана ухвала отримана сторонами 26.09.2013р., що підтверджено поштовими повідомленнями , яки залучені до справи. У встановлений судом строк ніяких пояснень від відповідача не надходило.

Від позивача 03.10.2013р. надійшли додаткові обгрунтовання необхідності застосування заходів реагування.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України розгляд справи здійснено суддею в порядку скороченого провадження одноособово на підставі наданих позивачем документів.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази , суд вважає, що існують підстави для застосування заходів реагування.

Матеріали справи свідчать про те,що на підставі наказу начальника Територіальне управління Держгірпромнагляду в АРКрим та м. Севастополі № 617 від 09.09.2013р. його працівниками проводилась планова перевірка дотримання відповідачем вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результати якої 16.09.2013р. складено Акт перевірки №97/09/7/14-6-П-35.22 (9-1-4)/2 .

В зазначеному акті перевірки зафіксовані порушення відповідачем ст. 13 Закону України «Про охорону праці» , зокрема, працівниками відповідача не проводяться у повному обсязі технічне обслуговування внутрішніх газопроводів та газового обладнання житлових та громадських будівель , виконуються ПТО житлових будинків з порушенням вимог п.4.5.6. НПАОП 0.00-1.20-98 , перевірка відповідності встановлення газових приборів , прокладки газопроводів та будівлі приміщень не відповідає умовам проекту та діючим нормативним актам в житлових та громадських домах ( порушення п.4.5.6. НПАОП 0.00-1.20-98, не вимикаються об’єкти газопостачання (сезонна) з встановленням заглушки, не перевірена герметичність каналів ДВК житлового будинку, відповідно акту ДВК №140/13 від 30.07.2013р. на житловий будинок по вул. Сакко5 в м.Керч, відсутні акти про періодичність перевірки димових та вентиляційних каналів житлових будинків з 2012р. по вул.. Марата 11 (90 кв.) ,по вул. Заречна 10 ( 60 кв. ) в м.Керч.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені в Законі Україні «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності .

Основні принципи державного нагляду (контролю) зазначені у ст.3 Закону, до яких відноситься, зокрема, пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

У ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

П.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Закон України «Про охорону праці» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні

Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується , зокрема, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці ( ст. 4 цього Закону).

Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці №254 від 01.10.1997 р., який зареєстрований в Міністерству юстиції України 15.05.1998 р. за №318/2758 затверджені Правіла безпеки систем газопостачання України (далі НПАОП 0.00-1.20-98) , які встановлюють вимоги до проектування, будівництва і експлуатації систем газопостачання, що використовують як паливо природні гази (газових і газонафтових родовищ), газоповітряні суміші на їх основі з надмірним тиском не більш 1,2 МПа (12 кгс/кв. см), зріджені вуглеводні гази (далі - ЗВГ) з надмірним тиском не більше 1,6 МПа (16 кгс/кв. см).Вимоги цих Правил поширюються на проектування і будівництво нових, розширення, реконструкцію та капітальний ремонт і експлуатацію діючих систем і об'єктів газопостачання.

У п.1.12. НПАОП 0.00-1.20-98 зазначено, що ці Правила поширюються на підприємства, установи, організації (далі - підприємства) незалежно від форми власності, відомчої належності та видів їхньої діяльності, в тому числі на газопроводи і газове обладнання житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування та ТЕС.

Відповідно до п.4.5.2 НПАОП 0.00-1.20-98 періодичність і порядок технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків повинні виконуватися згідно з «Положенням про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення», затвердженим наказом ДАКХ Укргаз 30.07.97 N 35 і зареєстрованим в Мін'юсті України 02.10.97 N 451/2255.

У п. 4.5.13. НПАОП 0.00-1.20-98 зазначено,що сезонно працюючі прилади і апарати, які встановлені в громадських будинках, після закінчення опалювального періоду повинні відключатися з встановленням заглушки і пломби, а встановлені в житлових будинках - повинні відключатися за заявою абонента з встановленням пломби на закритому крані.

Відповідно до п. 4.5.14. НПАОП 0.00-1.20-98 при газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлюються прилади і апарати з відводом продуктів спалювання в димоходи, повинна провадитися первинна перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів. При цьому повинні перевірятися відповідність їх будови і застосованих матеріалів вимогам СНиП 2.04.08-87 з урахуванням вимог Правил для димових каналів, встановлених чинним законодавством України;

прохідність каналів (відсутність засмічення і наявність нормальної тяги);герметичність і відокремленість;наявність і справність протипожежних переділок від горючих конструкцій;

справність і правильність розташування оголовка відносно даху і розміщених поблизу споруд і дерев з урахуванням зони вітрового підпору;відсутність сажі і смоли на внутрішніх поверхнях і тріщин - на зовнішніх.

Наказом Державної акціонерної холдингової компанії «Укргаз» №35 від 30.07.1997 р. , який зареєстрований Міністерством юстиції України за №451/2255 від 01.10.1997 р. ) затверджено Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення ( далі Положення №35) , дія якого поширюється на спеціалізовані підприємства газопостачання та газифікації Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" (далі - СПГГ). Положення є обов'язковим для виконання ними та підприємствами, установами, організаціями незалежно від їхньої відомчої належності і форм власності, що експлуатують внутрішньобудинкові системи газопостачання (далі - ВБСГ) природного та зрідженого газу в житлових будинках (квартирах), громадських будівлях, підприємствах комунального та побутового призначення, а також окремими громадянами, що мають житлові будинки (квартири) або їх частину на праві приватної власності, на яких відкрито особовий рахунок (далі - власники).

У п. 3.2 вказано ,що метою Положення є нормативне забезпечення виконання технічного обслуговування для безпечної експлуатації ВБСГ житлових будинків та громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення.

У р.4 Положення №35 визначений порядок проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання

Відповідно до п. 4.3. Положення № 35 під час проведення ПТО ВБСГ виконуються,зокрема, перевірка на щільність газопроводів, газових приладів та апаратів за допомогою газу під робочим тиском приладовим методом або мильною емульсією;- ліквідація виявлених витоків газу; перевірка відповідності установки газових приладів, прокладання газопроводів та побудови приміщень вимогам проекту і діючих нормативних актів; перевірка наявності вільного доступу до газопроводів та газових приладів, а також у підвали та на горища, де прокладені газопроводи; перевірка димових та вентиляційних каналів на наявність тяги; перевірка працездатності газової апаратури, пальників, автоматичних пристроїв, їх очистка, налагодження та регулювання; інструктаж абонентів з правил користування встановленими побутовими газовими приладами та апаратами.

Як зазначено вище, позивач при проведенні 16.09.2013 р. планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановив ,зокрема, не проведення працівниками відповідача у повному обсязі технічного обслуговування внутрішніх газопроводів та газового обладнання житлових та громадських будівель , виконання ними ПТО житлових будинків з порушенням вимог п.4.5.6. НПАОП 0.00-1.20-98 , порушення п.4.5.6. НПАОП 0.00-1.20-98 щодо перевірка відповідності встановлення газових приборів , прокладки газопроводів та будівлі приміщень умовам проекту та діючим нормативним актам в житлових та громадських домах , не проведення перевірки герметичності каналів ДВК житлового будинку по вул. Сакко5 в м.Керч, відсутність актів про періодичність перевірки димових та вентиляційних каналів житлових будинків з 2012р. по вул. Марата 11 (90 кв.) ,по вул. Заречна 10 ( 60 кв. ) в м.Керч.

Відповідачем не надані докази того, що встановлені при проведенні перевірки 16.09.2013р. порушення вимог НПАОП 0.00-1.20-98 та Положення № 35, що визначені в Акт перевірки №97/09/7/14-6-П-35.22 (9-1-4)/2 від 16.09.2013р., не мали місця або були усунути.

Ним також не надано доказів здійснення будь-яких заходів для усунення виявлених позивачем порушень після звернення позивача до суду з позовом про застосування заходів реагування.

Вивчивши зазначені обставини, суд дійшов висновку про недотримання відповідачем вимог наведених вище норм чинного законодавства щодо створення умов для безпечної експлуатації внутрішніх будинкових систем газопостачання в житлових будинках по вул. Сакко 5, по вул. Марата 11 ,по вул. Заречна 10 в м.Керч, що порушує права громадян на охорону їх життя і здоров'я .

З огляду на зазначене, приймаючи до уваги те,що одним з основних принципів державного нагляду (контролю) є пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, суд вважає ,що існують підстави для застосування до позивача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації газопроводів житлових будинків, розташованих за адресами вул.Сакко 5, вул.Марата, 11, вул.Зарічна 10 у м. Керчі.

Суд вважає необхідними довести до відома відповідача те, що згідно з ч. 13 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для їх вжиття, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються

Керуючись ст.ст.158-163, 183-2 , 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони Публічному акціонерному товариству «Керчгаз» (м.Керч, вул. Чкалова 151, код ЄДРПОУ 03348130 ) експлуатації газопроводів житлових будинків, розташованих за адресами вул. Сакко, 5, вул. Марата, 11, вул. Зарічна, 10 у м. Керчі.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Яковлєв С.В.