ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 жовтня 2013 р. (17:26) Справа №801/8929/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в сумі 2550,00 грн.,
за участю представників:
позивача - Мустафаєва Е.Т., довіреність № 06-08/08 від 13.03.2013 р.;
відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 2250,00 грн.
У судовому засіданні усною ухвалою із занесенням до протоколу судового засідання, судом була постановлена ухвала про прийняття заяви про зміну позовних вимог через допущену описку в прохальній частині позову. Згідно вказаного клопотання позивач просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість з штрафних санкцій в розмірі 2550,00 грн. (згідно рішення № 124 від 26.03.2013 р.).
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача вимог ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", у зв'язку з чим на адресу відповідача була направлена вимога вих. № 02-03/291 від 04.02.2013 р. про надання інформації зі строком надання інформації до 28.02.2013 р. У зв'язку з ненаданням відповідачем інформації щодо вартості реклами та неможливістю встановлення вартості останньої рішенням № 124 від 26.03.2013 р. до відповідача були застосовані штрафні санкції в розмірі 2550,00 грн. Зазначене рішення відповідачем отримано, не оскаржено, штраф в добровільному порядку не сплачений, що стало підставою для звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника позивача, оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України "Про рекламу" (далі - Закон).
Згідно зі ст. 26 Закону та Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. №206, Управління здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.
Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 року № 693 (надалі - Порядок).
Цей Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.
Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживстандарту і його територіальних органів.
Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
Матеріали справи свідчать, що 04.02.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим був складений протокол № 291 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксовано розміщення на відкритій місцевості в м. Сімферополі по вул. Самокиша біля магазину «24 продукти» рекламного носія (стоперу) з інформацією про вказаний магазин, спрямованою на формування та/або підтримку інтересу споживачів реклами до товару.
Вказана реклама розповсюджена з порушенням ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», тобто без відповідного дозволу, наданого виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, з огляду на те, що на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії відсутні, що, в свою чергу, є порушенням вимог п. 44 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. N 2067 (далі - Типові правила № 2067).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 44 Типових правил № 2067, рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.
Згідно з ч.2 ст.26 Закону на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.02.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було направлено вимогу вих. № 02-03/291 про надання інформації зі встановленим строком - до 28.02.2013 р. Зазначена вимога отримана відповідачем 28.02.2013 р., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, проте відповідь на неї надана не була.
Пунктами 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.
01.03.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим прийнято рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу стосовно ФОП ОСОБА_1
Відповідно ч. 6 ст. 27 Закону за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положеннями ч. 7 вищевказаної статті встановлено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з протоколом № 12 засідання по справі щодо порушення законодавства про рекламу від 26.03.2013 р. вирішено накласти на відповідача штрафні санкції в розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550,00 грн.) у зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону.
26.03.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення № 124 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 2550 грн., яке було отримано відповідачем згідно поштового повідомлення 30.03.2013 р.
Докази щодо оскарження вищевказаного рішення № 124 від 26.03.2013 р. суду під час розгляду справи надано не було.
Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ №693 від 26.05.2004р., сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 6.5 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. № 206, Інспекції відповідно до покладених на них завдань мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Враховуючи ненадання відповідачем доказів щодо оскарження рішення № 124 від 26.03.2013 р. про накладення на нього штрафу в загальному розмірі 2550,00 грн. та доказів щодо його сплати, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні 10.10.2013 р. Повний текст постанови складений та підписаний 15.10.2013 р.
Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету м. Сімферополя АР Крим (р/р 31112106700002 в ГУ ДКС України в м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 38040558) штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 2550,00 грн. (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.