Справа № 591/8431/13-а
Провадження № 2-а/591/474/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
16 жовтня 2013 року м. СумиЗарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря Попович Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про спонукання до вчинення дій та стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що у звязку з народженням дитини перебуває на обліку у відповідача та отримує від нього допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Втім відповідачем у 2007-2008 роках вказана допомога виплачена у значно меншому розмірі ніж передбачено положеннями ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми». Тому позивач просила зобовязати відповідача виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а також стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з липня 2007 року по листопад 2008 року включно у розмірі 6662 грн. 12 коп., а також повернути судовий збір в сумі 17 грн. 00 коп.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
У звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що після народження дочки - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивачка перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сумської міської ради та отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною з ст. 51 Конституції України передбачено, що сімя, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», допомога по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України па 2007 рік», що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року) прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, передбачено з 01 квітня 2007 року по 01 жовтня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед них положення статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб - визнано таким, що не відповідає Конституції України, тобто дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відновлена з 09 липня 2007 року.
Суд приходить до висновку, що в частині стягнення не донарахованої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, дії відповідача, щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» є неправомірними, оскільки дані положення визнано неконституційними. Допомога повинна нараховуватися відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
До 1 січня 2008 року призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалося статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у відповідності до якої право на таку допомогу мала застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсувала втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в її редакції, що діяла до 1 січня 2008 року) встановлювалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статей 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені зміни, які вступили в силу з 1 січня 2008 року, і, у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також, із зазначеного Закону були виключені норми, відповідно до яких право на отримання допомоги мали лише особи незастраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 25 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 43, яка встановлювала розмір допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, була виключена із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» були визнані неконституційними.
Таким чином, в період з 1 січня по 22 травня 2008 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулювався статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Оскільки виплата даного виду державної допомоги законодавством з 22 травня 2008 року покладено на управління праці та соціального захисту населення, тому суд вважає, що бездіяльність останнього в перерахунку такої виплати є протиправною.
Виходячи з викладеного, заявлений позов підлягає до часткового задоволення з вищенаведених мотивів, при цьому належить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року та з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 128, 159-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року у неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2008 року з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі в десятиденний строк з дня її складання в повному обсягу заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсягу.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст виготовлено 22 жовтня 2013 року.
Суддя А.П.Сидоренко