ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2013 року Справа №904/3846/13 Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Пархоменко Н.В. (доповідач)
суддів: Коваль Л.А., Чередка Є.А.
при секретарі судового засідання Ревковій Г.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Шульга М.О., представник, довіреність № 01-17/з/290 вих від 14.05.13;
представник відповідача в судове засідання не з'явився, який про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2013р. у справі №904/3846/13
за позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
16 травня 2013 року Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулася до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати відповідача повернути до земель Дніпродзержинської міської ради самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з приведення її у придатний для використання стан.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2013р. (суддя Ліпинський О.В.) в задоволенні позову відмовлено.
Судове рішення мотивовано тим, що акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 08.08.2012 року, складений працівниками виконавчого органу місцевої влади, з урахуванням статей 34, 43 Господарського процесуального кодексу України не є належним та достатнім доказом у справі. Оскільки державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до статті 188 Земельного Кодексу України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а згідно статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" на державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель покладено складання актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства.
Не погодившись з судовим рішенням Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулася до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2013р. у справі №904/3846/13. Прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги Дніпродзержинської міської ради в повному обсязі та зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути до земель Дніпродзержинської міської ради самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з приведенням її у придатний для використання стан. В обґрунтування апеляційної скарги посилаються на порушення судом норм статей 12,20 Закону України "Про охорону земель", статті 189 Земельного Кодексу України відповідно до яких на сільські, селищні, міські, районні ради покладено здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель, отже вважають висновок суду, що контроль за використанням земель можуть здійснювати тільки державні органи таким, що не відповідає нормам діючого законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.08.2013 року апеляційна скарга була прийнята до розгляду колегією суддів у складі: головуючий суддя Пархоменко Н.В. (доповідач), судді: Чередко А.Є, Коваль Л.А., розгляд справи було призначено у судовому засіданні на 29.08.2013 року.
Ухвалою суду від 27.08.2013р., на підставі розпорядження голови суду №71, апеляційна скарга прийнята до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Пархоменко Н.В. (доповідач), судді: Чередко А.Є, Кузнецов В.О.
29.08.2013р. розгляд апеляційної скарги було відкладено на 17.10.2013р.
Ухвалою суду від 17.10.2013р., на підставі розпорядження секретаря судової палати №1159, апеляційна скарга прийнята до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Пархоменко Н.В. (доповідач), судді : Чередко А.Є, Коваль Л.А.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, вимог не заперечив, відзиву на скаргу не подав. Конверти з ухвалами Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.08.2013р. та від 29.08.2013р. повернулися до апеляційної інстанції з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". Як роз'яснив Пленум Вищого господарського суду України у пунктах 3.9.1., 3.9.2. Постанови від 26.12.2011 року №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини 1 статті 46 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
В судовому засіданні 17.10.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено господарським судом та підтверджується матеріалами справи, 08.08.2012 року спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради за участю головного спеціаліста - архітектора управління головного архітектора міста було проведено обстеження земельної ділянки яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в ході якого було виявлено самовільне зайняття земельної ділянки на підставі чого був складений Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки.
В результаті обстеження встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 на площі 0,0008 га. розміщений торгівельний кіоск, що належить ФОП ОСОБА_2 (АДРЕСА_2 ідентифікаційний код НОМЕР_1) договір оренди земельної ділянки на момент обстеження не оформлено, що не відповідає вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України.
ФОП ОСОБА_2 був ознайомлений з Актом та отримав копію, що підтверджується його підписом на зворотньому боці Акту.
Листом-попередженням від 18.08.2013 управління земельних відносин міської ради повідомило ОСОБА_2 про необхідність оформити документи на землекористування або звільнити незаконно зайняту земельну ділянку з поверненням її власнику у стані придатному для використання.
Відповідно до Договору купівлі-продажу кіоску від 07.07.2010р. ОСОБА_2 купив у ОСОБА_5 кіоск площею 7,5кв.м., що знаходиться біля будинку за номером АДРЕСА_1, договір посвідчено приватним нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстровано в реєстрі за №589. Зазначений договір підтверджує, що власником кіоску є ОСОБА_2
Відповідач правовстановлюючих документів на земельну ділянку не надав, та не повернув земельну ділянку міській раді.
Пунктом "а", частини 2 статті 83 Земельного кодексу України встановлено, що всі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, перебувають у комунальній власності.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та в оренду врегульовано статтею 123 та статтею 124 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 1 - частини 4 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У відповідача в порушення вимог наведених норм матеріального права відсутні правовстановлюючи документи на зайняття спірної земельної ділянки.
Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до абзацу 16 статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р. № 963-IV (зі змінами та доповненнями) самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до статті 188 Земельного Кодексу України Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом, яким є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Згідно до статей 181, 19 Закону України "Про охорону земель", частини першої статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до статті 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. N 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", пункту 1 статті 4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. N 459/2011, Держсільгоспінспекція України організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, а також за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Крім державного контролю за використанням та охороною земель законодавством передбачено і самоврядний контроль за використанням та охороною земель який покладено на сільські, селищні, міські, районні та обласні ради (стаття 189 Земельного Кодексу України) ці положення дублюються статтею 20 Закону України "Про охорону земель". Порядок здійснення контрольних повноважень органами місцевого самоврядування визначається насамперед Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, пункту "б" частини 1 статті 33 Закону надає виконавчим органам рад повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Для здійснення самоврядного контролю Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №496 від 25.06.2008р. про затвердження Положення про відділ самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради, та 27.08.2008р. рішення №451-25/У "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель комунальної власності м. Дніпродзержинська". Відповідно до прийнятих рішень контроль за використанням та охороною земель комунальної власності міста Дніпродзержинська покладено на відділ самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради, працівниками якого 08.08.2012р. і був складений обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки.
Апеляційний суд вважає, що вищезазначений Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 08.08.2012р. складений працівниками відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради є належним доказом факту самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки в розумінні статей 34,43 Господарського процесуального кодексу України і позовні вимоги Дніпродзержинської міської ради про зобов'язання відповідача повернути до земель Дніпродзержинської міської ради самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з приведенням її у придатний для використання стан підлягають повному задоволенню.
З наведеного, оскаржуване рішення підлягає скасуванню на підставі статті 104 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покласти на відповідача згідно вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 44-49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2013р. у справі №904/3846/13 задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2013 р. у справі №904/3846/13 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути до земель Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з приведенням її у придатний для використання стан.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл.. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) - 1 147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. - судового збору.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл.. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) судовий збір за розгляд апеляційної скарги у сумі 573 (п'ятсот сімдесят три) грн. 50 коп.
Видачу наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області.
Повний текст постанови складений
22.10.2013р.
Головуючий суддя Н.В. Пархоменко
Суддя Л.А. Коваль
Суддя А.Є. Чередко