номер провадження справи 24/81/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.10.2013 Справа № 908/2286/13
за позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, 14) в інтересах держави орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах в особі: Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами "Ресурс-Інвест" (69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд.37-б)
про зміну договору оренди земельної ділянки
суддя Азізбекян Т.А.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Зубар О.А., довіреність від 12.07.2012р. № 01-38/01771
Бережна Г.Ю., довіреність від 15.07.2013р. № 01/02-17/02187
від відповідача: Лазько В.Г., довіреність б/н від 13.05.2013 р.
від прокуратури: Понятенко К.А.., службове посвідчення № 013456
СУТЬ СПОРУ:
06.08.2012р. до господарського суду Запорізької області звернувся перший заступник прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма "ТТП - 94" про зміну п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 1,4690 га, яка знаходиться по вул. Кузнецова, 34 у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:07:042:0039), між Запорізькою міською радою та ТОВ виробничо-комерційна фірма «ТТП-94», зареєстрованого 25.07.2005р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100450, виклавши його в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 335 487,28 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року».
Ухвалою від 04.07.2013р. судом порушено провадження у справі № 908/2286/13, присвоєно провадженню № 24/81/13, судове засідання призначено на 29.07.2013р. У сторін, прокурора витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
Ухвалами суду розгляд справи відкладався на 12.08.2013р., на 04.09.2013р.
Ухвалою від 04.09.2013р., в порядку ст. 69 ГПК України, строк вирішення спору продовжений, розгляд справи відкладений на 19.09.2013р.
Ухвалою від 19.09.2013р. розгляд справи відкладений на 30.09.2013р.
Ухвалою від 30.09.2013р. зупинено провадження у справі № 908/2268/13 до розгляду Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя по суті позовної заяви ТОВ "Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами "Ресурс-Інвест", м .Запоріжжя до відповідача Запорізької міської ради, м. Запоріжжя про визнання протиправним та не чинним рішення Запорізької міської ради шостого скликання, двадцять третя сесія, від 26.06.2012 р. № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" в частині застосування шестикратного коефіцієнту розміру орендної плати під земельними ділянками, наданими для розташування автозаправних станцій.
Ухвалою від 02.10.2013р. провадження у справі поновлено, розгляд справи призначено на 15.10.2013р.
В судовому засіданні 15.10.2013р. оголошено перерву до 16.10.2013р.
Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 16.10.2013р., на підставі статей 82-1, 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Прокурор, позивач вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, зазначивши наступне. Перевіркою прокуратури Ленінського району м. Запоріжжя встановлено, що між Запорізькою міською радою та ТОВ «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс-Інвест» укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,1965 га, яка знаходиться за адресою: вул. Гребельна - вул. Рельєфна у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:04:025:0226), для розташування автомобільної заправної станції, який 08.11.2005р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100717. Згідно п. 9.11 договору, орендна плата встановлена за один календарний рік у розмірі 2 005,68 грн. на протязі строку будівництва об'єкту та в розмірі 10 028,38 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації за загальну площу земельної ділянки за календарний рік в цінах 2005 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Запоріжжя. Рішенням № 37 від 26.06.2012р. встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду із позовом складає відповідно даних Головного управління Держземагенства у Запорізькій області 2 354 246,85 грн. Відповідно до проведеного розрахунку розмір орендної плати становить 141 254,81 грн., тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року. Запорізька міська рада, на підставі ст. 188 Господарського кодексу України, звернулася до відповідача з письмовою пропозицією від 26.03.2013р. № 01/02-32/00856 «Про внесення змін до договору оренди землі», однак відповідач залишив без відповіді лист позивача про внесення змін до договору оренди. Враховуючи викладене, просять суд на підставі ст. ст. 269, 274, 276 Податкового кодексу України, ст. ст. 632, 651, 653 Цивільного кодексу України, позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив та вказує, що укладаючи договір оренди землі у 2005 році і зважуючи його суттєві умови, в тому числі, можливе збільшення орендної плати чи земельного податку, відповідач передбачав, що такі зміни можливі у довгостроковій перспективі і жоден суб'єкт господарювання в особі його керівника, не міг навіть уявити, що ціна оренди збільшиться в 10 разів протягом семи років. Звертає увагу суду, що пропозиції позивача щодо укладання додаткових угод до договору оренди надходили до відповідача постфактум, відповідач ніяким передбаченим Законом способом, жодного разу не був попереджений чи повідомлений про такі зміни завчасно; не висловлювалася жодна пропозиція до укладання додаткової угоди чи за якийсь час до можливої грошової оцінки. Позивач порушив рівновагу у цивільному договорі скориставшись своїми владними можливостями, не цікавлячись точкою зору відповідача як гарантованої державою рівноправною стороною по договору. Позивач повинен довести законність та економічну обґрунтованість свого рішення збільшення орендної плати більше ніж у десять разів. Також, відповідач зазначає, що ст. 288.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, тобто наявність договору та його умови є виключною обставиною для нарахування орендної плати. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни». Отже, приписи зазначеної статті стосуються виключно взаємовідносин, що виникли з дня набрання чинності ПК України. В той же час, Договір оренди земельної ділянки укладено до введення в дію ПК України. Таким чином, вимоги ПК України не стосуються орендних правовідносин, що виникли задовго до набрання чинності першим. Наявність у ПК України норми щодо плати за землю не означає, що орендні земельні правовідносини регулюються виключно податковим законодавством, адже в цьому випадку спір стосується саме договірних орендних правовідносин, вчинення яких прямо передбачено цивільним законодавством. Також, відповідач звернув увагу, що згідно Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, середня вартість земельної ділянки складає 190,18 грн. за 1 кв. м. В той же час, ціна квадратного метра під забудовою складає 1 085,09 грн. Тут же в наступному рядку вказано, що площа земельної ділянки під забудовою складає 1 965,00 кв. м. і нормативно-грошова оцінка земельної ділянки під забудовою дорівнює 2 132 673,45 грн.У Витязі загальна площа забудованих земель складає 1 965,00 кв. м. Зазначені площі забудови земельної ділянки не відповідають площі забудови, зазначеній у Свідоцтві про право власності на нерухоме майно, а саме: в останньому зазначено, що загальна площа об'єкта дорівнює 98,0 кв. м. Таким чином, із Витягу нормативної грошової оцінки не зрозуміло яку саме забудову має на увазі установа, яка надала Витяг. Крім цього, не відомо яким саме чином відбувалася оцінка земельної ділянки: з урахуванням забудови чи за її відсутності, адже будівля автозаправної станції є приватною власністю відповідача і враховувати її наявність для оцінки земельної ділянки, як об'єкта, що збільшує її ціну є не коректним, тобто оцінка земельної ділянки повинна проводитися без урахування забудови. В той же час, в матеріалах справи відсутні будь-які документи (ліцензія, тощо), які можуть підтвердити правовий статус юридичної особи, яка проводила оцінку земель м. Запоріжжя. Просить суд в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
07.10.2005р. Запорізька міська рада (Орендодавець) та товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс-Інвест» (Орендар) уклали договір оренди землі, за умовами якого (п. 1.) Орендодавець, відповідно до рішення двадцять другої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 37/285 від 01.08.2005р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автомобільної заправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Гребельна - вул. Рельєфна.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1965 га (п. 2).
Як зазначено в п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 002 837,75 грн. в цінах 2005 року.
08.11.2005р. договір оренди землі зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040526100717.
Пунктом 8 договору встановлено, що він укладається на десять років.
Згідно з п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 2 005,68 грн. на протязі строку будівництва об'єкта та в розмірі 10 028,38 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації за загальну площу земельної ділянки за календарний рік в цінах 2005 року.
Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За умовами п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягання згоди щодо змін умов договору спір розглядається у судовому порядку.
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 договору оренди землі від 25.07.2005р., не відповідає вимогам чинного законодавства, прокурор звернувся до суду з даними позовом про внесення змін до договору оренди землі, виклавши п. 9 договору в наступні редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 141 254,81 грн. (сто сорок одна тисяча двісті п'ятдесят чотири грн. 81 коп.), тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників сторін та прокурора, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
03.03.2008р. Запорізька міська рада прийняла рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ «Діпромісто» (п.1); затвердити базову вартість 1 кв. м землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р.; при розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки значення коефіцієнтів впливу санітарно-гігієнічних факторів, які діють на даній ділянці, застосовувати в повному обсязі відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (п.6); впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 (п.7); визнати рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки (п.8); Управлінню земельних ресурсів у м. Запоріжжі Запорізької області до 01.05.2008р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п.9); доручити управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (п.10).
27.07.2011р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання прийнято рішення №16 «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», відповідно до якого визначений коефіцієнт, згідно якого визначається розмір орендної плати за земельні ділянки.
26.06.2012р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку.
Рішення № 37 оприлюднене 24.07.2012р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності 01.01.2013р.
Запорізька міська рада, на підставі ст. 188 Господарського кодексу України, звернулася до ТОВ «ЗППЗМР «Ресурс-Інвест» з письмовою пропозицією від 26.03.2013р. за № 01/02-32/00856 «Про внесення змін до договору оренди землі», що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення уповноваженому представнику відповідача 01.04.2013р. Однак, відповідач залишив без відповіді лист позивача про внесення змін до договору оренди.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницьких та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.13 цього Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із призначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
За приписами ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорії та форм власності.
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» та п. п. 3,4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України 10.07.2008р. за № 626/15317, Управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рада в своїх положеннях приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковим до виконання на відповідній території та встановлюються у встановленому законом порядку.
Як вбачається з рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008р., а саме: пунктом 3, вирішено затвердити базову вартість землі у розмірі 190,18 грн. із користуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р.
Таким чином, позивачем було прийняте відповідне рішення, яким встановлений розмір орендної плати, яке відповідно до чинного законодавства є обов'язковим.
Згідно п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою
Пунктом 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Рішенням № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку.
Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду із позовом складає, відповідно даних Головного управління Держземагенства у Запорізькій області 2 354 246,85 грн., який підтверджується наданим до прокуратури району витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 15.03.2013 р. № 09-05-10/1261. Земельна ділянка вільна від забудови.
Відповідно до проведеного розрахунку розмір орендної плати становить 141 254,81 грн., тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (п. 3 ст.188 Господарського кодексу України).
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішення суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Позивачем здійснені передбачені чинним законодавством дії для внесення змін до договору оренди, а саме: прийняте відповідне рішення, направлено відповідну пропозицію до внесення таких змін.
Отже, враховуючи вищезазначені норми закону, суд вважає обґрунтованими вимоги прокурора щодо внесення змін до п. 9 договору оренди землі, укладеного щодо земельної ділянки загальною площею 0,1965 га, яка знаходиться за адресою: вул. Гребельна - вул. Рельєфна у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:04:025:0226), укладений 07.10.2005р. між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс-Інвест» для розташування автомобільної заправної станції, який 08.11.2005р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100717, виклавши його у наступній редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 141 254,81 грн. (сто сорок одна тисяча двісті п'ятдесят чотири грн. 81 коп.), тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Заперечення відповідача не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Стосовно позиції відповідача щодо пов'язання розміру орендної плати за землю з ринковими цінами на земельну ділянку суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з рішенням № 37, для обрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, надану для розташування автозаправної станції, застосовується коефіцієнт 6.
Тобто, розмір орендної плати становить 6-ти кратний розмір земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Твердження відповідача щодо необхідності при встановленні розміру орендної плати брати до уваги розмір мінімальної заробітної плати в Україні, є необґрунтованим, оскільки розмір орендної плати визнається, як похідна від розміру земельного податку, а останній в свою чергу, залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а не від заробітної плати.
Крім того, не відповідає дійсності заява відповідача, що ціна квадратного метру під забудовою у відповідності до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки становить 1 085,09 грн.
Так, у Витягу зазначено, що нормативна грошова оцінка квадратного метру земельної ділянки під забудовою складає 1 198, 09 грн. Таким чином, розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки є вірним, оскільки: 1 198,09 грн. х 1 965, 00 кв. м. = 2 354 246,85 грн., де: 1 198,09 грн. - нормативна грошова оцінка квадратного метру земельної ділянки під забудовою; 1 965, 00 кв.м. - площа земельної ділянки під забудовою; 2 354 246,85 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
Також, відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто Витяг є єдиним належним доказом, що підтверджує розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого відповідно до Договору оренди.
Крім того, відповідач безпідставно вказує, що площа забудови дорівнює 98 кв. м., в той час 98 кв. м. - це площа об'єкта нерухомості. Площа ж забудови, у відповідності до Витягу, становить 1 965 кв.м., що також підтверджує вірність зазначеного у Витягу розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо площі земельної ділянки, яка передана в оренду відповідачу, то площа земельної ділянки, яка зазначена у договорі оренди та в акті прийому-передачі, і які підписані відповідачем, становить 0,1965 га. Такий же розмір земельної ділянки зазначений у Витягу.
На підставі вищевикладеного, суд вважає доводи та заперечення відповідача необґрунтованими та безпідставними
Згідно зі ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни в п. 9 Договору оренди землі, укладеного щодо земельної ділянки загальною площею 0,1965 га, яка знаходиться за адресою: вул. Гребельна - вул. Рельєфна у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:04:025:0226), укладений 07.10.2005р. між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс-Інвест» для розташування автомобільної заправної станції, який 08.11.2005р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100717, виклавши його у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 141 254,81 грн. (сто сорок одна тисяча двісті п'ятдесят чотири грн. 81 коп.), тобто 6 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами "Ресурс-Інвест" (69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд.37-б, код ЄДРПОУ 22128249) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район), банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДР 38025409, код бюджетної класифікації 22030001) - 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Суддя Т.А. Азізбекян
Повне рішення складено 21.10.2013р.