Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3568/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2013 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про збільшення розміру грошової компенсації , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду і просить зобовязати відповідача донарахувати компенсацію вартості її домоволодіння № 4 по вул. Південній в с. Скребеличі, Овруцького району, застосувавши індекси 1,18 та 1,34 визначивши остаточну суму у розмірі 94342,29 грн., мотивуючи тим, що вона мала у власності даний будинок, який здала на баланс сільської ради і перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту постановки на чергу вартість обєктів житлового фонду індексувалась за коефіцієнтами 1,18 та 1,34, а тому сума компенсації має бути перерахована з урахуванням вказаних коефіцієнтів, але відповідач відмовляє їй у застосуванні вказаних індексів.
Позивач в судове засідання не зявився, але в заяві просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, однак надіслав лист в якому просить справу розглянути без участі їх представника, а в задоволенні позовних вимог відмовити.
У відповідності до ч.4 ст.122 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Із змісту повідомлення УПСЗН Овруцької райдержадміністрації за № 07-05/4152 від 22.07.2013 р. (а.с.3) вбачається, що позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території майно, згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 7939179 з 03.07.2008 р. в сумі 59665,00 грн., яка на час розгляду справи ще не виплачена.
Відповідно до ч.1 п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97 р. (діяло на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №100 від 27.02.2008 року, проведено індексацію обєктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008 року.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009 року, проведено індексацію обєктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009 року.
Проте індексація суми компенсації за втрачене на радіоактивній території майно відповідачем по справі не проводилась.
Згідно повідомлення УПСЗН Овруцької РДА № 07-05/4152 від 22.07.2013 р. (а.с.3) вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті індексації у звязку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 р. не передбачено виплати останньої.
Суд вважає відмову неправомірною.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави.
У відповідності до п.1 «Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» затвердженого Постановою КМ України №1243 від 18.11.09 р. (надалі Порядок), його дія поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
В ст. 58 Конституції України зазначається, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Суд вважає, що при застосуванні до позивача вимог даного Порядку, будуть обмежені його права відносно тих осіб, що перебували у черзі для отримання компенсації, та отримали її, з урахуванням індексації, у період до набрання чинності Постанови КМ №1243 від 18.11.09 р. (чинна з 28.11.09 р.).
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 03.07.08 р. і її не отримала після набрання чинності Постановою КМ №1243 від 18.11.09 р. з вини державного органу, а тому за період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.09 р. слід застосовувати норми пункту 8 Положення, в якому передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
На підставі викладеного, належна до отримання позивачем компенсація повинна бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду, згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.09 р.
Згідно копії акту оцінки (а.с.4-5), остання була здійснена станом на 31.08.2007 р. та розмір компенсації визначено в сумі 59665,00 грн., а тому повинні бути враховані індекси 1,18 та 1,34.
Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку компенсації за період з 2008 р. по 2009 р. включно.
Однак згідно приписів п. 8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивного забруднених територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 року № 755 (чинного на час перебування позивачки у черзі) індексація житлового фонду застосовується тільки при виплаті самої компенсації, а отже, саме до компетенції управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації належить проведення індексації суми, яка підлягає виплаті позивачу. У звязку з чим, в частині позовних вимог, щодо визначення конкретної суми, яка підлягає виплаті з урахуванням індексів 1,18 та 1,34 слід відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує вимоги п.8 Положення про те, що індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації, і вважає, що позивач не міг знати про порушення свого права для отримання самої компенсації, яку він не отримав до цього часу, або відмови у її перерахунку. З повідомлення УПСЗН № 07-05/4152 від 22.07.2013 р. (а.с.3) вбачається, що позивачу була дана відмова у задоволенні перерахунку компенсації, а тому з цього часу розпочався строк звернення до суду.
Позов подано до суду 22.07.2013 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 34,71 грн.
Керуючись,ст. 58 Конституції України ч.1 п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97 р. ст.ст. 8-11, 18, 71, 99, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації донарахувати ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості зданого домоволодіння № 4 по вул. Південна в с. Скребеличі, Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,18 та 1,34.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_2