Постанова № 34270606, 16.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
827/1573/13-а
Номер документу
34270606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2013 року Справа №827/1573/13-амісто Севастополь

11 год. 30 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді Балась Т.П, при секретарі Нікішенко Г.О.

за участю:

представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал"- Корсуна Сергія Володимировича, довіреність від 24 квітня 2013 року № б/н.;

представника відповідача - Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м.Севастополя Державної податкової служби - Таточенко Інни Віталіївни, довіреність 13 березня 2013 року №10/9/10-025,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, -

В С Т А Н О В И В :

У червні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 21.01.2013 року № 0000111520 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 83 654 грн. 23 коп. з яких основний платіж орендної плати за землю у розмірі 66 923 грн. 38 коп., 16 730 грн. 85 коп. штрафні санкції.

Ухвалами Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 18 червня 2013 року відкрито провадження у справі № 827/1573/13-а, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем у порушення норм діючого законодавства здійснено визначення податкового зобов'язання з орендної плати на землю, виходячи з розміру 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у витягу Головного управління Держкомзему у м. Севастополі від 18.02.2012 року №1531-3.1/5, відповідно до якого станом на 01.01.2012 року грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить - 2 416 446 грн. 00 коп. Разом з тим, на підставі договору оренди земельної ділянки від 25.07.2009 року орендна плата за землю встановлюється у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 50 896,05 грн.

Також зміни до договору оренди землі, зокрема збільшення грошової оцінки земельної ділянки, повинні визначатися у додатковій угоді до діючого договору оренди землі, яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал" з Севастопольською міською радою не укладав, а тому, на думку позивача, орендна плата у січні-грудні 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал" нарахована та сплачена у повному обсязі, відповідно до діючого договору оренди земельної ділянки від 25.07.2009 року.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала у повному обсязі з тих підстав, що чинним законодавством та договором оренди землі, укладеними між Товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал" та Севастопольської міської радою, на позивача покладений обов'язок розраховувати розмір орендної плати з урахуванням зміни розміру земельного податку, ставки орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чого позивачем зроблено не було. До того ж, зазначає, що згідно податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності № 308 від 01.02.2012 року наданої до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби, позивачем розраховані податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-грудень 2012 року в сум і- 53 898 грн. 92 коп. Таким чином ТОВ "Арсенал" були занижені податкові зобов'язання щодо орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-грудень 2012 року в сумі - 66 923 грн. 38 коп.

Заслухавши доводи учасників судового процесу, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є землекористувачем земельної ділянки, розташованої за адресою: місто Севастополь, Камишове шосе, 18-Ж, площею 0,27 га відповідно до договору оренди від 25.07.2009 року, укладеного з Севастопольською міською радою строком на 25 років.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя була надана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки за 2012 рік, відповідно до яких сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю за січень-грудень 2012 року в сум і- 53 898 грн. 92 коп.

Посадовими особами Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя 29.01.1012 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал" з питання повноти та своєчасності нарахування і сплати до бюджету орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-грудень 2012 року.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 29.01.2013 року № 4160/10/15-417/25052251 в яких зафіксовані порушення ТОВ "Арсенал" пп. 288.4 статті 288 Податкового кодексу України, а саме при визначенні орендної плати за земельною ділянку за січень-грудень 2012 року не враховано нову нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, яка з 01.01.2012 року складає 2 416 446,00 грн.

На підставі акту перевірки від 29.01.2013 року № 4160/10/15-417/25052251 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.03.2013 року №0000111520 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 83 654 грн. 23 коп. з яких основний платіж орендної плати за землю у розмірі 66 923 грн. 38 коп., 16 730 грн. 85 коп. штрафні санкції.

Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2011 року № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 року за № 567/5758 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) на адресу ТОВ "Арсенал" було направлено податкове повідомлення-рішення від 01.03.2013 року №0000111520.

Положення Податкового кодексу регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Кодексу).

Статтею 271 Податкового кодексу визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

З матеріалів справи вбачається, що висновки контролюючого органу про заниження орендної плати за землю за січень-грудень 2012 року засновані на тому, що рішенням Севастопольської міської ради від 20.12.2011 року № 2163 було введено в дію нову нормативно грошову оцінку земель м. Севастополя в адміністративних межах міста. На підставі зазначеного рішення, Головним управлінням Держземагенства у м. Севастополі видана нова виписка з технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2012 р., в якому грошова оцінка спірної земельної ділянки зазначена у розмірі 2 416 446,00 грн, відповідно до якої річна орендна плата за користування земельною ділянкою на 2012 рік повинна бути 120 822, 30 грн. (2 416 446,00 грн * 5%=120 822, 30 грн.).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом про оцінку земель, відповідно до абзацу п'ятого ст. 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV (далі Закон № 1378) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.

Згідно зі статтею 18 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до статті 23 Закону № 1378 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендної платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Судом встановлено, що розрахунок розміру орендної плати позивачем за січень-грудень 2012 року зроблений без врахування нової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 4.1 договору оренди землі від 25.07.2009 року, який укладений між Севастопольською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Арсенал" (орендар), передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою установлюється відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди (затверджено рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003 №1348) у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до пункту 4.3 договору оренди розрахунок величини річної орендної платі щорічно коригується відповідно до пункту 4.5 цього договору.

Згідно з пунктом 4.5 договору нарахування розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в строк до 01 лютого поточного року залежно від грошової оцінки земельної ділянки, яка щорічно індексується. Щорічний розрахунок орендної плати та сплата орендної плати здійснюється орендарем відповідно до умов цього договору та вимог чинного законодавства України.

Пунктом 4.8 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадках, зокрема, зміни розмірів земельного податку, збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі внаслідок інфляції та індексації.

Отже, договором оренди обов'язок розраховувати розмір орендної плати з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, узгоджувати його з орендодавцем і надавати відповідні розрахунки до Державної податкової інспекції, покладений на орендаря - позивача.

Таким чином, з аналізу зазначених норм законодавства, положень договору оренди від 25.07.2009 року та фактичних обставин, вбачається, що договором оренди не передбачено твердого, незмінного розміру річної орендної плати та не встановлена обов'язковість внесення відповідних змін до договору, але передбачено безумовне підвищення орендної плати щорічно в залежності від індексації грошової оцінки земельної ділянки з обов'язком здійснення щорічних розрахунків орендної плати та її сплати самим орендарем.

Рішенням Севастопольської міської ради від 20.12.2011 року № 2163 введена в дію з 01 січня 2012 року нова нормативна грошова оцінка земель міста Севастополя в адміністративних межах міста. Згідно витягу з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки Головного управління Держземагенства у м. Севастополі від 18.02.2012 року № 1531-3.1/5 нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка використовується ТОВ "Арсенал" станом на 01.01.2012 року становить - 120 822, 30 грн. Зазначене рішення ради, як зазначалось представником позивача, не оскаржувалось.

Окрім того, у листі Севастопольської міської ради від 23.01.2013 року № 0315, яке адресоване ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя, також зазначено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди з ТОВ «Арсенал» на 2012 рік встановлюється у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на наступний період.

Всупереч пункту 4.5 договору оренди землі, статті 7 Закону України "Про плату за землю" та статті 21 Закону України "Про оренду землі" розрахунок розміру орендної плати за січень-грудень 2012 року ТОВ "Арсенал" здійснило без врахування фактичної нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 01.03.2013 року № 0000111520 по визначенню податкового зобов'язання ТОВ «Арсенал» з орендної плати за землю за січень-грудень 2012 року, є наслідком правомірних дій податкового органу, у зв'язку з чим не може бути визнано протиправним, а тому відсутні підстави для його скасування.

За таких обставин, позов ТОВ "Арсенал" є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.П.Балась

Постанова у повному обсязі складена 19 липня 2013 року.