15.10.2013
Справа №271/4440/13-а
Провадження №2-а/271/112/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2013 року.
Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі головуючого судді Кулик Т.Г.
при секретарі Токаревій Ю.М.
за участю адвоката:ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, третя особа: Головне Управління Державного казначейства про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вказуючи, що вона 24 лютого 2011 року народила дитину ОСОБА_3, у звязку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу за першу дитину до досягнення нею трирічного віку, як особа, застрахована у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування розмірі 130 гривень щомісячно. Але відповідач сплачує їй допомогу не в повному обсязі, і з урахуванням виплачених раніше сум, повинно доплатити їй з березня 2012 року по липень 2013 року 13792,00 гривень.
Просила стягнути з УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради на її користь суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.03.2012 року по 31.07.2013 року у розмірі 13792,00 гривень за рахунок коштів Державного бюджету, зобовязати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на її користь державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовлені народженням та похованням» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.08.2013 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з відповідача на її користь сплачені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 114,70 гривень за рахунок коштів Державного бюджету.
Позивачка ОСОБА_2 у судове засідання не зявилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримала, тому суд вважає можливим розглядати справу у відсутність позивачки.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позовних вимог в повному обсязі про що також подав заперечення на позовну заяву. Вказав, що позивач отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11.01.2007 року №13. Згідно ст.15 та п.3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», де вказано, що розмір державної допомоги сімям з дітьми, передбачений статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 року №2857-УІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених КМУ.
Відповідно до Постанов КМУ від 22.02.2008 року №57 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми», №1751 від 17.12.2001 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: 1 січня 2010 року 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. В частині 2 статті 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом «Про державний бюджет» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, тому у задоволенні позову просили відмовити.
Представник третьої особи до судового засідання не зявився, про час та дату розгляду справи повідомлявся в порядку встановленому законодавством, причини неявки суду не повідомив, тому суд розглядає справу у відсутність представника третьої особи.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги за період з 01.03.2012 року по 06.02.2013 року включно підлягають залишенню без розгляду, а за період з 07.02.2013 року - частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач звернулася до суду 07.08.2013 року, згідно її розрахунку, заявляє вимоги щодо проведення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною за період з 01.03.2012 року по 31.07.2013 року у розмірі 13792,00 гривень, одночасно з цим не просить поновити строк звернення до адміністративного суду. У звязку із чим, суд вважає можливим розглянути позовні вимоги за період з 07.02.2013 року по 31.07.2013 року.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як вбачається з довідки-розруханку від 17.06.2013 року, державна соціальна допомога позивачу була надана відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-XII «Про державну допомогу сімям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІН «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону №2811XII встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст 43 Закону №2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу II Закону №107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХП та Закону № 2240-ІІІ змінами до статті 13 Закону №2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Стаття 44 Закону №2240-ІИ визначає строки надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині першій статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного вік включно.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону №107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-ІІІ.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 2 розділу III Закону №107-УІ булз передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-XII.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-УІ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-УІ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-УІ) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811 -XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-УІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону №2240-Ш на виконання статті 45 Закону №2154-УІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з лютого 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім того, слід зазначити, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі №К'9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі №21-410а12.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню та з 07.02.2013 року по 31.07.2013 року дії УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, якими виплачено позивачеві допомогу в іншому розмірі, ніж встановлено статтею 43 Закону № 2240-ІІІ, необхідно визнати неправомірними, зобовязати УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради здійснити перерахунок позивачеві допомоги виходячи з розміру, встановленого цим законом та стягнути на користь ОСОБА_2 сплачені нею судові витрати у розмірі 114,70 гривень.
Крім того, суд вважає необхідним відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача недоплаченої допомоги в конкретній сумі, оскільки визначення обґрунтованого розміру допомоги належить до компетенції Управління після проведення відповідного розрахунку.
Позовні вимоги про зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на її користь державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовлені народженням та похованням» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.08.2013 року до дати досягнення дитиною трирічного віку задоволенню не підлягають, оскільки суд не може передбачити наявність підстав для задоволення цієї вимоги на майбутній час.
На підставі викладеного, ст.ст.46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп, ст.ст. 43, 44 Законом України від 18.01.2001 № 2240-ПІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України від 21.11.1992 №2811-XII «Про державну допомогу сімям з дітьми», Постановою Вищого Адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі №К/9991/33496/12, Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі №21-410а12, керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 94, 122, 158-163, 186 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, третя особа: Головне Управління Державного казначейства про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Зобовязати УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, недоплачену за період з 07.02.2013 року по 31.07.2013 року згідно зі ст.43 Закону України №2240-111 від 18.01.2001 року «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахуванням виплачених сум, за рахунок коштів Державного бюджету.
Стягнути з УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 копійок.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: