П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2013 р. № 820/7876/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Тверитнікові О.О.
за участі представника позивача Каплоух В.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІАЛОГ ПЛЮС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування наказів, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДІАЛОГ ПЛЮС" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати накази Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про проведення позапланових невиїзних документальних перевірок ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) № 2071 від 19.12.2012 року, № 1181 від 06.06.2013 року;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню документальних позапланових невиїзних перевірок Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733), результати яких оформлені Актами від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року" та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.08.2012 - 31.12.2012 року";
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості, внесені на підставі Актів про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733, поновивши в ній дані, задекларовані ТОВ "Діалог Плюс" щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог товариство зазначило, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС не мала визначених Податковим кодексом України підстав для винесення оскаржуваних наказів та проведення перевірок.
В судове засідання представник позивача прибула, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити позов.
Відповідач, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідачем було дотримано процедуру проведення перевірок встановлену Податковим кодексом України та виявлено порушення ТОВ "Діалог Плюс", які зафіксовані в актах перевірки.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) пройшло встановлену процедуру державної реєстрації та зареєстроване ВК Харківської міської ради 15.06.2004 року. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області з 17.06.2004 року за № 14922. Зареєстроване платником ПДВ згідно свідоцтва №200033717 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 01.04.2012 року.
20.11.2012 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС (правонаступником якої є ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області) за №18774/10/22-123 направлено позивачу запит про надання пояснень та їх документального підтвердження взаємовідносин ТОВ "Діалог Плюс", код ЄДРПОУ 32951733 з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП", код ЄДРПОУ 37761689 за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
30.11.2012 року ТОВ "Діалог Плюс" надано відповідь на запит ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС №18774/10/22-123 від 20.11.2012 року.
19.12.2012 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС видано наказ № 2071 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс", код ЄДРПОУ 32951733 по взаємовідносинам з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП", код ЄДРПОУ 37761689 за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
Фахівцем ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС було проведено невиїзну документальну позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року.
За результатом перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС складено Акт "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року" № 7/2305/32951733 від 03.01.2013 року.
У вказаному акті ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ДПС зроблено висновок про те, що господарська діяльність ТОВ "Діалог Плюс" за липень 2012 року має ознаки нереальності здійснення із постачальниками та покупцями, а також зазначено наступні порушення ТОВ "Діалог Плюс":
- п.п.14.1.27 п. 14.1 ст. 14, п. 135.1 ст. 135, п. 135.2 ст. 135, п. 135.4 ст. 135, п. 138.1 ст. 138, п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 року;
- п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 року.
За інформацією представника відповідача податкові повідомлення-рішення на підставі Акту перевірки не виносились, але висновки Акту перевірки внесені до автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України".
23.05.2013 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС за № 9318/10/22.4-21 направлено позивачу запит про надання пояснень та їх документального підтвердження формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за період серпень-грудень 2012 року.
28.05.2013 року ТОВ "Діалог Плюс" надано відповідь на запит ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 9318/10/22.4-21 від 23.05.2013 року.
06.06.2013 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС видано наказ № 1181 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс", код ЄДРПОУ 32951733 за період з 01.08.2012 року по 31.12.2012 року.
Фахівцем ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.08.2012 по 31.12.2012 року.
За результатом перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС складено Акт "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) ) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.08.2012 - 31.12.2012 року" № 2329/2240/32951733 від 18.06.2013 року.
Згідно висновків акту перевірки ТОВ "Діалог Плюс" порушено:
- ст. 187 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 року, в результаті чого завищено податкові зобов'язання за серпень - грудень 2012 року всього у сумі 499201 грн.;
- п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010 року, в результаті чого завищено податковий кредит за період серпень - грудень 2012 року всього у сумі 492948 грн.
За інформацією представника відповідача податкові повідомлення-рішення на підставі Акту перевірки не виносились, але висновки Акту перевірки внесені до автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України".
Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
- платником податків подано контролюючому органу уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом;
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
- розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
- платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;
- щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня його отримання;
- отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону;
- контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;
- у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки;
- у разі встановлення відхилення цін контрольованої операції від рівня звичайних (ринкових) цін у порядку, передбаченому підпунктом 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу;
- неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції та/або обов'язкової документації або у разі встановлення порушень під час моніторингу такого звіту або документації відповідно до вимог пункту 39.4 і підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу.
Судом встановлено, що підставою для призначення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс", за результатом якої було складено Акт №7/2305/32951733 від 03.01.2013 року "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року", ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС визначено п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
Згідно положень п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України підставою документальної позапланової перевірки є виявлення фактів за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС в запиті за №18774/10/22-123 від 20.11.2012 року вимагала від ТОВ "Діалог Плюс" надати пояснення та їх документальні підтвердження взаємовідносин з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП", код ЄДРПОУ 37761689 за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року. Наказом ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 2071 від 19.12.2012 року було призначено проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс", код ЄДРПОУ 32951733 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
Як вбачається з запиту №18774/10/22-123 від 20.11.2012 року, підставою для його надіслання ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС зазначено п.п. 20.1.6, п.п. 20.1.23 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно п.п. 20.1.6 та п.п. 20.1.23 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: - звертатися до суду, у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом;
- у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
З аналізу вказаного запиту вбачається, що відповідачем у ньому не зазначено про існування жодних фактів, що свідчать про можливість порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державної податкової служби за відповідний період та не зазначено жодних підстав для надання запитуваної інформації та її документального підтвердження.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Суд зазначає, що відповідачем у запиті №18774/10/22-123 від 20.11.2012 року не зазначено жодних фактів виявлення порушення платником податків та не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України для направлення такого запиту, що є обов'язковою складовою письмового запиту про подання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань.
Отже, запит було складено з порушенням вимог п.п. 20.1.23 п. 20.1 ст. 20 ПК України та за відсутності підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 ПК України, а тому платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Враховуючи вище зазначене, суд вважає, що наказ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 2071 від 19.12.2012 року винесений за відсутності підстав передбачених п. 78.1.1 ст. 78 ПК України та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Судом встановлено, що наказ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 2071 від 19.12.2012 року винесений за відсутності підстав передбачених п. 78.1.1 ст. 78 ПК України, за таких обставин дії відповідача по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року є незаконними.
Також, суд зазначає, що в п.1 наказу № 2071 від 19.12.2012 року зазначено про проведення невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) по взаємовідносинам з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП", код ЄДРПОУ 37761689 за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року, а в п.2 вказаного наказу зазначено про проведення перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
Тобто, пунктом 1 наказу призначено перевірку по взаємовідносинам з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП", а пунктом 2 проведення перевірки за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
Як вбачається зі змісту Акту перевірки №7/2305/32951733 від 03.01.2013 року перевірку було проведено за період, а не по взаємовідносинам з ТОВ "ОСТЕК СІСТЕМ ГРУП". Але запиту щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року по всім контрагентам позивачу не направлявся.
Також, суд зазначає, що вступна частина Акту №7/2305/32951733 від 03.01.2013 року містить посилання на проведення взагалі зустрічної звірки ТОВ "Діалог Плюс", щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року. Пояснень щодо вказаного факту відповідачем до суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів правомірності прийняття наказу № 2071 від 19.12.2012 року та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року, за результатами якої було складено Акт №7/2305/32951733 від 03.01.2013 року.
Враховуючи вище зазначене суд вважає, що позовні вимоги ТОВ "Діалог Плюс" щодо визнання протиправними дій ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733), результати якої оформлені Актом від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року", підлягають задоволенню.
Також судом встановлено, що підставою для призначення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс", за результатом якої було складено Акт №2329/2240/32951733 від 18.06.2013 року "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.08.2012 - 31.12.2012 року", ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС визначено п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
Згідно положень п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України підставою документальної позапланової перевірки є виявлення фактів за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС в запиті за №9318/10/22.4-21 від 23.05.2013 року вимагала від ТОВ "Діалог Плюс" надати пояснення та їх документальні підтвердження формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за період серпень-грудень 2012 року. Наказом ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 1181 від 06.06.2013 року призначено проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс", код ЄДРПОУ 32951733 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.08.2012 року по 31.12.2012 року.
Суд зазначає, що в наказі №1181 від 06.06.2013 року призначено проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" за період з 01.08.2012 року по 31.12.2012 року, який перетинається з періодом проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс", зазначеним у наказі №2071 від 19.12.2012 року, а саме з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року.
Отже, наказом №1181 від 06.06.2013 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС призначено проведення перевірки за період, який вже перевірявся.
Враховуючи вище зазначене, суд вважає, що наказ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС № 1181 від 06.06.2013 року є неправомірним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Судом встановлено, що наказ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС №1181 від 06.06.2013 року є неправомірним, за таких обставин дії відповідача по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.08.2012 по 31.12.2012 року є незаконними.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів правомірності прийняття наказу №1181 від 06.06.2013 року та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.08.2012 по 31.12.2012 року, за результатами якої було складено Акт № 2329/2240/32951733 від 18.06.2013 року.
Враховуючи вище зазначене суд вважає, що позовні вимоги ТОВ "Діалог Плюс" щодо визнання протиправними дій ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733), результати якої оформлені Актом від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.08.2012 - 31.12.2012 року", підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості, внесені на підставі Актів про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733, поновивши в ній дані, задекларовані ТОВ "Діалог Плюс" щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Діалог Плюс" у відповідності до вимог Податкового кодексу України подало до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби через засоби електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб податкову декларацію з ПДВ за липень 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних, податкову декларацію з ПДВ за серпень 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних, податкову декларацію з ПДВ за вересень 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних, податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних, податкову декларацію з ПДВ за листопад 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних, податкову декларацію з ПДВ за грудень 2012 року разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних.
Судом встановлено, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС до автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а саме у графі "Сума ПДВ платника" внесено відомості про зняття показників податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на підставі Актів про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки № 7/2305/32951733 від 03.01.2013 року та № 2329/2240/32951733 від 18.06.2013 року.
Згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом ДПА України "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" № 266 від 18.04.2008 року затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у контрагентів (далі по тексту - Порядок № 266).
Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку № 266 для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів.
Пунктом 2.8 Наказу № 266 встановлено, що працівники органу державної податкової служби несуть відповідальність за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником ПДВ.
Відповідно до п.2.21 Наказу № 266 підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Оскільки за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем безпідставно було анулювало показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року. За таких підстав відповідачем безпідставно внесено зміни до АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" щодо задекларованих позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ.
Положеннями статті 74 Податкового кодексу України та Наказу ДПА № 266 передбачено, що ця система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Тобто, діями відповідача щодо коригування в Автоматизованій системі "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомостей про податкові зобов'язання та податковий кредит ТОВ "Діалог Плюс" створено для позивача негативні наслідки, усунути які можливо лише поновивши у зазначеній системі дані, задекларовані позивачем щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості, внесені на підставі Актів про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733, поновивши в ній дані, задекларовані ТОВ "Діалог Плюс" щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 94, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІАЛОГ ПЛЮС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування наказів, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати накази Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про проведення позапланових невиїзних документальних перевірок ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) № 2071 від 19.12.2012 року, № 1181 від 06.06.2013 року.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню документальних позапланових невиїзних перевірок Товариства з обмеженою відповідальністю "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733), результати яких оформлені Актами від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2012 року" та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Діалог Плюс" (код ЄДРПОУ 32951733) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.08.2012 - 31.12.2012 року".
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості, внесені на підставі Актів про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки від 03.01.2013 року № 7/2305/32951733 та від 18.06.2013 року № 2329/2240/32951733, поновивши в ній дані, задекларовані ТОВ "Діалог Плюс" щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень-грудень 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ДІАЛОГ ПЛЮС" (адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, корпус 1, код ЄДРПОУ 32951733) судові витрати у розмірі 34,41 (тридцять чотири грн., 41 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 15.10.2013 року.