Постанова № 34264608, 03.10.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2013
Номер справи
820/7904/13-а
Номер документу
34264608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 жовтня 2013 р. № 820/7904/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Маренич Т.О.

за участю:

представника позивача - Лесик О.І.,

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), яка мешкає за адресою: 62433, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості неправомірно отримані кошти у сумі 4386,29грн. (чотири тисячі триста вісімдесят шість гривень двадцять дев'ять копійок).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 14.08.2012 року гр. ОСОБА_2 звернулась до Люботинського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована з відкриття персональної картки НОМЕР_2. На підставі заяви ОСОБА_2, 21.08.2012р. їй надано статус безробітного і відповідно до п.4 ст.22, п.1 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.4.3, 4.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації підприємницької діяльності», (як незастрахованій особі) призначена допомога по безробіттю, загальна сума якої з 27.09.2012р. по 26.09.2012 р. склала 664, 50 грн. Згідно заяви відповідача та договору центру зайнятості з громадянином щодо професійного навчання № 205512092600001, ОСОБА_2 була направлена до Харківського центру професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості, де отримала професію швачки. Сума матеріальної допомоги, нарахованої та отриманої відповідачем у період навчання склала 1230, 72 грн. Окрім того, згідно до наказу центру зайнятості, ОСОБА_2 були компенсовані фактичні витрати на проїзд у період проходження навчання, що складає 544, 0 грн. Вартість самого навчання відповідача складає - 1945, 13 грн. Отже, загальна сума виплаченого ОСОБА_2 матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг складає 4386,29грн.

За результатами проведеної Люботинським міським центром зайнятості перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної і виплати їй матеріального забезпечення і соціальних послуг, було встановлено, що відповідач отримала їх безпідставно. Так, в результаті звірки було встановлено, що ОСОБА_2, яка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна, водночас отримувала заробітну плату на підприємстві "МакДогальдз Юкрейн Лтд" та звільнена з роботи 21.09.2012р. Враховуючи виявлені обставини, та на виконання Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.09.2009р. за № 232/16248, директором Люботинського міського центру зайнятості прийнято рішення про повернення коштів, про що видано наказ № 127 від 24.07.2013 року. 24.07.2013 року ОСОБА_2 був направлений лист - претензія з пропозицією повернути кошти у сумі 4641, 19 грн. в 15-ти денний термін з дня отримання листа, який разом з наказом отриманий відповідачем 26.07.2013року. Разом з тим, до теперішнього часу ОСОБА_2 незаконно отриманні нею кошти державній службі зайнятості не повернула, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Відповідач - ОСОБА_2, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що під час перебування в центрі зайнятості, фактично вона не працювала. Відповідач не заперечувала, що з підприємства "МакДональдз Юкрейн Лтд" звільнилась лише 21.09.2012 року, тоді як в центрі зайнятості перебувала з 21.08.2012 року та мала статус безробітної. Свою поведінку остання пояснила тим, що не мала мети надавати про себе центру зайнятості неправдиві дані, вважала, що оскільки фактично на підприємстві "МакДональдз Юкрейн Лтд" вона не працювала, хоча і не звільнювалась в установленому законом порядку, має право звернутись до центру зайнятості та отримати матеріальну допомогу та соціальні послуги. Окрім того, повернути кошти центру відповідач не може у зв'язку з скрутним матеріальним становищем.

Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Статтею 46 Конституції України гарантовано громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За визначенням ст. ст. 1, 2 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить дохід, що, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець, а тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на виконавчу дирекцію Фонду та її робочі органи покладено обов'язок щодо контролю правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, Державної податкової політики, Пенсійним Фондом України за погодженням Фонду.

Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного Фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 7-1/60/62, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 12.03.2009р. за № 2316248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією про отримання особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами. За результатами перевірки або звірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вказаного вище Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до п.7 Порядку.

Протягом двох робочих днів після прийняття рішення, центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону.

Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 14.08.2012 року відповідач - ОСОБА_2, звернулась до Люботинського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 (а.с. 5-6, 15).

На підставі заяви ОСОБА_2 про надання статусу безробітного, 21.08.2012р. року останній було надано статус безробітного і відповідно до п. 4 ст. 22, п. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (як незастрахованій особі) призначена виплата допомоги по безробіттю у встановленому законом розмірі протягом 180 календарних днів.

Сума нарахованої та виплаченої ОСОБА_2допомоги по безробіттю за період з 21.08.2012р. по 26.09.2012р. склала 664, 50 грн.

Згідно заяви ОСОБА_2 від 17.09.2012р. (а.с. 19) та договору Люботинського міського центру зайнятості № 205512092600001 від 26.09.2012р. (а.с. 22), ОСОБА_2 була направлена до Харківського центру професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості та здобула професію швачки, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_3 про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації від 01.03.2013р. (а.с. 23).

У період проходження відповідачем професійного навчання, згідно до наказу центру зайнятості від 27.09.2012р. № НТ120927, ОСОБА_2 отримала матеріальну допомогу, розмір якої склав 1230, 72 грн.

Відповідно до наказу центру зайнятості від 09.11.2012р. № 121109, відповідачу компенсовані фактичні витрати на проїзд у період проходження навчання за щоденний міжміський проїзд за маршрутним листом, розмір яких склав 544, 0 грн.

Як вбачається з довідки Харківського центру професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості від 04.07.2013р. № 1064 (а.с. 37) та кошторису витрат на підготовку, затвердженого директором ХЦПТО ДСЗ 19.08.2013р. (а.с. 43) вартість навчання ОСОБА_2 за 5,5 місяців склала 1945, 13 грн.

Таким чином, за матеріалами справи, загальна сума виплаченого матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг склала 4386, 29 грн.

Під час судового розгляду відповідач не заперечувала вказаних вище обставин та отримання нею допомоги та соціальних послуг.

За наслідками проведеної Люботинським міським центром зайнятості перевірки достовірності даних, які слугували підставою для надання особі статусу безробітного, виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, було встановлено, що ОСОБА_2, котра зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна, отримувала заробітну плату на підприємстві з іноземними інвестиціями "Макдональдз Юкрейн Лтд", код ЄДРПОУ: 23744453, звільнена з роботи 21.09.2012р.

Так, листом № 342/04- SNE від 04.04.2013р. підприємство "Макдональдз Юкрейн Лтд" повідомило, що гр. ОСОБА_2 перебувала у трудових відносинах з підприємством у період з 08.05.2012р. по 21.09.2012р. згідно строкового договору № 39/39-12 від 08.05.2012р. Наказом № 39/73 від 08.05.2012р. ОСОБА_2 була прийнята на роботу, а наказом № 39/151-р від 20.09.2012р. підприємством був припинений трудовий договір з даною особою (а.с. 26-29).

За результатами проведеної звірки (перевірки) достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, посадовою особою Дарницького районного центру зайнятості складено акт №101 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 18.04.2013р. (а.с.31), за висновками якого ОСОБА_2 дійсно працювала в ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» з 08.05.2012р. по 21.09.2012р. У липні 2012р. нарахування заробітної плати відсутні, але була виплачена заробітна плата за червень 2012р. - 14, 14 грн., у серпні 2012р. нарахування заробітної плати відсутні, у вересні 2012р. нараховано компенсацію за невикористану відпустку у сумі 74, 52 грн.

Враховуючи вказані вище обставини, ОСОБА_2 не може бути визнана безробітною, у зв'язку з чим отримала матеріальне забезпечення та соціальні послуги без достатніх правових підстав.

Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.98 р. N 578 передбачено, що при реєстрації в центрі зайнятості як шукаючого роботу громадянин повинен подати визначений цим порядком перелік документів. При цьому, він має повідомити спеціалісту центру зайнятості всі відомості, які можуть вплинути на порядок виплати та розмір допомоги по безробіттю.

Жодним нормативним документом не встановлено обов'язку служби зайнятості щодо перевірки під час реєстрації чи надання статусу безробітного поданих громадянином відомостей та можливості відмови у реєстрації чи наданні статусу безробітного (або відтермінування виплати допомоги по безробіттю) з підстав їх можливої недостовірності.

Як вбачається з матеріалів справи, при реєстрації в центрі зайнятості, відповідачем подавалася заява від 21.08.2012 року про надання статусу безробітного, в яких відповідач зазначав, що на даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, допомогу по догляду за дитиною, пенсію не отримує (а.с. 15).

За правилами, встановленими п.8 ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.

Згідно пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.02.2009р.. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009р. за № 232/16248, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення, центр зайнятості надсилає особі рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. У разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Наказом №НТ130418 від 18.04.2013 року ОСОБА_2 знята з обліку в центрі зайнятості у зв'язку з працевлаштуванням за направленням ДСЗ з 15.04.2013 року.

24.07.2013р. директором Люботинського міського центру зайнятості виданий наказ № 127 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг по безробітній ОСОБА_2 у сумі 4641, 19 грн.» (а. с. 38).

24.07.2013р. Люботинським МЦЗ на адресу позивача направлений лист - претензія №359 року з пропозицією повернути кошти в сумі 4641, 19 грн. (а. с. 39), який отриманий відповідачем 26.07.2013р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с.40).

21.08.2013р. у зв'язку з отриманням центром зайнятості від Харківського центру професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості уточненого розрахунку вартості навчання, наказом № 144 внесено зміни до наказу від 24.07.2013р. № 127 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг по безробітній ОСОБА_2.", згідно якого поверненню підлягає сума 4386, 29 грн., з яких: 664, 50 грн. - допомога по безробіттю за період з 21.08.2012р. по 26.09.2012р.; 1230, 72 грн. - матеріальна допомога в період професійного навчання з 27.09.2012р. по 04.12.2012р., 545, 94 грн. - компенсація фактичних витрат на проїзд у період проходження професійного навчання; 1945, 13 грн. - вартість профнавчання в ХЦПТО за професією швачка за період з 27.09.2012р. по 01.03.2013р.

Вищевказаний наказ разом з листом від 21.08.2013р. направлено відповідачу 21.08.2013р. рекомендованою кореспонденцією (а.с. 47-49).

Доказів оскарження вказаного наказу, відповідачем суду не надано, а судом на виконання ст. 11 КАС України не виявлено.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 4386, 29 грн. або відсутності обов'язку щодо погашення вказаної заборгованості, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), яка мешкає за адресою: 62433, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, 61068 м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1а, р/р 37178305900001 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ: 03491277, 4386,29грн. (чотири тисячі триста вісімдесят шість гривень двадцять дев'ять копійок).

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 08 жовтня 2013 року.

Суддя Панченко О.В.