ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №813/6637/13-а
16 жовтня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - cудді Кузана Р.І.
з участю секретаря судового засідання Кончук Н.С.,
представників:
позивача Лесняк-Іглінської Н.Ю.,
відповідача Василишин А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» (далі -ЛКП «Цитадель-Центр») про застосування заходів реагування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження експлуатації ліфтів несе ризик загрози життю мешканців будинків та працівників відповідача, з метою недопущення спричинення шкоди їх життю чи здоров'ю є передбачені Законом підстави для зупинення надання послуг відповідачем з утримання ліфтів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила. Пояснила, що ЛКП «Цитадель-Центр» здійснює заходи щодо виконання зазначених в акті перевірки приписів, однак на даний час виявлені порушення не усунуті.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.07.2013р. № 489, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.07.2013р. № 8/509 та направлення на проведення перевірки від 01.08.2013р. № 8/912 головним державним інспектором Держгірпромнагляду України Могильницьким Богданом Романовичем, 28 серпня 2013 року було проведено планову перевірку дотримання ЛКП «Цитадель-Центр» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- не отримано «Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» на експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-4047; реєстр, № Л-2675; реєстр, № Л-2676) від органів Держгірпромнагляду, що є порушенням пункту 9.7.1. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08, п.7 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» Постанови КМУ від 26.10. 2011р. № 1107;
- не проведена перереєстрація пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-4047; реєстр, № Л-2675; реєстр, № Л-2676) в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці після передачі у власність іншому суб'єкту господарювання, що є порушенням пункту 9.1.6. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- не проведено експертне обстеження пасажирських ліфтів (реєстр, № Л-2675; реєстр, № Л-2676) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.6.1. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08;
- не проведено позачерговий технічний огляд пасажирських ліфтів ( реєстр, № Л-2675; реєстр № Л-2676) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.5.1. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- не проведено періодичний технічний огляд (не рідше одного разу на 24 місяці) пасажирського ліфта (реєстр, № Л-4047), що є порушенням пункту 9.4.1. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- працівник відповідальний за організацію експлуатації ліфтів не забезпечений «Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів» та посадовою інструкцією, що є порушенням пункту 9.7.3. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- не вивішена на основному поверсі пасажирського ліфта (реєстр. № Л-4047) табличка із зазначенням назви ліфта; вантажопідйомності (із зазначенням допустимого числа пасажирів); реєстраційного номера; номера телефону для зв'язку з обслуговуючим персоналом або з аварійною службою, що є порушенням п. 9.7.14. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08;
- не вивішені на основних поверхах або в кабінах пасажирських ліфтів (реєстр, № Л-2675; реєстр, № Л-2676) Правила користування ліфтом, що є порушенням п. 9.7.13. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08;
- в машинному приміщенні пасажирського ліфта (реєстр. № Л-2675) зберігаються матеріали, що не використовуються для технічного обслуговування та ремонту ліфта, що є порушенням пункту 6.5.24. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- не замкнені двері машинного приміщення пасажирського ліфта (реєстр. № Л-4047), що є порушенням пункту 6.5.25. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- в машинних приміщеннях пасажирських ліфтів на пристроях для підвішування вантажопідіймальних засобів для проведення ремонтних робіт не вказана вантажопідіймальність або допустиме навантаження , що є порушенням пункту 6.5.16. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- машинні приміщення пасажирських ліфтів (реєстр, № Л-2675; реєстр, № Л-2676) не захищені від потрапляння атмосферних опадів, що є порушенням пункту 6.5.8. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
- шахти пасажирських ліфтів не забезпечено постійним електричним освітленням, що є порушенням пункту 6.4.26. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Відповідачем не подано суду доказів повного усунення вказаних вище порушень. З листа Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області № 2/04-01-05/3319 від 16.10.2013р. судом встановлено, що станом на 16.10.2013р. відповідач не звертався за отриманням дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме вантажопідіймальних кранів і машин, ліфтів, ескалаторів, траволаторів, канатних доріг, підйомників, зокрема будівельних та фунікулерів та такий відповідачу не видавався.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати відповідача - Львівське комунальне підприємство «Цитадель-Центр» (місцезнаходження: м.Львів, вул. Коперніка, 22, 79000, ЄДРПОУ 20773129) невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів до усунення порушень, позначених в розділі V Акту перевірки № 8-9/82 від 28.08.2013р. за № 1, 3, 4, 5, в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 жовтня 2013 року.