Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2013 року Справа № 811/2674/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В.,
при секретарі судового засідання - Негоді Н.С.,
за участю:
представника позивача - Чепура О.О.,
представників відповідача: Філоненка Д.В., Бабаліча В.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу
за позовом Приватного акціонерного товариства „Кіровоградтурист"
до відповідача - Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000392202 від 29 липня 2013 року.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що податковим органом протиправно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення та застосовано штраф за нещоденне роздрукування фіскальних звітних чеків, оскільки ПАТ „Кіровоградтурист" не порушувало вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», друкуючи звітні фіскальні чеки лише у ті дні, коли було проведено розрахункові операції.
У судовому засіданні представником позивача вимоги позову підтримано у повному обсязі. Представник позивача наголосив, що пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не вимагається друкування звітних фіскальних чеків у дні, коли розрахункові операції з використанням РРО не здійснюються.
Відповідач адміністративний позов не визнав повністю, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, свої мотиви виклав у письмових запереченнях проти позову. Відповідач посилається на те, що перевіркою ПАТ "Кіровоградтурист" встановлено порушення позивачем приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та підпункту 4.6 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614 (зі змінами і доповненнями), а саме, всупереч вимогам статті 3 вказаного Закону, не забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків у загальній кількості 218 штук. За таких умов відповідач вважає, що ним законно та обґрунтовано застосовано до позивача штрафні санкції за таке порушення та винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення (а.с.35-37).
У судовому засіданні представники відповідача таку позицію підтримали та наголосили, що податковим органом при застосуванні до позивача штрафних санкцій не враховувалися вихідні, святкові та неробочі дні, у які ПАТ "Кіровоградтурист" не працювало.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів частини шостої статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, складення постанови у повному обсязі було відкладено до 21 жовтня 2013 року із проголошенням вступної та резолютивної частини постанови в тому самому судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи.
Розглянувши подані представниками позивача і відповідача документи і матеріали, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" зареєстровано як юридична особа 12 березня 2002 року (а.с.21) та перебуває на обліку у Кіровоградській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків.
Так, у період з 05 по 15 липня 2013 року посадовими особами Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ "Кіровоградтурист" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2012 року по 01 червня 2013 року.
За результатами перевірки податковим органом було складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки від 18 липня 2013 року №12/11-23-22-02/02593820, згідно якого контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем: пунктів 7, 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР та підпункту 4.6 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614 (зі змінами і доповненнями), а саме не забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків у загальній кількості 218 штук, не забезпечено подання інформації, пов'язано із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (копій розрахункових документів і фіскальних чеків) про обсяги продажу до Міністерства доходів і зборів України, по дротових та бездротових каналах зв'язку (а.с.7-19).
На підставі висновків вказаного Акта перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0000392202 від 29 липня 2013 року, яким до ПАТ „Кіровоградтурист" застосовано штрафну санкцію у сумі 74120,00 грн. (а.с.20)
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР.
Згідно преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», його дія поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
За визначенням статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо; денний звіт - це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Тобто, на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг у сфері готельного бізнесу, законодавець покладає обов'язок проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пунктом 7 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) покладено обов'язок подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Відповідно до пункту 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У період з 01 квітня 2012 року по 01 червня 2013 року ПАТ „Кіровоградтурист" здійснювало розрахункові операції за продані товари та надані послуги з використанням таких реєстраторів розрахункових операцій DATES FР-3530Т №1123006990, МІNI 500.02 МЕ №1123007337, МІNI 500.02 МЕ №1123007462, МІNI 500.02 МЕ №1123007461, встановлених, відповідно, на центральній касі ПАТ „Кіровоградтурист", у готелі, барі „Гостинний", у ресторані „Турист" (а.с.113-116).
В процесі перевірки встановлено, зокрема, що 06 січня 2013 року через реєстратор розрахункових операцій DATES FР-3530Т №1123006990 проведено розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) на суму 1,00 грн. Однак, фіскальний звітний чек за № 02039, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених 06 січня 2013 року, роздруковано лише наступного дня - 07 січня 2013 року.
У судовому засіданні представник позивача визнав, що у даному випадку його довірителем порушено приписи пункту 7 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а відтак - позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Крім того, перевіркою встановлено, що по господарській одиниці Ресторан „Турист", на якій використовується МІNI 500.02 МЕ №1123007461, не роздруковано 87 фіскальних звітних чеків; по господарській одиниці Бар „Гостинний", на якій використовується МІNI 500.02 МЕ № 1123007462, не роздруковано 45 фіскальних звітних чеків; по господарській одиниці Готель „Турист", на якій використовується МІNI 500.02 МЕ № 1123007337, не роздруковано 85 фіскальних звітних чеків (а.с.107-109).
Податковий орган наголошує, що за перевірений період позивачем не забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків у загальній кількості 218 штук. При цьому, згідно пояснень представника відповідача, який проводив перевірку ПАТ „Кіровоградтурист", податковим органом не враховувалися вихідні, святкові та неробочі дні, а також дні, у які особи, відповідальні за роботу з відповідними реєстраторами розрахункових операцій, не працювали. Викладене підтверджується наявними у матеріалах справи табелем обліку робочого часу, а також наданими відповідачем узагальнюючими таблицями (а.с. 52-106, 107-109).
Представник позивача вказаного не заперечив, однак наголосив, що встановлений пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» обов'язок суб'єкта господарювання друкувати щоденні звітні чеки стосується тільки випадків здійснення розрахункових операцій із застосуванням РРО, тобто Z-звіт не повинен друкуватися щоденно на тих РРО, на яких не проводилося жодної розрахункової операції. За таких умов позивач вважає безпідставним застосування до нього штрафних санкцій за нероздрукування фіскальних звітних чеків за робочі дні, у які не проводилися розрахункові операції із застосуванням РРО.
Суд вважає таке твердження представника позивача юридично помилковим, оскільки системне і граматичне тлумачення вищезазначеної правової норми дає підстави для висновку про зобов'язання суб'єкта господарювання щоденно, безвідносно до факту здійснення розрахункової операції із застосуванням РРО, друкувати фіскальний звітний чек.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у Постанові у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сайленс» до Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва про визнання нечинним та скасування рішення від 24 вересня 2013 року, за якою згідно з нормами законодавства підставою відповідальності є невиконання щоденного друку фіскального звітного чека без зазначення підстав такого невиконання. Таким чином, у разі коли підприємство у конкретні дні не здійснює діяльність, що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та РРО не застосовуються, то, відповідно, фіскальні чеки не друкуються. У робочі дні підприємства РРО повинен бути у ввімкненому стані і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим. Верховний Суд України наголосив, що фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог закону щоденно, тобто кожного робочого дня, друкувати фіскальний звітний чек на РРО незалежно від того, чи здійснювалися розрахункові операції, які підлягають проведенню через РРО, і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Отже, відповідач правомірно дійшов висновку про порушення позивачем положень пункту 9 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
При цьому суд бере до уваги, що позивачем не оспорюється розмір штрафних санкцій, застосованих до ПАТ „Кіровоградтурист" податковим повідомленням-рішенням №0000392202 від 29 липня 2013 року.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений діючим законодавством. Отже позовні вимоги ПАТ „Кіровоградтурист" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У зв'язку з ухваленням судового рішення на користь суб'єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук