копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2013 р. Справа № 804/11513/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ількова В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн , -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району про стягнення штрафу у сумі 5100,00 гривень.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не сплачена в добровільному порядку сума штрафу в розмірі 5100,00 грн., визначена постановою від 14.03.2013р. за №01/01/10-29-1-ПШ-40 за невиконання відповідачем вимог припису від 08.05.2012р. за №01/10-29-0217-Пр, яка отримана представником відповідача. На час звернення з позовом до суду штраф є не сплаченим.
Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 30.09.2013р., яке міститься в матеріалах справи.
Відповідачу, у відповідності з приписами ст. 183-2 КАС України, надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі та пропонувалось протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали надати свої письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються, або заяву про визнання позову. У визначений строк відповідачем не було надано заперечень, чи заяви про визнання позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Згідно до п.2 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд (контроль) в електроенергетиці, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці, є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також, з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці, є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема:
- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;
- застосовувати відповідно до цього Закону, штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, у відповідності до ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» було проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Комунального житлово ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району, про що складено акт № 01/10-29-0418-АП від 08.05.2012 року.
Згідно ч.7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
На підставі акту, яким були зафіксовані порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, відповідачу був виданий обов'язковий до виконання припис № 01/10-29-0217-Пр від 08.05.2012 року про усунення виявлених порушень з встановленням термінів. Про виконання даного припису відповідач зобов'язаний був повідомити позивача до 13.08.2012 року
Відповідно до ч. 9 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
В даному випадку згідно п.2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції: за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме - акту № 01/10-29-1-АП від 12.03.2013р., відповідачем у встановлений строк не було виконано припис № 01/10-29-0217-Пр від 08.05.2012 року, зокрема, пункти 1 - 48 припису, що є порушенням положень ст. 31 Закону України «Про теплопостачання».
Тобто позивачем встановлено ухилення відповідача від виконання вимог припису № 01/10-29-0217-Пр від 08.05.2012 року.
14.03.2013 року відносно Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району повноважною особою позивача у відповідності до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» було винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання за № 01/10-29-1-ПШ-40 в розмірі 5100,00 грн.
З огляду на викладені обставини, враховуючи, що відповідачем були порушені строки та повнота виконання припису, виданого позивачем, суд приходить до висновку, що штраф за невиконання припису був накладений правомірно, в межах повноважень та у відповідності до вимог Закону України «Про теплопостачання».
Згідно з положеннями ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Згідно ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суми стягнення штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач постанову про накладення штрафу отримав 14.05.2013 р., в судовому порядку не оскаржував, однак, штраф протягом 30 днів не сплатив, заперечень проти цього відповідачем не надано.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що штраф в добровільному порядку в установлений строк відповідачем не сплачений, доказів сплати боргу відповідачем не надано, суд, враховуючи норми ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», п. 10 Положення №1312, приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.4 ст. 94 КАС України в справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
Керуючись ст.ст. 94, 162,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного виробничого підприємства Бабушкінського району (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Центральна, б. 2/4, р/р 26006091000121 у Харківській філії АКБ «Укрсоцбанк» м.Харків, МФО 351016, код ЄДРПОУ 03364263) на користь Державного бюджету України (р/р 31116106700004 у банку Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989274, МФО 805012, одержувач - Державний бюджет м.Дніпропетровськ, КБК 21081100) штраф у розмірі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп.).
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили на 21.10.2013р. СуддяВ.В Ільков В.В. Ільков