Справа № 2-а/262/205/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.10.2013 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі:
головуючого Масендич В.В.
при секретарі Крисановій О.С.
за участю позивача ОСОБА_1.
та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
20 вересня 2013 року позивач звернулася до суду з позовом де вказує, що вона у період з 04.03.1996 року по 02.11.2004 року працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька, з 01.08.2006 року по 31.10.2006 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 01.12.2006 року по 13.09.2011 року у Головному управлінні капітального будівництва облдержадміністрації, востаннє на посаді заступника начальника проектно кошторисного відділу. Стаж державної служби 13 років 8 місяців 16 днів, відсоток від заробітної плати складає 83. З 14.09.2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України Про державну службу. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФУ України, не містила інформації про матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексацію заробітної плати, які позивачка отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 04.09.2013 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, які відображені у графі інші виплати довідки від 04.09.2013 року № 03/2-03/9 нової форми про складові заробітної плати, виданої Пролетарською районною в м. Донецьку радою, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що суттєво, на думку позивача, вплинуло на розмір її пенсії. Рішенням від 06.09.2013 року № 3980 відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України Про державну службу, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії. Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, чим порушені її конституційні права на соціальний захист. Просила визнати протиправним та скасувати вказане рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та зобовязати відповідача здійснити позивачці з дати призначення пенсії з 14.09.2011 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 надала пояснення, аналогічні викладеним у адміністративному позові, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 надала пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях на адміністративний позов, просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно наданих письмових заперечень, які долучені до матеріалів справи, при прийнятті рішення від 06.09.2013 року про відмову в перерахунку позивачці пенсії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька було враховано до уваги наступне. Відповідно до ст. 37 ЗУ Про Державну службу (далі Закон № 3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, із якої був сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Відповідно до абзацу 2 ст. 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, як складова заробітної плати державного службовця, нормами вказаної статті не передбачена, отже не може бути врахована при призначенні пенсії. Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення на оздоровлення передбачена ст. 35 Закону № 3723, яка регулює питання надання щорічних та додаткових відпусток державним службовцям. Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообовязкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. А тому є підстави вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже у Законі України Про державну службу конкретизується порядок призначення та виплати пенсії особам, які підпадають під дію цього Закону. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місці такої роботи підряд. Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при призначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбаченої вищезгаданими нормативно-правовими актами. Крім того, премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. (а.с.41-43)
Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги частково обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 статті 5 КАС України передбачається здійснення адміністративного судочинства відповідно до конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В судовому засіданні встановлено, що у період з 04.03.1996 року по 02.11.2004 року працювала в Управлінні Пенсійного фноду України в Будьоннівському районі м. Донецька, з 01.08.2006 року по 31.10.2006 року у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, а з 01.08.2006 року по 13.09.2011 року у Головному управлінні капітального будівництва облдержадміністрації, востаннє на посаді заступника начальника проектно кошторисного відділу. 13.11.2011 року звільнена з займаної посади у звязку з виходом на пенсію, як державний службовець. (а.с. 14-18).
З 14.09.2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком згідно з ЗУ Про Державну службу, проти чого не заперечували сторони у судовому засіданні.
Довідкою від 04.09.2013 року № 03/2-03/9, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, підтверджено виплату позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також сум індексації за період роботи з вересня 2009 року по серпень 2011 року включно. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески (а.с.23-24).
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України Про державну службу (далі - Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 2 Закону України Про оплату праці (далі Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у звязку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обовязкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670 затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу (далі форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Частиною 4 статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату позивач надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 04.09.2013 року. Оскільки позивачем не підтверджено, що вона при призначенні пенсії у 2011 році надавала відповідачеві довідку про заробітку плату, до якої були включені як складові заробітку індексація, суд вважає можливим позовні вимоги в цій частини задовольнити частково та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 10, 11, 69, 94, 128, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 3980 від 06 вересня 2013 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 03/2-03/9 від 04 вересня 2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01 вересня 2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування від скупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд міста Донецька.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
СуддяВ.В. Масендич