Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/4603/13-а
15.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Кобаля М.І. ,
Воробйової С.О.
розглянувши апеляційну скаргуУправління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Євдокімова О.О.) від 19.06.13 у справі № 801/4603/13-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 98690)
до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим (вул.Садова, буд.4 - а, м.Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Євдокімова О.О.) від 19.06.13 у справі № 801/4603/13-а адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення, - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим від 12.04.2013 № 368 про застосування фінансових санкцій за неподання відомостей, використовуваних у системі персоніфікованого обліку.
Стягнуто з Державного бюджету України шляхом безспірного списання з рахунків Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у сумі 186,00 грн.
Не погодившись з даною постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судове засідання 15.10.2013 року сторони та їх представники не з'явилися. Про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі не з'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_2 - 24.03.2013 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позов до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 368 від 12.04.2013 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим неправомірно застосувало штрафні санкції у відповідності до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, які втратили чинність у зв'язку із набранням законної сили 01.01.2011 року Законом України № 2464 від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що застосування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим недіючої норми закону, при винесенні оскаржуваного рішення, суперечить засадам верховенства права.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_2 здійснює підприємницьку діяльність від 23.05.2008 року та знаходиться на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим. (а.с.15).
25.03.2013 року керівником Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим надано направлення № 140 на проведення планової перевірки позивача, яка була проведена в період часу з 25.03.2013 року по 29.03.2013 року.
29.03.2012 року за результатами планової перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим було складено акт № 25-ф від 29.03.2013 року, відповідно якого відповідачем були встановлені порушення п.п. 5 ч. 9 ст. 106, п. 1 ст. 19 та п. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. 4.4 п. 4 Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 року «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663, та п.п. 8.3 п. 8 «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» № 7-6 від 10.06.2004 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 року за № 31000/9599, саме виявлено що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 не представив до Пенсійного фонду відомості по нарахуванню заробітної плати (доходу) по двом застрахованим особам за 2008-2009 рік, фактично не представлено відомості, які використовується у системі персоніфікованого обліку. (а.с.6-12 ).
12.04.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим було винесено рішення № 368 щодо застосування фінансових санкцій за не надання відомостей, використовуваних в системі персоніфікованого обліку у розмірі 18509,86 грн. (а.с. 13).
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2013 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачалось, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати й сплачувати в установлені строки й у повному обсязі стархові внески.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 встановлено, що на страхувальників за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року, відповідно чого втратили чинність норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які регулювали правовідносини, які виникали в сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а саме визначення складу правопорушення та встановлення відповідальності фінансових санкцій за порушення подання розрахунків страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 5 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що органи пенсійного фонду зберегли певні повноваження щодо контролю за правильністю та своєчасністю подання звітності, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто повноваження, передбачені статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, судовою колегією встановлено, що органи пенсійного фонду можуть стягувати фінансові санкції саме до 01.01.2011року.
Як вже було зазначено судовою колегією, оскаржуване рішення було прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим № 368 саме 12.04.2013 року тобто без урахування положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тобто з порушенням норм чинного законодавства.
Судова колегія зазначає, що заходи відповідальності, які застосовуються до правопорушника слід визначати у відповідності чинного законодавства на момент виявлення правопорушення та застосування відповідних санкцій.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія встановила, що рішення Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим № 368 від 12.04.2013 року є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно та об'єктивно досліджені обставини справи та прийнято правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.06.13 у справі № 801/4603/13-а - залишити без задоволення
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.06.13 у справі № 801/4603/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис М.І. Кобаль
підпис С.О. Воробйова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова