Постанова № 34248477, 14.10.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
819/2117/13-а
Номер документу
34248477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2117/13-a

14 жовтня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Баб'юк П.М., суддів Білоус І.О., Мандзій О.П.,

при секретарі с/з Сердюк А. Г., за участю представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Державної казначейської служби України про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі - ГУ регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА), Державної казначейської служби України про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду постановленою в судовому засіданні 03 жовтня 2013 року задоволено клопотання позивача та у зв'язку з реорганізацією, замінено вибулого відповідача - Головне управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, на правонаступника - Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Також, ухвалою суду постановленою в судовому засіданні 03 жовтня 2013 року прийнято заяву позивача про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивач виключив з позовної заяви вимоги щодо Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

З урахуванням наведеного, судом розглядається позов ОСОБА_3 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач1), Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач2), Державної казначейської служби України (надалі - відповідач3), в якому позивач просить:

1.Визнати незаконним рішення, дії та бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації - невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р., невиплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 14.02.02 р. по 14.09.11 р., не виплата моральної шкоди та не внесення записів до трудової книжки.

2.Визнати незаконним рішення, дії та бездіяльність Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації - невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р., не нарахування та не сплата обов'язкових внесків і платежів з середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 14.02.02 р. по 14.09.11 р. та не подання звітів до органів соціального страхування та органу Міндоходів України.

3.Визнати незаконним рішення, дії та бездіяльність Державної казначейської служби України - невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р., незаконне повернення оригіналів виконавчих листів та інших документів, не стягнення у терміни встановлені чинним законодавством з боржника у користь ОСОБА_3 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 14.02.02 р. по 14.09.11 р. та моральної шкоди.

4.Зобов'язати Державну казначейську службу України протягом 7 днів з дня набрання чинності постанови по цій справі, виконати рішення суду, відповідно до поданої позивачем 16.01.13 р. заяви, поданих виконавчих листів та інших доданих документів, та подати звіт до суду про виконання рішення суду.

5.Зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію протягом 7 днів з дня набрання чинності постанови по цій справі виконати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.11 р. про сплату (стягнення) в користь ОСОБА_3 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 14.02.02 р. по 14.09.11 р., сплату (стягнення) моральної шкоди, внесення записів до трудової книжки та подати звіт до суду про виконання рішення суду.

6.Зобов'язати Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації протягом 7 днів з дня набрання чинності постанови по цій справі нарахувати і сплатити обов'язкові внески і платежі з середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 14.02.02 р. по 14.09.11 р., подати звіти до органів соціального страхування та органу Міндоходів України та подати звіт до суду про виконання рішення суду.

У зв'язку із зміною позовних вимог та заміною відповідача розгляд справи було відкладено на 14 жовтня 2013 року.

В судовому засіданні 14 жовтня 2013 року представник позивача позов підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Пояснив, що відповідачами протиправно не виконується постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р. по справі №2а-263/08/0970, а тому, в порядку ст.267 КАС України, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням вказаної постанови суду, визнати протиправними рішення, дії та бездіяльність відповідачів щодо невиконання рішення суду яке набрало законної сили, а також, просить зобов'язати відповідачів вчинити дії для його виконання.

Відповідачі в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату час і місце слухання справи та про зміну позовних вимог були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень які знаходяться в матеріалах справи.

Враховуючи положення ч.4 ст.128 КАС України, справа розглядалась за відсутності відповідачів (представників відповідачів) на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що заявлений позов не підлягає до задоволення враховуючи наступне.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р. по справі №2а-263/08/0970 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, з урахуванням ухвали суду від 05 жовтня 2011 року про виправлення описки, вирішено:

"Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати наказ начальника Управління капітального будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації №4-к від 13.02.2002 року в частині звільнення ОСОБА_3 з посади спеціаліста відділу обліку та звітності згідно з п.1 ст.30 Закону України "Про державну службу".

Стягнути з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 14.02.2002 року по 02.01.2011 року за 1676 робочих днів в розмірі 134817,44 гривень з проведенням відрахувань загальнообов'язкових зборів та платежів.

Стягнути з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 10000 гривень моральної шкоди.

Визнати ОСОБА_3 такою, що звільнена з посади спеціаліста за п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України у звязку з ліквідацією Управління капітального будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію внести до трудової книжки ОСОБА_3 запис про присвоєння їй 13 рангу державного службовця відповідно до наказу №56 від 12.07.1995 року.

Допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 середнього заробітку за один місяць в розмірі 1769,68 грн.

В решті позовних вимог відмовити."

Вказана постанова суду набрала законної сили.

11 грудня 2012 року за вказаною постановою Івано-Франківським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчі листи щодо:

- Стягнення з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 14.02.2002 року по 02.01.2011 року за 1676 робочих днів в розмірі 134817,44 гривень з проведенням відрахувань загальнообов'язкових зборів та платежів.

- Стягнення з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 10000 гривень моральної шкоди.

- Зобов'язання Івано-Франківську обласну державну адміністрацію внести до трудової книжки ОСОБА_3 запис про присвоєння їй 13 рангу державного службовця відповідно до наказу №56 від 12.07.1995 року.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі - Порядок виконання рішень про стягнення коштів) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. N845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. N45).

Відповідно до п.6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач (в даному випадку - ОСОБА_3) подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

- оригінал виконавчого документа;

- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

- оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у разі, якщо повертаються кошти, які були раніше сплачені самим стягувачем).

Позивач 16 січня 2013 року звернулась до голови Державної казначейської служби України із заявою про виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011р. по справі №2а-263/08/0970.

До заяви додано: два виконавчі листи щодо стягнення з Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 заробітної плати за час вимушеного прогулу в розмірі 134817,44 гривень та 10000 гривень моральної шкоди; копію ідентифікаційного коду та копію 1,2,11 сторінок паспорта. Також в заяві зазначено реквізити банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти.

Відповідно до вимог п.24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Боржником згідно вказаних виконавчих листів є Івано-Франківська обласна державна адміністрація, яка обслуговується у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.

Враховуючи наведене, подані ОСОБА_3 виконавчі листи та додані матеріали Державною казначейською службою України направлено на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (лист від 18 лютого 2013 року №5-10/1878-5056), що відповідає вимогам пункту 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів.

12 березня 2013 року Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області розглянуто подані ОСОБА_3 виконавчі листи і додані матеріали та встановлено, що подані стягувачем виконавчі документи оформлено з порушенням установлених вимог (ідентифікаційний код боржника, який вказаний у виконавчих листах, не відповідає назві боржника).

Згідно вимог ч.1 ст.259 КАС України, виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до п.3 ч.1 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому листі повинні бути зазначені, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) стягувача і боржника, а також ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб).

Як встановлено судом в процесі розгляду справи, ідентифікаційний код боржника (33645856), який вказаний у виконавчих листах, не відповідає назві боржника (Івано-Франківська обласна державна адміністрація). Вказаний код належить Головному управлінню регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, яке є окремою юридичною особою і брало участь у судовій справі №2а-263/08/0970 теж як відповідач. Вказані обставини не заперечувались представником позивача у судовому засіданні та підтверджуються копіями виконавчих листів, які містяться в матеріалах справи (а.с. №8-10).

Таким чином, суд приходить до висновку, що подані стягувачем (ОСОБА_3) виконавчі листи оформлено Івано-Франківським окружним адміністративним судом з порушенням установлених вимог (допущено помилку).

Відповідно до п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ видано або оформлено з порушенням установлених вимог.

На підставі п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів, подані ОСОБА_3 виконавчі листи та додані матеріали Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області листом від 12 березня 2013 року №15/12/86-1343 (а.с. №12) повернуто стягувачу без виконання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що органи казначейської служби України, під час розгляду та повернення поданих ОСОБА_3 заяви і виконавчих листів, діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, судом не встановлено порушень Державною казначейською службою України вимог чинного законодавства під час виконання виконавчих листів виданих за постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року по справі №2а-263/08/0970, а тому, заявлені до відповідача3 позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Додатково суд зазначає, що ч.2 ст.159 КАС України передбачено, що суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі.

Враховуючи наведене, позивач вправі звернутись до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із заявою про виправлення помилки у виконавчих листах, допущеної при їх оформленні.

Щодо вимог позивача про визнання незаконними рішень, дій та бездіяльності Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (правонаступник Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА) щодо невиконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року, зобов'язання виконати рішення суду та подати звіти про його виконання, слід зазначити наступне.

Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України (стаття 14 КАС України).

Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою судових інстанцій: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного і касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення правосудності (законності та обгрунтованості) судових рішень.

З набранням чинності судових рішень, спірні правовідносини виконання рішення суду перейшли у виконавчу сферу.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. N845 (із змінами та доповненнями). Порушень відповідачами вказаного Порядку під час виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року судом в процесі розгляду справи не встановлено.

Крім цього, представник позивача в судовому засіданні пояснив, що позивач просить в порядку ст.267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням вказаної постанови суду, визнати протиправними рішення, дії та бездіяльність відповідачів щодо невиконання рішення суду яке набрало законної сили, а також, просить зобов'язати відповідачів вчинити дії для його виконання.

Проте, в силу вимог ч.1 ст.267 КАС України, правом встановити судовий контроль за виконанням судового рішення наділений лише суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, в даному випадку Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Крім цього, у відповідності до ч.9 ст.267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Цією ж нормою визначено форму, зміст, а також вимоги до такої заяви. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. У разі наявності підстав для задоволення заяви суд ухвалює одну із постанов, що передбачені частиною другою статті 162 цього Кодексу. (ч.10 ст. 267 КАС України).

Позивач не скористалась наданим їй правом, заяви за вказаною формою та змістом до суду першої інстанції не подала.

Натомість, позивач звернулась до суду із окремою позовною заявою, зазначивши одним із відповідачів Івано-Франківський окружний адміністративний суд та об'єднавши різні за своєю природою та порядком вирішення позовні вимоги, що призвело до передачі справи до іншого суду і відповідно неможливості належного захисту порушених прав та інтересів позивача, позаяк передбачено інший процесуальний порядок їх вирішення (в тому числі іншим судом).

Враховуючи наведене, заявлені в даному позовному провадженні вимоги позивача про визнання незаконними рішень, дій та бездіяльності вчинених суб'єктами владних повноважень - відповідачами по справі №2а-263/08/0970, на виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2011 року, або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду, - до задоволення не підлягають.

З метою належного захисту вказаних прав та інтересів, позивачу слід звернутись до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (суд першої інстанції який ухвалив судове рішення) в порядку, визначеному ч.9 ст.267 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 86, 128, 158-167, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Державної казначейської служби України про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис) Баб'юк П.М.

Судді:

(підпис) Білоус І.О.

(підпис) Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.