ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/3904/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Серги С.М.,
при секретарі судового засідання - Лайко О.В.,
за участю:
представників позивача - Пилипенка В.І., Сіромахи М.А.,
представника відповідача - Вербицької І.Г.,
представника третьої особи - Лазоренко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Вепр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Кременчуцька міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2013 року Публічне акціонерне товариство "Вепр" (далі - позивач, ПАТ "Вепр") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" № 00147/1505/629 від 28.03.2013.
23.09.2013 судом прийнято заяву про уточнення позовних вимог, в якій представники позивача просили визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції форми "Р" № 001471505/629 від 28.03.2013.
Протокольною ухвалою суду від 15.07.2013 здійснено заміну відповідача належним відповідачем - Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ).
В обґрунтування своїх вимог представником позивача у позовній заяві зазначено, що донарахування ПАТ "Вепр" плати за землю за 2012 рік є неправомірним, оскільки відсутні передбачені статтями 286, 288 Податкового кодексу України підстави для донарахування земельного податку (дані державного земельного кадастру) та орендної плати (договір оренди такої земельної ділянки), адже в державному земельному кадастрі відсутні дані щодо ПАТ "Вепр", дія договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 закінчилась, а право позивача на постійне користування земельною ділянкою поновлено постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 15.03.2013, залишеною постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013 без змін в частині визнання протиправним та скасування рішення Кременчуцької міської ради від 07.04.2005 в частині скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996 та Державного акту на право постійного користування землею № 131 від 25.12.1996.
В ході судового розгляду та у письмових поясненнях (а.с. 92-93 Т.1) представниками позивача додатково зауважено, що обчислення податкового зобов'язання за платежем плата за землю проведено відповідачем без урахування відсутності у ПАТ "Вепр" первинної документації на земельну ділянку, без затвердженого кадастрового плану та із помилковим застосуванням нормативно - грошової оцінки землі та понижуючих коригуючих коефіцієнтів.
Представники відповідача заперечили проти задоволення позовних вимог (а.с. 37-40, 116-117 Т.1), посилаючись на фактичне користування ПАТ "Вепр" земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування будівель та споруд по вул. Київській, 64; неподання позивачем податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік та на несплату земельного податку.
Представник третьої особи також просив відмовити у задоволенні позовних вимог, підтримавши позицію відповідача.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Кременчуцькою ОДПІ на підставі наказу № 901 від 22.02.2013, в строк з 26.02.2013 по 04.03.2013 проведено позапланову документальну невиїзну перевірку ПАТ "Вепр" з питань визначення податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період з 01.01.2012 по 31.12.2012.
За наслідками перевірки складено акт № 2041/15.5-17/03218216 від 12.03.2013, в якому зафіксовано порушення позивачем підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269, пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України, статей 125, 211 Земельного кодексу України, що призвело до заниження земельного податку за січень-грудень 2012 року на суму 188593,81 грн.
На підставі акту перевірки № 2041/15.5-17/03218216 від 12.03.2013 Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Р" № 001471505/629 від 28.03.2013, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "плата за землю" з юридичних осіб у розмірі 282890,72 грн, в тому числі, за основним платежем - 188593,81 грн, за штрафними санкціями - 94296,91 грн.
Оцінюючи правомірність податкового повідомлення - рішення форми "Р" № 001471505/629 від 28.03.2013, суд виходить з наступного.
За змістом акту перевірки № 2041/15.5-17/03218216 від 12.03.2013 донарахування позивачеві податкового зобов'язання здійснено Кременчуцькою ОДПІ за платежем "плата за землю" внаслідок несплати земельного податку за січень-грудень 2012 року за фактичне користування земельною ділянкою загальною площею 95502 кв.м, яка розташована по вул. Київській, 64 в м. Кременчуці.
У податковому повідомленні-рішенні форми "Р" № 001471505/629 від 28.03.2013 відповідачем зроблено посилання на те, що розрахунок податкового зобов'язання проведений внаслідок допущення ПАТ "Вепр" порушень підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269, пунктів 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
У підпункті 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України зазначено, що платниками земельного податку є землекористувачі.
Згідно з пунктом в частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Пунктами 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України регламентовано, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
В ході судового розгляду справи встановлено, що в період з 01.01.2012 по 31.12.2012 при здійсненні господарської діяльності ПАТ "Вепр" використовувалось нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці по вул. Київській, 64 в м. Кременчуці, а тому товариство є фактичним користувачем земельної ділянки та відповідно до приписів наведених правових норм зобов'язано подавати контролюючому органу податкову декларацію та сплачувати плату за землю.
Разом з тим, позивачем не подано до Кременчуцької ОДПІ податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік та не сплачено цей загальнодержавний податок за вказаний звітній період.
Перевіряючи підстави та розмір визначення відповідачем суми податкового зобов'язання за платежем "плата за землю", судом також враховано наступне.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996 (а.с. 12 Т.1) Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству № 15356 надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 106469 кв.м для експлуатації та обслуговування будівель та споруд по вул. Київській, 64.
25.12.1996 Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству № 15356 видано державний акт на право постійного користування землею загальною площею 106469 кв.м (а.с. 94-98 Т.1).
Рішенням ХХХІ сесії Кременчуцької міської ради від 07.04.2005 (а.с. 11 Т.1) визнано такими, що втратили чинність, рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996 та державний акт на право постійного користування землею № 131 від 25.12.1996. Передано Відкритому акціонерному товариству "Кременчуцьке АТП-15356" в оренду до 01.04.2010 дві земельні ділянки загальною площею 95690 кв.м за рахунок земель, наданих в постійне користування Кременчуцькому державному АТП № 15356 для експлуатації та обслуговування будівель та споруд по вул. Київській, 64.
01.06.2005 між ВАТ "Кременчуцьке АТП-15356" та Кременчуцькою міською радою укладено договір оренди двох земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 95690 кв.м для експлуатації та обслуговування будівель та споруд по вул. Київській, 64 строком до 01.04.2010 (а.с. 17-22 Т.1).
Рішенням ХХХІХ сесії Кременчуцької міської ради від 22.12.2005 із землекористування ВАТ "Кременчуцьке АТП 15356" вилучено земельну ділянку площею 188 кв.м (а.с. 84 Т.1).
Рішенням ХІ сесії Кременчуцької міської ради від 20.09.2011 (а.с. 214 Т.1) відмовлено ПАТ "Вепр" у наданні в постійне користування земельної ділянки по вул. Київська, 64, та зобов'язано позивача оформити право користування цією земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 15.03.2013 (а.с. 126-131 Т.1) визнано протиправним та скасовано рішення Кременчуцької міської ради від 07.04.2005 в частині скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996 "Про надання Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству 15356 в постійне користування земельної ділянки по вул. Київській, 64" та Державного акту на право постійного користування землею № 131 від 25.12.1996. У задоволенні позовних вимог про скасування рішення ХІ сесії Кременчуцької міської ради від 20.09.2011 відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013 (а.с. 120-125 Т.1) постанова Автозаводського районного суду м. Кременчука від 15.03.2013 залишена без змін в частині визнання протиправним та скасування рішення Кременчуцької міської ради від 07.04.2005 в частині скасування рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996 та Державного акту на право постійного користування землею № 131 від 25.12.1996. Також суд апеляційної інстанції погодився із відмовою у задоволенні позовних вимог в частині скасування рішення ХІ сесії Кременчуцької міської ради від 20.09.2011.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 23.04.2013 (а.с. 217-219 Т.1), яке не оскаржувалось сторонами в апеляційному порядку, відмовлено у задоволенні позовних вимог ПАТ "Вепр" до Управління Держземагенста у Кременчуцькому районі Полтавської області, третя особа Кременчуцька міська рада про визнання права постійного користування земельною ділянкою по вул. Київська, 64 в м. Кременчуці та зобов'язання повернути акт на право постійного користування земельною ділянкою.
Отже, дослідженням змісту наведених письмових доказів та інших матеріалів справи встановлено, що позивач користувався земельною ділянкою по вул. Київська, 64 в м. Кременчуці на умовах оренди з 01.06.2005 до 01.04.2010. Пролонгація дії договору оренди після 01.04.2010 Кременчуцькою міською радою з ПАТ "Вепр", який є правонаступником ВАТ "Кременчуцьке АТП-15356", що перереєстровано внаслідок реорганізації Кременчуцького державного автотранспортного підприємства № 15356 (а.с. 145-148 Т.1), не здійснювалась. Акт приймання-передачі земельної ділянки від позивача до Кременчуцької міської ради після закінчення дії договору оренди не підписувався. Рішення ХХХІ сесії Кременчуцької міської ради від 07.04.2005 в частині передачі ВАТ "Кременчуцьке АТП-15356" в оренду до 01.04.2010 земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель та споруд по вул. Київській, 64 протиправним судами не визнавалось.
Кременчуцькою міською радою рішення про передачу у постійне користування позивачеві земельної ділянки по вул. Київська, 64 в м. Кременчуці не приймалось; державний акт на право постійного користування землею ПАТ "Вепр" не видавався. Рішення ХІ сесії Кременчуцької міської ради від 20.09.2011 про відмову ПАТ "Вепр" у наданні в постійне користування земельної ділянки по вул. Київська, 64, та зобов'язання позивача оформити право користування цією земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства є чинним.
Посилання представників позивача на відновлення прав ПАТ "Вепр" на постійне користування вказаною земельною ділянкою постановами Автозаводського районного суду від 15.03.2013 та Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013 не спростовують наведених судом фактичних обставин справи та не впливають на висновки.
Таким чином, у ПАТ "Вепр" протягом 2012 року були відсутні документи, які б посвідчували передачу цьому товариству земельної ділянки у користування. Позивач продовжував користуватися земельною ділянкою по вул. Київська, 64, м. Кременчук після закінчення строку дії договору оренди від 01.06.2005.
Відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
За приписами пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
За змістом вказаних норм, фактичний користувач земельної ділянки зобов'язаний сплачувати плату за землю, нормативну грошову оцінку якої проведено, незалежно від наявності у нього відповідних правовстановлюючих документів на земельну ділянку, виходячи із ставки податку у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі (а.с. 56 Т.1), виданим Управлінням держкомзему у м. Кременчук Полтавської області, нормативна грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки по вул. Київська, 64 в м. Кременчуці становить 278,79 грн.
За інформацією Управління Держземагенства у Кременчуцькому районі Полтавської області від 11.03.2012 (а.с. 57 Т.1) ПАТ "Вепр" за даними земельно-кадастрової документації в межах Кременчуцької міської ради як землевласник чи землекористувач не обліковувався до 01.01.2013; в оренду ВАТ "Кременчуцьке АТП 15356" надано земельні ділянки загальною площею 9,569 га по вул. Київська, 64, м. Кременчук.
Рішенням ХХХІХ сесії Кременчуцької міської ради від 22.12.2005 із землекористування ВАТ "Кременчуцьке АТП 15356" вилучено земельну ділянку площею 188 кв.м (а.с. 84 Т.1).
Отже, суд вважає, що відповідач при розрахунку земельного податку правомірно виходив із загальної площі земельної ділянки 95502 кв.м (з урахуванням як договору оренди землі, так і рішення ХХХІХ сесії Кременчуцької міської ради від 22.12.2005) та нормативної грошової оцінки 1 кв.м земельної ділянки у розмірі 278,79 грн. Застосування перевіряючим коригуючих коефіцієнтів, що зумовило зменшення розміру податкового зобов'язання, не спричинило порушення прав позивача.
Посилання представників позивача на лист архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (а.с. 220 Т.1) як на доказ спростування існування рішення ХХХІХ сесії Кременчуцької міської ради від 22.12.2005 суд вважає помилковими, адже за змістом цього документа архівним відділом перевірялась інформація про вилучення земельної ділянки у ПАТ "Вепр", а не у ВАТ "Кременчуцьке АТП 15356".
У зв'язку з викладеним, суд вважає неспроможними доводи представників позивача стосовно того, що відсутність у ПАТ "Вепр" первинної документації на земельну ділянку, затвердженого кадастрового плану та непроведення нормативно - грошової оцінки землі є підставою для звільнення від сплати земельного податку або відстрочення його сплати до підготовки правовстановлюючих документів.
Відповідно до підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію.
Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України при повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку-тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
В ході судового розгляду доведено, що позивачем не подано до Кременчуцької ОДПІ податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік та не сплачено цей загальнодержавний податок за вказаний звітній період.
На виконання приписів статей 54, 123 Податкового кодексу України відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 001471505/629 від 28.03.2013, а тому позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Вепр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Кременчуцька міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 21 жовтня 2013 року.
Суддя С.М. Серга