Рішення № 34244065, 14.10.2013, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
253/6115/13-ц
Номер документу
34244065
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

14.10.2013 Суддя: Марченко Н. Ю.

Справа № 253/6115/13-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

І м е н е м У к р а ї н и

14 жовтня 2013 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі: головуючої - судді Марченко Н.Ю. при секретарі Білоус Х.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівка цивільну справу за позовом Горлівської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі, -

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду з даним позовом, Горлівська міська рада просить внести зміни до договору оренди землі від 21.04.2009 року № 040915200251 в редакції додаткової угоди від 10.08.2011 року, а також стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 114,70 грн., посилаючись на те, що між Горлівською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки від 21.04.2009 року № 040915200251, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно зі ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Згідно зі ст. 20 Закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка відповідно до ст. 21 підлягає державній експертизі. Отже, у 2008 році суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки та проведена Державним комітетом із земельних ресурсів державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Спеціальним органом, Державним комітетом із земельних ресурсів, був наданий висновок державної землевпорядної організації від 12.12.2008р. № 1447-08, згідно якого базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн. На підставі вказаного висновку Горлівською міською радою прийнято рішення від 27.05.2011р. № VI/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області, проведеної в 2008 році. Листом Управління Держкомзему у м. Горлівці надано інформацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за якою нормативна вартість землі, що перебуває в оренді у відповідача, складає 996972 грн. (775,25 грн/м2). Відповідно до п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до ст. 274. Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276, 278 цього Кодексу. Таким чином законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором підстави для зміни орендної плати. Згідно з ч. 2 ст. 188 ГК України, ч. 1 ст. 11 ГПК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Листом від 18.08.2011 року № 1-2566 Горлівська міська рада направила ОСОБА_1 проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, але відповіді не отримала. Отже, бездіяльність відповідача щодо підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки є безпідставною та призводить до неотримання бюджетом міста коштів, що завдає істотної шкоди інтересам держави.

Представник позивача - Горлівської міської ради за довіреністю Гамзатова М.Г. у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій наполягала на задоволенні позову в повному обсязі та просила справу розглянути у її відсутність, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надав, тому відповідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України суд розглядає справу у відсутності відповідача у заочному порядку відповідно до положень ст. ст. 224, 225 ЦПК України, оскільки представник позивача у своїй заяві проти такого розгляду не заперечувала.

Суд, дослідивши всі обставини справи та перевірити їх доказами, вважає, що позовні вимоги Горлівської міської ради підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

У судовому засіданні встановлено, що 21 квітня 2009 року між Горлівською міською радою та громадянином ОСОБА_1 на підставі рішення Горлівської міської ради від 30.01.2009 року № V/44-25 був укладений договір оренди землі, який зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру " 29 квітня 2009 року, реєстраційний номер 040915200251, відповідно до умов якого Горлівська міська рада /орендодавець/ надає, а ОСОБА_1 /орендар/ приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування торгового центру. Цільове призначення земельної ділянки за цим договором - для роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Землі житлової та громадської забудови. /п. 15, 16 договору/.

Згідно пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,1286 га. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору згідно довідки про нормативну грошову оцінку № 2800 від 7 квітня 2009 року складає 448737 грн. (348,94 грн./м2).

У відповідності до пункту 9 договору орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошових внесків в розмірі 2243,69 грн. у місяць.

Зазначений договір підписаний сторонами та зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру " 29 квітня 2009 року, реєстраційний номер 040915200251.

Договір укладено на 10 років /п. 8 договору/.

Згідно пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

18 серпня 2011 року Горлівською міською радою на адресу ОСОБА_1 було направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди, до якої було додано проект додаткової угоди до договору оренди від 21.04.2009 року та відповідачу пропонувалося протягом місяця укласти додаткову угоду.

Згідно проекту додаткової угоди № 1 від 10.08.2011 року, на виконання п. 13 договору оренди землі від 21.04.2009 року, рішення міської ради від 27.05.2011 року № VI/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки" сторони вирішили внести зміни до договору оренди землі, а саме:

1. пункт 5 договору викласти в новій редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 996972 грн. (775,25 грн./м2)"

2. пункт 9 викласти в новій редакції:

"Орендна плата вноситься орендарями на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка, в місцевий бюджет Ц-Міського району р/р № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 2492,43 гривень у місяць";

3. пункт 13 викласти в новій редакції:

"Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом".

4. Розрахунок розміру орендної плати (таблиця № 1) викласти в новій редакції (додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди № 1).

5. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі від 21 квітня 2009 року (зареєстрований 29 квітня 2009 року, реєстраційний номер 040915200251), набуває чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.

6. Копія цієї додаткової угоди надається орендарем до територіального відділення Горлівської ОДПІ не пізніше ніж через п'ять днів після її державної реєстрації.

Проте відповідач від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, ухиляється, до теперішнього часу додаткову угоду від 10.08.2011 року не підписав та не згоден із запропонованим розміром орендної плати.

Разом із тим, суд вважає позовні вимоги Горлівської міської ради обґрунтованими, виходячи з такого:

Згідно статті 6 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Відповідно до змісту частини 2 ст. 759, частини 3 ст. 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

У відповідності до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року № 161-ХІV "Про оренду землі" (в редакції Закону від 02.12.2010 року № 2756-VI) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 21 Закону України від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Пунктом 13 спірного договору оренди землі передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України (Закон № 2755-VI від 02.12.2010 року) втратив чинність Закон України "Про плату за землю" (частина 2 "Прикінцевих положень" Податкового кодексу України), яким встановлювався розмір земельного податку, виходячи з якого відповідно до Закону України "Про оренду землі" визначалася орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (пункт 288.4 ст. 228), але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (пункт 288.5 ст. 228).

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є:

нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пункт 271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пункт 271.1.2).

Відповідно до пункту 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати та зміна нормативної грошової оцінки земель є підставами для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Це не є порушенням принципу свободи договору, оскільки передбачено як ст. ст. 632, 651 ЦК України, так і ст. 30 Закону України "Про оренду землі". Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 року № 1378-ІV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями).

Відповідно до абзацу 5 ст. 5 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону).

Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону).

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

У 2008 році суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки. Державним комітетом України із земельних ресурсів проведена державна експертиза землевпорядної документації, згідно висновку якої від 12 грудня 2008 року № 1447-08 технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівка Донецької області, яка виготовлена в червні 2008 року, відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок і оцінюється позитивно, базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн.

Зазначена технічна документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, яка проведена в червні 2008 року, затверджена рішенням Горлівської міської ради від 27 травня 2011 року за № VI/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки". Дане рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку незаконним не визнано.

Згідно даних Управління Держземагенства у м. Горлівка нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що надана в оренду відповідачам,складає 996972 грн. На час укладення договору оренди землі від 21.04.2009 року вона складала згідно п. 5 договору 448737 грн., тобто була значно меншою.

Отже, у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Оскільки відповідно до пункту 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, зазначення в п. 13 договору оренди такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна нормативної грошової оцінки землі, випливає з Податкового кодексу України, тобто передбачено законом.

Частиною 3 статті 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З урахуванням вищенаведеного, позов Горлівської міської ради слід задовольнити частково, внести зміни до договору оренди землі, який укладений між Горлівською міською радою та відповідачем, а саме пунктів 5, 9 та 13 договору оренди землі, в частині визначення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі 2492,43 грн. щомісяця у відповідності до частини 3 статті 653 ЦК України з моменту набрання рішенням суду законної сили.

При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір в розмірі 114,70 грн. Відповідно до ст. 88 ЦПК України, враховуючи, що позовні вимоги задоволені, понесені позивачем витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст. 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Горлівської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди землі від 21 квітня 2009 року, укладеного між Горлівською міською радою, як орендодавцем, та ОСОБА_1, як орендарем, який зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру " 29 квітня 2009 року, реєстраційний номер 040915200251, в редакції запропонованій Горлівською міською радою в додатковій угоді від 10.08.2011 року № 1 до договору оренди землі від 21.04.2009 року, а саме:

1. пункт 5 викласти в новій редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 996972 грн. (775,25 грн./м2)";

2. пункт 9 викласти в новій редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка, в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 2492,43 грн. у місяць".

3. пункт 13 викласти в новій редакції:

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом.

Зміни до договору оренди землі набирають чинності з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Горлівської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя Н. Ю. Марченко