Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в порядку письмового провадження)
08 жовтня 2013 року Справа № 811/2891/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Громадської організації «Центр співпраці та підтримки міжнародних проектів» до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправним дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Громадська організація «Центр співпраці та підтримки міжнародних проектів» (надалі - позивач) звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (надалі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення позивача, як неприбуткової організації, до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- скасувати рішення відповідача №912-15/1 від 26 червня 2013 року про відмову у внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- визнати право позивача на користування пільгами як неприбуткової організації згідно з нормами Закону України «Про громадські об'єднання» та Податкового кодексу України з 26 червня 2013 року;
- зобов'язати відповідача привести свої дії у відповідність з чинним законодавством та прийняти рішення про внесення позивача до Реєстру неприбуткових установи та організацій за ознакою неприбутковості « 006» відповідно до пп. «б» п.157.1 ст.157 Податкового кодексу України.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначив, що 18.06.2013 року позивачем було подано до податкового органу реєстраційну заяву платника податку за формою №1-РН (вх.№852/10), згідно Положення про Реєстрацію неприбуткових організацій та установи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 р. №37.
27.06.2013 р. позивачем отримано рішення за №912-15/1 від 26.06.2013 р. про відмову у внесенні установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також лист від 27.06.2013 р. вих. №18654/10/151, в якому вказувались мотиви такого рішення.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а рішення №912-15/1 від 26.06.2013 р. таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити. Крім того, представником заявлено письмове клопотання щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження /а.с.92/.
Відповідачем подано заперечення проти позову, відповідно до змісту яких зазначено таке. Так, включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з Положенням №37. З урахуванням п.3 розділу II цього Положення податкові органи мають право на проведення перевірки відомостей, що містяться в поданих документах, за результатами якої приймається рішення щодо включення або відмову у включенні неприбуткової установи або організації до Реєстру.
В наданих позивачем установчих документах (Статуті) в п.7.4 розділу 7 вказано, що одним із джерел, які формують майно та кошти організації є грошові кошти, одержані від комерційної та фінансово-господарської діяльності. Отже, грошові кошти, отримані від здійснення комерційної діяльності будуть носити характер підприємницької діяльності, тобто спрямованої на досягнення економічних і соціальних результатів та ставить за мету одержання прибутку, що не дає підстав для включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відтак, відповідач просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с.62-63/.
Представник відповідача у судовому засіданні подані заперечення підтримав, просив суд їх врахувати та відмовити у задоволені позову. Щодо заявленого представником позивача клопотання та подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував /а.с.92/.
Згідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, відповідно з ч.6 ст.128 КАС, справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дані положення кореспондуються з п.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 р. №2. З огляду на зазначену вище норму, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам. Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності може бути підставою для задоволення позову за умови встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом 18.06.2013 року позивачем було подано до Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області Державної податкової служби реєстраційну заяву платника податку за формою №1-РН, згідно Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 року №37 та копії документів, передбачені цим Положенням.
27.06.2013 року отримав рішення Кіровоградської ОДПІ за №912-15/1 від 26.06.2013 року про відмову у внесенні установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також лист від 27.06.2013 року вих. №18654/10/151, в якому вказувались мотиви такого рішення.
Зокрема, дані мотиви полягали в тому, що в наданих позивачем установчих документах, а саме в п.7.4 розділу 7 Статуту вказано про те, що одним із джерел, які формують майно та кошти організації є грошові кошти, одержані від комерційної та фінансово-господарської діяльності. Отже, на думку відповідача, грошові кошти, отримані від здійснення комерційної діяльності будуть носити характер підприємницької діяльності, тобто спрямованої на досягнення економічних і соціальних результатів та ставить за мету одержання прибутку, що не дає підстав для включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Суд погоджується з таким висновком податкового органу, з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Пунктом 1 статті 55 ГК України передбачено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків); мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
П.1 ч.2 ст.55 ГК України вказує, що суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пусток 157.1 статті 157 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) встановлено порядок визначення ознаки неприбуткових установ та організацій для яких передбачено особливий порядок оподаткування.
Відповідно до Податкового кодексу України, ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій.
Згідно з п.157.12 ст.157 Податкового кодексу України, з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Так, згідно з п.2 розділу I Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом ДПА України 24.01.2011 за №37 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 за №161/18899, Реєстр неприбуткових установ та організацій - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи, визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу, доходи яких згідно із статтею 157 розділу III Кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.
Відповідно до змісту пункту 5 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції відповідно до такої структури ознаки: інші, ніж визначені в підпункті «б» пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (підпункт «г» пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу).
Разом з тим, пунктами 2, 3 розділу II Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій встановлено, що для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
Згідно з пп. «б» п.157.1 ст.157 Податкового кодексу України, ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками.
Відповідно до п.157.3 ст.157 Податкового кодексу України, від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "б" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: 1) коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; 2) пасивних доходів; 3) коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пункту 157.13 цієї статті; 4) дотацій або субсидій, отриманих із державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством з метою зниження рівня таких цін.
Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію, метою громадської організації є будь-яка не заборонена чинним законодавством України діяльність в інтересах своїх членів та громади, спрямована на досягнення культурних, економічних і соціальних результатів, участь у реалізації соціально-економічної політики регіону, розробці, реалізації та супроводі інвестиційних програм та проектів, взаємодія з територіальною громадою Кіровоградської області, органами держаної влади, місцевого самоврядування, органами влади іноземних держав, міжнародними організаціями, українською громадою (діаспорою) в Канаді, Росії, Сполучених Штатах Америки та інших державах, з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, в тому числі іноземними, іншими суб'єктами проектної, наукової, творчої, інвестиційної діяльності, у площині поліпшення міжнародної та міжрегіональної співпраці, партнерства, реалізації міжнародних проектів на території Кіровоградської області та України /а.с.13/.
Дана мета визначена і Статутом позивача /а.с.30-44/.
Проте, згідно п.3.2 Статуту, напрямками діяльності позивача для реалізації зазначеної мети є, зокрема, розробка та продаж продуктів інтелектуальної власності; виготовлення рекламної та іншої продукції; посередницькі послуги на договірних засадах; безоплатний або оплачуваний обмін інформацією, якою внаслідок своєї діяльності на законних підставах оперує та розпоряджається Центр.
Згідно п.7.4 Статуту, майно та кошти позивача утворюються за рахунок, зокрема, грошових надходжень, одержаних від комерційної, фінансово-господарської та іншої діяльності здійсненої, відповідно до закону, безпосередньо, або через застосовані Центром госпрозрахункові установ, заклади, організації, товариства та підприємства.
Отже, діяльність позивача за своїми ознаками не підпадає під визначення некомерційної діяльності, передбаченої ст.52 ГК України, оскільки згідно змісту Статуту позивача вбачається ціль щодо одержання прибутку, що є обов'язковою ознакою підприємництва.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивач є прибутковою організацією, кошти і майно якої можуть утворюватись за рахунок комерційної, фінансово-господарської та іншої діяльності.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно до ч.1 чт.24 Закону України «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об'єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.
Відтак, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимог не підлягають задоволенню.
Згідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Даних витрат, понесених відповідачем, не встановлено.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько