ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3375/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: Огородник О.В. (довіреність від 08.04.2013 року № 07-25/11)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу в частині усунення виявлених ревізією порушень на загальну суму 10372,66 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 жовтня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 21 жовтня 2013 року.
Державна фінансова інспекція в Закарпатській області (далі - позивач, Держфінінспекція в Закарпатській області) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-7) до Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (далі - відповідач, Верхньокоропецька сільська рада), яким просить зобов'язати Верхньокоропецьку сільську раду виконати вимогу від 16.05.2013 року № 02-08/779 щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень законодавства з питань збереження державних коштів в сумі 10372,66 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною Мукачівською об'єднаною державною фінансовою інспекцією Закарпатської області (далі - Мукачівська ОДФІ) ревізією стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання бюджету та ревізією фінансово-господарської діяльності Верхньокоропецької сільської ради за період з 01.01.2010р. по 28.02.2013 року виявлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 25.04.2013 року № 02-08/41. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст.ст. 10,15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", 16.05.2013 року начальником Мукачівської ОДФІ прийнято Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією, вимога сільському голові Верхньокоропецької сільської ради та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути фінансові порушення, виявлені проведеною ревізією. Вимога Мукачівської ОДФІ є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той-же час, вимога відповідачем не виконана, у зв'язку з чим ДФІ в Закарпатській області звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову (лист Верхньокоропецької сільської ради від 24.09.13 року № 02-07/359, а.с.66), в яких зазначив, що Верхньокоропецька сільська рада не в змозі повністю виконати пункти 8, 10 вимоги Мукачівської ОДФІ від 16.05.2013р. № 02-08/779 у зв'язку з тим, що 27.05.2013 р. бухгалтера сільської ради по освіті ОСОБА_3, на виконання вимоги Мукачівської ОДФІ було звільнено згідно розпорядження сільського голови від 24.05.2013р. № 39. Виконкомом сільської ради було надіслано лист від 30.05.2013р. № 02-11/179 ОСОБА_3 щодо відшкодування нею зайво нарахованої суми 10372,66 грн. згідно акту ревізії. На даний час зазначена сума ОСОБА_3 не відшкодована.
В судові засідання 03.10.2013р. та 16.10.2013р. представник відповідача не з'явився, явку представника не забезпечив та про причини неявки в судове засідання суд не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження у справі, про дату, час та місце судових засідань (а.с.66, а.с.71) та у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника відповідача 1, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, Мукачівською ОДФІ проведено ревізію стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання бюджету та ревізією фінансово-господарської діяльності Верхньокоропецької сільської ради за період з 01.01.2010 року по 28.02.2013 року, про що складено акт від 25.04.2013 року № 02-08/41 (а.с.8-53).
Листом Мукачівської ОДФІ від 16.05.2013 року за № 02-08/779 (а.с.54-59) сільському голові Верхньокоропецької сільської ради Химич В.І. направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією, в тому числі пунктів вимоги, оскарження яких є предметом даного адміністративного позову, а саме: стягнути з осіб, які отримали безпідставно матеріальну допомогу у сумі 10162,61 грн., в порядку та розмірах встановлених законодавством; стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 210,05 грн. у порядку та розмірах встановлених законом.
Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог Мукачівської ОДФІ в строк до 04.06.2013 року.
У зв'язку з невиконанням відповідачем вимоги Мукачівської ОДФІ від 16.05.2013 року за № 02-08/779, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача виконати вимогу Мукачівської ОДФІ Закарпатської області в частині перерахування в дохід державного бюджету коштів у сумі 10372,66 грн.
Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.2003 року № 2939 (назва згідно Закону України від 16.10.2012 року № 5463 - VI, станом на час проведення перевірки та винесення вимоги - Закон України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні", надалі по тексту в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна фінансова інспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.
Головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч.1 ст. 2 Закону 2939).
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч.2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Верхньокоропецька сільська рада є неприбутковою бюджетною установою, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законодавством джерел фінансування, є юридичною особою. Мукачівською ОДФІ Закарпатської області проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 25.04.2013 року за № 02-08/41, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Наказом Головного Контрольно - ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом Мукачівської ОДФІ від 25 квітня 2013 року за № 02-08/41, ревізією виявлено порушень, які полягають у наступному (в частині, що є предметом розгляду в межах адміністративної справи):
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті матеріальних допомог встановлено, що в порушення ст. 57 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 року № 1060-ХІІ ст. 22 Закону України "Про позашкільну освіту" від 11.07.2001 року № 2628-ІІІ, п. 4 "б" постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" трьом педагогічним працівникам та бухгалтеру дошкільних навчальних закладів нараховано та виплачено матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових умов в сумах, що перевищують посадові оклади внаслідок чого, за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року зайво нараховано та виплачено матеріальної допомоги на загальну суму 16110,90 грн., та як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів і Єдиного соціального внеску на загальну суму 5848,27 гривень.
Зазначені порушення допущено з вини бухгалтера ОСОБА_3, яка відповідно до п. 3.5, п. 3.6 Посадової інструкції проводить нарахування заробітної плати працівникам дошкільних навчальних закладів, здійснює нарахування та перерахування платежів до державних фондів на загальну суму 8211,00 грн.; сільського голови Химич В.І. на суму 1713,00 грн. та завідуючою Верхньокоропецьким дошкільним навчальним закладом Русин Г.І., якими підписано розпорядження та наказ на надання матеріальної допомоги.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні виплат заробітної плати працівникам за час відпусток встановлено, що в порушення п. 4 "б", "и" Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 при обчисленні середньомісячної заробітної плати для оплати часу відпусток працівникам бюджетних установ Верхньокоропецької сільської ради в окремих випадках включались виплати разового характеру (премії до Дня місцевого самоврядування та матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових умов) і одночасно не проводилось коригування заробітної плати на коефіцієнт підвищення відповідно до п. 10 вищевказаного Порядку за період з 01.06.2010 року по 31.12.2012 року, що призвело до зайвих виплат одинадцяти працівникам заробітної плати за час відпусток на загальну суму 2736,06 грн. та як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на загальну суму 993,39 грн. та недоотримання тридцяти працівникам заробітної плати за час відпусток, яка підлягала виплаті в сумі 7638,77 грн., як наслідок, вищенаведене призвело до не донарахування і не перерахування Єдиного соціального внеску на загальну суму 2779,49 грн. та не донарахування і неперерахування до державних цільових фондів відрахувань від заробітної плати на суму 1420,81 грн.
Зазначені порушення допущено з вини головного бухгалтера Шепи Г.Г. та бухгалтера ОСОБА_3 які відповідно до Посадових інструкцій проводять нарахування заробітної плати працівникам сільської ради.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону 2939, державній контрольно-ревізійній службі, в тому числі контрольно-ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст.10 Закону 2939).
Вимога Мукачівської ОДФІ від 16.05.2013 року за № 02-08/779 відповідачем не виконана, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.
Судом відхиляються доводи відповідача стосовно неможливості виконання вимоги Мукачівської ОДФІ у зв'язку з фактом звільнення головного бухгалтера сільської ради ОСОБА_3 та не відшкодування нею зайво нарахованих 10372,66 грн., оскільки вимога Мукачівської ОДФІ від 16.05.2013 року за № 02-08/779 направлялась не головному бухгалтеру ради, а сільському голові, даною вимогою зобов'язано усунути порушення голову Верхньокоропецької сільської ради та виконання вимоги не ставиться в залежність від можливості чи неможливості відшкодування виявлених ревізією порушень від інших осіб, крім того, звільнення головного бухгалтера чи інших осіб не позбавляє Верхньокоропецьку сільську раду права на звернення до суду з позовами про відшкодування ними завданих збитків (при їх наявності).
За наведених обставин, вимоги позову Держфінінспекції Закарпатській області до Верхньокоропецької сільської ради про зобов'язання виконати вимогу в частині стягнення з осіб, які отримали безпідставно матеріальну допомогу у сумі 10162,61 грн., в порядку та розмірах встановлених законодавством та стягнення з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 210,05 грн. у порядку та розмірах встановлених законом - підлягає до задоволення.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом, доведено правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, вимоги позову є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення.
У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу в частині усунення виявлених ревізією порушень на загальну суму 10372,66 грн. - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Верхньокоропецьку сільську раду Мукачівського району Закарпатської області (Закарпатська область, Мукачівський район, с. Верхній Коропець, вул. Шенборна, 18 код 04350263) виконати вимогу Мукачівської об'єднаної державної фінансової інспекції від 16.05.2013 року № 02-08/779 в частині:
- стягнути з осіб, які отримали безпідставно матеріальну допомогу у сумі 10162,61 грн., в порядку та розмірах встановлених законодавством;
- стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 210,05 грн. у порядку та розмірах встановлених законом.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті