Постанова № 34235637, 19.09.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
804/11512/13-а
Номер документу
34235637
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2013 р. Справа № 804/11512/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Олійника В.М. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" до державного підприємства "Придніпровська залізниця" про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

29 серпня 2013 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулося до суду з позовом до державного підприємства «Придніпровська залізниця», в якому просить стягнути з державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49602 м. Дніпропетровськ пр. К.Маркса, буд.108, р/р 26006000012001 в ДФ ПАТ АБ «Експрес - банк» МФО 306964, ЄДРПОУ 01073828) 5100,00 грн. штрафу до Державного бюджету України на п/р № 31118106799002 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 37988155, МФО 805012, одержувач - Державний бюджет м. Дніпропетровськ за кодом бюджетної класифікації 21081100.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в період з 22.10.2012 р. по 24.10.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області було проведено перевірку та встановлені факти порушення відповідачем законодавства про електроенергетику, про що було складено Акт та протокол.

На підставі Акту перевірки було винесено припис від 07.11.2012 р. №01/11-66-018 про усунення порушень відповідачем.

У зв'язку з невиконанням припису, на підставі ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» позивач виніс постанову про накладення на ДП «Придніпровська залізниця» штрафу у розмірі 5 100,00 грн. У встановлений законодавством строк відповідач суму штрафу не сплатив, отже він підлягає стягненню у судовому порядку.

Згідно ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про розгляд справи у скороченому провадженні, що підтверджується повідомленням відділення Укрпошти. Відповідач заперечення на позов протягом десяти днів не надав, позов не визнав.

Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про теплопостачання» №2633-ІV від 02.06.2005 р. державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.

Згідно п.3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 р. №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України», є юридичною особою.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) виконує функції, покладені на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422.

Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Згідно п.2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспектором України з енергетичного нагляду 03.03.2009 р.

Правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК "Укренерго" у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.

Судом встановлено, що в період з 22.10.2012 р. по 24.10.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області проведено перевірку діяльності відповідача. У ході перевірки виявлені факти порушення законодавства про електроенергетику, про що складено Акт перевірки (протокол) № 01/11-67-076/13 від 24.10.2012 р. та протокол № 01/11-67-076 від 24.10.2012 р.

Як вбачається з матеріалів справи, Акт отримано керівником підприємства Момот О.І. особисто.

На підставі Акту перевірки (протокол) № 01/11-67-076/13 від 24.10.2012 р. та протоколу № 01/11-67-076 від 24.10.2012 р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Турчин Б.О. відповідачу виданий Припис від 07.11.2012р. №01/11-66-018 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, направлений на адресу відповідача та ним отриманий.

18 лютого 2013 р. при перевірці відповідача щодо виконання раніше виданого Припису, встановлено факт його невиконання, а саме: не виконані вимоги пунктів 1, 11,14,18,20,23,24,25,27 Припису від 07.11.2012 р. № 01/11-66-018, про що складений Протокол від 18.02.2013 р. № 01/11-66-017. Протокол також був отриманий керівником підприємства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі Положення).

Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності, незалежно від форм власності, штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Згідно п. 3 Положення накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Згідно п.2 ч.1 ст. 31 Закону «Про теплопостачання» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в сфері теплопостачання: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

Згідно п.8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

У пункті 9 Положення вказано, що постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках.

Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Згідно п. 10 Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Відповідно до п.2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно п. 6 Положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв'язку з невиконанням вимог Припису від 07.11.2012 року та на підставі вищевказаних норм позивачем була винесена Постанова від 28.02.2013 р. № 01/11-44-029 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5 100,00 грн.

Постанова від 28.02.2013р. № 01/11-44-029 направлена рекомендованим листом та отримана уповноваженою особою відповідача.

У зв'язку з тим, що штраф відповідачем залишається несплаченим, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Придніпровська залізниця (49602, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, буд.108, р/р 26006000012001 в ДФ ПАТ АБ «Експрес - банк» МФО 306964, ЄДРПОУ 01073828) 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень) штрафу до Державного бюджету України на п/р № 31118106799002 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 37988155, МФО 805012, одержувач - Державний бюджет м. Дніпропетровськ за кодом бюджетної класифікації 21081100.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова не набрала законної сили 19 вересня 2013 року. СуддяВ.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник