Рішення № 34233917, 17.10.2013, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
916/1543/13
Номер документу
34233917
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" жовтня 2013 р.Справа № 916/1543/13

За позовом Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунального підприємства"Агенство програм розвитку Одеси",

Одеської міської ради,

Виконавчого комітету Одеської міської ради

про стягнення 53477114,93грн.

Головуючий суддя Гут С.Ф.

суддя Панченко О.Л.

суддя Погребна К.Ф.

В судовому засіданні приймали участь:

Від прокурора: Ставська І.С. - заступник Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, діючий на підставі посвідчення №020164 від 03.09.13р.; Вигнанюк Т.Л. - прокурор відділу прокуратури м.Одеси, діюча на підставі посвідчення №013414 від 03.12.12р.

Від Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря: Фекліна Л.В., довіреність №129/10 від 14.01.13р.;

Від відповідача: Слівка К.Є., довіреність №803-4 від 18.03.13р.;

Від Комунального підприємства"Агенство програм розвитку Одеси": не з'явився;

Від Одеської міської ради: не з'явився;

Від Виконавчого комітету Одеської міської ради: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Одеський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 53477114,93грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.06.13р. порушено провадження у справі №916/1543/13.

За клопотанням відповідача, ухвалою господарського суду Одеської області від 09.07.13р. строк вирішення спору по справі №916/1543/13 було продовжено до 26.08.13р., в порядку ст. 69 ГПК України.

09.07.2013р. відповідачем до відзиву було додано клопотання в порядку ст..24 ГПК України, згідно якого оскільки 05.03.2013р. за завданням Комунального підприємства"Агенство програм розвитку Одеси", та Виконавчого комітету Одеської міської ради була виконана робота, а саме: відключення КНС-8, а в силу ст.1172 ЦК України замовник відшкодовує шкоду, завдану іншій особі підрядником, якщо він діяв за завданням замовника, та враховуючи те, що замовником вказаних робіт є Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" та Одеська міська рада, то просить суд залучити до участі у справі №916/1543/13 Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" та Одеську міську раду, а також замінити неналежного відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" на належних відповідачів, а саме: Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" та Одеську міську раду.

07.08.2013р. відповідачем подано доповнення до клопотання від 09.07.2013р.(в порядку ст.24 ГПК України)(вх.№23881/13 від 07.08.2013р.), згідно якого зазначає про те, що приписами ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено що, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, в тому числі, вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод. Обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування встановлена ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Комунальне підприємство Одеської міської ради "Агенство програм розвитку Одеси" створено Одеською міською радою. Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.02.2012р. №54 КП "Агенство програм розвитку Одеси" призначено замовником з проектування та проведення робіт з реконструкції магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м. Одеси в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури». Тому відповідач лише виконав завдання Одеської міської ради та КП "Агенство програм розвитку Одеси", відключив КНС-8, на час проведення робіт підрядними організаціями КП "Агенство програм розвитку Одеси" по переключенню напірного колектору на обвідну лінію, у зв'язку з чим ТОВ "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" не може являтися відповідачем у даній справі та відшкодовувати збитки, якщо таке буде встановлено, виконуючи за завданням КП "Агенство програм розвитку Одеси" та Одеської міської ради роботу, та просить суд залучити до участі у справі №916/1543/13 Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" та Одеську міську раду, а також замінити неналежного відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" на належних відповідачів, а саме: Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" та Одеську міську раду. Крім того на вимогу суду, в підтвердження знаходження в оренді ТОВ "ІНФОКС" КНС №8, надає копію договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Одесводоканал», укладеного між Одеською міською радою і ТОВ "ІНФОКС", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.12.2003р. №2038-ХХІУ та витяг з додатку №2.1. до акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал».

Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки клопотання відповідача є необгрунтованим та безпідставним, а крім того суд дійшов висновку про необхідність для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, за власною ініціативою залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси", Одеську міську раду та Виконавчий комітет Одеської міської ради.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.08.13р. залучено до участі у справі №916/1543/13 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси", Одеську міську раду та Виконавчий комітет Одеської міської ради, в порядку ст.27 ГПК України.

27.08.13 від прокурора надійшло клопотання(вх.№25762/13 від 27.08.13р.), згідно якого просить суд перенести розгляд справи №916/1543/13, у зв'язку з неможливістю надання витребуваних ухвалою документів.

Судом клопотання розглянуто та задоволено.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.08.13р. справу №916/1543/13 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 27.08.13р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Панченко О.Л., суддя Погребна К.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.08.13р. прийнято справу №916/1543/13 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Панченко О.Л., суддя Погребна К.Ф.

27.08.2013р. від представника Виконавчого комітету Одеської міської ради надійшла заява(вх.№25702/13 від 27.08.13р.), згідно якої просить суд відкласти розгляд справи, у зв'язку з тим, що станом на 27.08.13р. на адресу ОМР та ВК ОМР не надійшла копія позовної заяви по вказаній справі.

Судом заява розглянута та задоволена.

03.09.2013р. від прокурора надійшло клопотання(вх.№26435/13 від 03.09.13р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи оригінали доказів направлення третім особам по справі копій позовної заяви та доданих до неї документів та копії листа філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 03.07.2013р. №723-9.

Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи надані документи.

14.10.2013р. від відповідача надійшло клопотання (вх.№30643/13 від 14.10.13р.), згідно якого на вимогу суду надає, та просить суд залучити до матеріалів справи: копію протоколу засідання штабу по контролю за реалізацією проекту «Розвиток міської інфраструктури» від 05.03.2013р. №1 за підписом голови штабу Костусєва О.О. та секретаря Качанової О.В.; копію розпорядження Одеського міського голови від 21.02.2013р. №152-01р «Про додаткові заходи для забезпечення контролю за ефективним впровадженням спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» в м. Одесі; копію додатку 1 до розпорядження Одеського міського голови від 21.02.2013р. №152-01р - склад штабу з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури»; копію додатку 2 до розпорядження Одеського міського голови від 21.02.2013р. №152-01р - Положення про штаб з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури». Крім того, повідомляє про отримання постанови про закриття кримінального провадження слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області від 20.09.2013р. з якої вбачається, що згідно експертного висновку №2/2013 Одеської філії інституту біології південних морів ім. О.О. Ковалевського: факт скиду неочищених каналізаційних стічних вод (стоків) з каналізаційної системи КНС-8 до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20 год. 00 хв. 05.03.2013р. до 08 год. 00 хв. 07.03.2013р. достовірно встановити неможливо. Крім того, в зазначеній постанові вказано, що якщо припустити, що скид неочищених стічних вод до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20 год. 00 хв. 05.03.2013р. до 08 год. 00 хв. 07.03.2013р. у кількості 21тис. куб.м дійсно мав місце збитки б склали 2293,47грн. В підтвердження проведення відповідачем діяльності згідно чинного законодавства та наявності у відповідача дозволу на спец водокористування вважає за необхідне надати суду: копію дозволу на спецводокористування від 08.08.2012р. Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, що був виданий на термін до 04.08.2013р., та копію дозволу на спецводокористування від 17.05.2013р., що діє в теперішній час та до 25.07.2017р.

Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи надані документи.

17.10.2013р. від Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря надійшов супровідний лист(вх.№31339/13 від 17.10.13р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі

Судом залучено до матеріалів справи надані документи.

Прокурор позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю, з підстав викладених у відзиві на позов(вх.№20832/13 від 09.07.13р.). Так в обґрунтування відзиву зазначає про те, що 26.05.2006р. Україна та Європейський банк реконструкції та розвитку (Світовий банк) підписали договір про надання позики (4869-ІІА) на суму 140 млн. доларів США для проекту розвитку міської інфраструктури. 09.04.2009р. Одеської міською радою прийнято рішення №4176-V «Про підтримку участі комунального підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" у реалізації «відкритого компонента» спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури». Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №54 від 16.02.2012р. «Про призначення комунального підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" замовником з проектування та проведення робіт з реконструкції магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м. Одеси в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури» КП "Агенство програм розвитку Одеси" призначено замовником з проектування та проведення робіт з реконструкції магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м. Одеси в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури». Розпорядженням Одеського міського голови від 21.02.2013р. №152-01р «Про додаткові заходи для забезпечення контролю за ефективним впровадженням спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» в м. Одесі» створений штаб з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» та затверджений його склад. Затверджено Положення про штаб з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури». Згідно п.1.4. Положення про штаб рішення Штабу мають обов'язковий характер. Одним з завдань штабу є забезпечення координації діяльності підприємств, установ та організацій, залучених до реалізації проекту «Розвиток міської інфраструктури». Розпорядженням КМ України від 03.12.2012р. №1012-р затверджений поданий Одеською облдержадміністрацією проект «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м.Одеси» в якому між іншими основними техніко-економічними показниками зазначена - нова каналізаційна насосна станція (надалі -КНС) №7А. Під плямою забудови нової КНС №7А, замовником якої є КП "Агенство програм розвитку Одеси", виявився напірний діючий каналізаційний колектор Д= 1000мм, який знаходиться на балансі відповідача. Вказаний колектор знаходиться на балансі відповідача на підставі договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Одесводоканал» від 17.12.2003р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ "ІНФОКС", та затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.12.2003р. №2038-ХХІУ. Таким чином, КП "Агенство програм розвитку Одеси" не мало можливості самостійно здійснити підготовчий етап будівництва КНС №7А, а саме: винесення вищевказаного діючого каналізаційного колектора Д= 1000мм з плями забудови. Для вказаних цілей Одеською міською радою та КП "Агенство програм розвитку Одеси" був залучений балансоутримувач колектору - відповідач. Так, 04.03.2013р. до філії "Інфоксводоканал" надійшов лист Виконавчого комітету Одеської міської ради №02-03-206/вих. за підписом заступника міського голови Підгайного С.Г. з проханням відключити КНС №8 в зв'язку з будівельно-монтажними роботами, пов'язаними з переключенням існуючого напірного каналізаційного колектора на КНС № 7А. 05.03.2013р. до філії "Інфоксводоканал" звернулось КП "Агенство програм розвитку Одеси" з листом за №131 в якому повідомило, що в зв'язку з гострою необхідністю проведення робіт по переключенню напірного каналізаційного трубопроводу Д= 1000мм, в районі КНС №7, в виду його аварійного стану, виникла необхідність припинити подачу стоків від КНС №8 з 20-00 годин 05.03.2013р. Крім того, 05.03.2013р. під керівництвом мера міста Одеси Костусева О.О. було організовано засідання Штаба з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури». Поряд з членами штабу на засіданні були присутні: Одеський міжрайонний природоохоронний прокурор - Завадський В.А. та начальник державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря - Ліхачьов С.А. Після отримання протоколу засідання штабу філія "Інфоксводоканал" на виконання рішення Штабу в 20:00 05.03.2013р. зупинила насос на КНС-8 для можливості виконання будівельною організацією, за замовленням КП "Агенство програм розвитку Одеси", переключення колектору на обвідну лінію. Таким чином, відповідач на виконання рішення штабу з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» та за завданням Комунального підприємства Одеської міської ради «Агентство програм розвитку Одеси» та виконавчого комітету Одеської міської ради виконав роботу, а саме: відключив з роботи КНС-8. Також зазначає, що ніяких доказів факту скиду відповідачем неочищених стічних вод у Чорне море, а також заподіяння збитків діями відповідача навколишньому природному середовищу позивачем суду не надано. А надана, в підтвердження своєї позиції копія акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" Державної екологічної інспекції північно-західного регіону Чорного моря від 16.04.2013р. ніяким чином не може підтвердити факт скиду відповідачем стічних вод у Чорне море, оскільки по-перше, відповідачу взагалі не було відомо про здійснення такої перевірки, так як наказ органу Держекоінспекції та направлення на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника відповідач не отримував, що є порушенням зі сторони Держекоінспекції п.3.8. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008р. №464, про що також свідчить відсутність у Журналі реєстрації перевірок відповідного запису контролюючого органу, який він повинен зробити перед початком перевірки згідно п.7 Порядку ведення Журналу відвідання суб'єктів підприємницької діяльності контролюючими органами, затвердженого наказом Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10.08.1998р. №18. По-друге, в порушення п.4.9.; 4.14.;4.19 та інш. Порядку №464: перевірка проводилась за відсутністю керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи; в акті перевірки вказана дата початку перевірки - 16.04.2013р. та не вказана дата завершення перевірки; незважаючи на не допущення включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, в акті зазначені припущення щодо того, що в період з 05.03.2013р. по 06.03.2013р. відповідач здійснював скид неочищених стічних вод до Чорного моря; акт не підписаний керівником відповідача або уповноваженої ним особою та не надавався ним для підпису, на підставі чого вважати вказаний акт належним доказом не представляється можливим. Крім того, позивачем наданий розрахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду) який не підтверджений жодним документом, який би свідчив про скид забруднюючих речовин у водний об'єкт зі сторони відповідача. Наданий позивачем протокол про адміністративне правопорушення від 16.04.2013р. №101898 та пояснення гр.Кожухової О.О. містять лише припущення гр.Кожухової О.О., яка працює в управлінні, філії "Інфоксводоканал" по вул. Басейна,5, та в службові обов'язки якої не входить відвідування КНС-8 та фіксування будь-яких видів діяльності відповідача. Довідка філії "Інфоксводоканал" від 07.03.2013р. №722-9 про кількість скинутих в море неочищених стоків 05.03.2013р. по 06.03.2013р. містить данні про ймовірно можливі величини на випадок фактичного скиду неочищених стічних вод у Чорне море та теоретичні розрахунки за методом розрахункового порівняльного аналізу. Лист філії "Інфоксводоканал" від 07.03.2013р. №723-9 містить дані та посилання на вищевказану довідку та в частині інформації щодо скиду неочищених стічних вод є помилковим. З наведеного вибачається, що вказані документи (довідка та лист) носили теоретичний характер (нічим не підтверджуються) та містили не перевірену інформацію. До того ж вказані документи підписані кимось з співробітників без зазначення посади та прізвища, тому взагалі не можуть вважатися офіційними документами. З листування заступника міського голови, Держекоінспекції, комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, наданих позивачем, вибачаються також припущення щодо скиду стічних вод орієнтовним обсягом 35тис.куб.м. Протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб вод Держекоінспекції, додані до позовної заяви свідчать лише про те, що Державна екологічна інспекція північно-західного регіону Чорного моря проводила в період з 05.03.2013р. по 27.03.2013р. відбір проб води та зафіксувала якісь результати вимірювання. При цьому результатів відбору проб з показниками вимірювань за попередній період, наприклад, 04.03.2013р. або 03.03.2013р. не надано, що унеможливлює зробити висновок про те, що надані результати вимірювань свідчать про якісь зміни показників води саме 05.03.2013р. Таким чином, в діях відповідача, які він виконав на виконання завдань КП "Агенство програм розвитку Одеси" и Одеської міської ради не вибачається завдання шкоди довкіллю.

26.07.2013р. від Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря надійшли заперечення на відзив(вх.№22677/13 від 26.07.13р.), згідно яких вважає його безпідставним, необґрунтованим та таким, що не має правового підґрунтя, оскільки твердження відповідача (абзаци 11,12,14), не мають під собою ніякого правового підґрунтя, а Держекоінспекцією на підставі встановленого факту та керуючись п. 7.4. ч. 7 «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів» затвердженої Наказом Мінприроди від 20.07.2009р. за №389 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783, розрахований розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам(морські води) внаслідок аварійних або самовільних скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами, шкода завдана державі склала -53477114,93грн. Більш того, каналізаційно-насосна станція №8, згідно Рішення Одеської міської ради від 17.12.03р. №2038-ІV «Про затвердження проекту договору оренди цілісного майнового комплексу передана в оренду філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС", отже згідно чинного законодавства України відповідальність за шкоду завдану державі несе орендар, що також підтверджується, доказами, а саме: листом Агентства програм розвитку Одеси від 18.04.2013р. №219; Довідкою Відповідача від №1181-9 від 17.04.2013р.; Протоколом про адміністративне правопорушення від 16.04.2013р. №101898; Поясненнями від 16.04.2013р.; Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами; Протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб вод, а саме: №539 від 06.03.2013р.; №540 від 06.03.2013р.; №574 від 09.03.2013р.; №600 від 12.03.2013р.; №601 від 12.03.2013р.; №610 від 12.03.2013р.; №612 від 13.03.2013р.; №618 від 14.03.2013р.; №619 від 14.03.2013р.; №620 від 14.03.2013р.; №621 від 14.03.2013р.; №727 від 26.03.2013р.; №728 від 26.03.2013р.; №729 від 26.03.2013р.; №730 від 26.03.2013р.; №731 від 26.03.2013р.; №732 від 26.03.2013р.; №733 від 26.03.2013р.; №734 від 26.03.2013р.; №735 від 26.03.2013р.; №741 від 27.03.2013р.; №742 від 27.03.203р.; Листом філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 07.03.2013р. №723-9. Твердження відповідача (абзац 16) не відповідає дійсності та спростовується наданими доказами: Протоколом про адміністративне правопорушення від 16.04.2013р. №101898; Поясненнями від 16.04.2013р.; Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами; Листом філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 07.03.2013р. №723-9; довідкою про кількість скинутих в море неочищених стічних вод з 05.03.2013р. до 06.03.2013р.; Наказом Держекоінспекції від 05.03.2013р. №116. Твердження відповідача (абзаци 17,18,19,20,21, 22) не відповідає дійсності, а саме: по-перше, вказаний Акт підписаний посадовою особою відповідача, а саме начальником цеху КНС Міськканалізаціїї філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" - Підмазко М.В., без заперечень, зауважень та будь яких додатків; по-друге, складено Протокол про адміністративне правопорушення від 16.04.2013р. №101898, на провідного інженера філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" Кожухову О.О., посадовою особою надані пояснення від 16.04.2013р. «...скид неочищених стічних вод з КНС-8 відбувався у зв'язку з відключенням КНС-8...»; по-третє, згідно до п. 4.20. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.09.2008р. N464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009р. за №18/16034, один примірник акта перевірки (з відповідними додатками) передається керівнику (уповноваженій ним особі) суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці примірників акта перевірки робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка отримала акт перевірки, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта. Другий примірник акта перевірки зберігається в органі Держекоінспекції, отже вказаний Акт перевірки, начальником цеху КНС Міськканалізаціії філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" Підмазко М.В., без заперечень, зауважень та будь яких додатків. Щодо тверджень відповідача (абзац 29) «...попередній період...не надано...», однак спростовується Актом відбору проб вод від 05.03.2013р. та Протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 05.03.2013р. №532, з яких вбачається, що Держекоінспекцією з 14год.10хв. по 14год.30хв. відібрано три проби, та скид стічних вод почався о 20год.00хв.05.03.2013р.

Комунальне підприємство"Агенство програм розвитку Одеси" в судові засідання не з'являвся, письмові пояснення по справі та витребувані судом документи не надав, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, а саме, за його юридичною адресою, підтвердженою даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11.10.2013р., та про поважність причин відсутності не повідомив.

Одеська міська рада в судові засідання не з'являлася, письмові пояснення по справі та витребувані судом документи не надав.

Виконавчий комітет Одеської міської ради в судові засідання не з'являвся, письмові пояснення по справі та витребувані судом документи не надав.

В судовому засіданні 17.10.2013р. прокурором та представником Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря було заявлено усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання йому можливості написання заперечень на надане клопотання відповідача від 14.10.2013р. про долучення документів до матеріалів справи, з яким вони ознайомились в судовому засіданні 17.10.2013р.

Суд, розглянувши зазначене клопотання, зазначає наступне.

Відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більше як на п'ятнадцять днів.

За клопотанням відповідача, ухвалою господарського суду Одеської області від 09.07.13р. строк вирішення спору по справі №916/1543/13 було продовжено до 26.08.13р., в порядку ст. 69 ГПК України.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст. 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

При цьому, необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Приймаючи до уваги закінчення 27.10.2013р. процесуального строку розгляду справи, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Одеською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведено перевірку за інформацією Державної екологічної інспекції в Одеській області щодо законності скиду з КНС-8, яка перебуває на балансі та обслуговуванні філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС", в ніч з 05.03.2013р. на 06.03.2013р. неочищених каналізаційних стоків в кількості 21000м3 до акваторії Чорного моря в районі пляжу Аркадія у м. Одеса.

Перевіркою установлено, що в період з 20:00 05.03.2013р. по 20:15 06.03.2013р. посадовими особами філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з метою подальшого виконання КП "Агенство програм розвитку Одеси" робіт з підключення діючого напірного каналізаційного колектора діаметром 1000мм на нову вільну ділянку для подальшого виносу його із зони забудови КНС-7А було здійснено відключення КНС-8 із скидом неочищених стічних (зворотних) вод у Чорне море. За період відключення КНС-8 до Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» скинуто 21024м3 неочищених стічних вод.

Згідно довідки філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" №1181-9 від 17.04.2013р. КНС№8, що розташована в Аркадії згідно договору оренди цілісного майнового комплексу КП«Одесводоканал», затвердженого рішенням сесії Одеської міської ради від 17.12.2003р. №2038-ХХІV знаходиться в оренді філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" та на момент відключення від роботи КНС-8, 20:00 05.03.2013р. по 20:15 06.03.2013р. в суборенду не передавалась.

16.04.2013р. працівниками Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря було здійснено перевірку, та складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС", яким встановлено порушення філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" вимог законодавства, а саме: скид неочищених стічних вод в Чорне море без дозволу на спеціальне водокористування.

На думку позивача, факт скиду неочищених стічних (зворотних) вод до Чорного моря, який здійснювався ТОВ "ІНФОКС" зафіксовано Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря у протоколі про адміністративне правопорушення №101898 від 16.04.2013р. та акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 16.04.2013р.

Згідно з розрахунком збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів(скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду), здійсненим відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389, та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 заподіяні філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" державі збитки за порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів становлять 53477114,93грн.

25.01.2013р. заступник Одеського міського голови листом №03-67/вих. проінформував Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря про необхідність вимкнення КНС №8 в районі пляжу «Аркадія» орієнтовно на 1 добу для проведення врізки ділянки трубопроводу. Крім того, заступник міського голови просив дозволити відключення КНС №8 та винесеним розпорядженням не стягувати з філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" штраф за скид неочищених каналізаційних стоків у Чорне море. При цьому, у даному листі зазначалось, що можливий обсяг скинутих до Чорного моря неочищених стоків складатиме 35тис.м3.

З метою недопущення виникнення порушень вимог чинного природоохоронного законодавства України, Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря листом №481/04 від 01.02.2013р. повідомила про відсутність градації щодо невжиття заходів реагування, у разі встановлення порушень вимог природоохоронного законодавства України, відповідно не надала дозволу на відключення КНС та зазначила на необхідність розгляду альтернативних рішень, спрямованих на недопущення виникнення додаткового антропогенного навантаження на водне середовище.

На адресу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря надійшов лист Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 04.02.2013р. за №06-2/30/189 з проханням прийняти відповідне рішення з питань поставлених у зверненні заступника Одеського міського голови, на який до Комісії ТЕБ та НС було направлено відповідь аналогічного змісту викладеного у листі від 01.02.2013р. за №481/04.

Заступником Одеського міського голови листом від 01.03.2013. за №02-03-198/вих до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря було надано затверджений графік переключення діючого напірного колектору Д=1000 мм з виносом його з плями забудови КНС-7А із скидом стічних вод у море.

У зв'язку із виниклою ситуацією Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря було видано наказ №116 від 05.03.2013р. «З метою встановлення впливу скиду неочищених стічних вод на морське середовище», яким затверджено графік цілодобового чергування для здійснення відбору проб. Контроль за станом акваторії Чорного моря в районі скиду проводився Інспекцією у період до 11.03.2013р.

Листом №723-9 від 07.03.2013р. філія "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" повідомила Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря про те, що згідно рішення штабу будівництва «Реконструкція Південного району каналізування м.Одеси» було прийнято рішення про відключення з роботи КНС-8 з 20:00 05.03.2013р. до 08:00 07.03.2013р. для виконання робіт КП "Агенство програм розвитку Одеси" по переключенню напірного каналізаційного колектору зі скидом неочищених стічних вод в Чорне море в районі «Аркадії». Також, було надано довідку про кількість скинутих в море неочищених стоків з 05.03.2013р. по 06.03.2013р. та копію протоколу засідання штаба по контролю за реалізацією проекту «Розвиток місцевої інфраструктури» від 05.03.2013р. Виконання робіт КП "Агенство програм розвитку Одеси" проводилось згідно проекту «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м.Одеси», розробленого ПП «Форвард інжиніринг», по якому ДП«Укрдержбудекспертиза» 18.10.2012р. надано позитивний експертний звіт №00-0905-12/13 щодо розгляду проектної документації по вказаному проекту.

Відповідно до вимог ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при будівництві і проектуванні підприємств, споруд і будівель» при розробці проектної документації на будівництво нових або реконструкцію старих об'єктів (підприємств, будівель, споруд і інших об'єктів) до складу проекту повинен входити розділ ОВНС. У матеріалах оцінки впливу на навколишнє природне середовище запланованої чи здійснюваної діяльності обґрунтовуються її доцільність та способи реалізації, можливі альтернативні варіанти рішень, характеристика стану навколишнього природного середовища території, види та рівні впливу на нього в нормальних і екстремальних умовах, можливі зміни його якісного стану, еколого-економічні наслідки діяльності, заходи щодо зменшення рівня екологічного ризику і забезпечення вимог екологічної безпеки.

Проте, в порушення наведених державних будівельних норм у Т.5 (розділ ОВНС) проекту «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м.Одеси» не передбачено можливі альтернативні варіанти рішень, застосування яких могло б зменшити антропогенне навантаження на акваторію Чорного моря під час проведення будівельних робіт з реконструкції системи водовідведення, не вказана характеристика стану навколишнього природного середовища території, види та рівні впливу на нього в нормальних і екстремальних умовах, можливі зміни його якісного стану, заходи щодо зменшення рівня екологічного ризику і забезпечення вимог екологічної безпеки. Під час розробки та погодження вказаного проекту не досліджувались питання впливу запланованої діяльності на навколишнє природне середовище. Також, не здійснювався попередній розрахунок збитків, які можуть бути завдані державі, порушенням природоохоронного законодавства. Еколого-економічні наслідки не досліджувались.

17.03.2012р. в №39-40 газети «Одеський вісник» було розміщено заяву про наміри, у якій зазначалось про плани щодо реалізації проекту «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м. Одеси», яка містила відомості про те, що при проектуванні враховані вимоги нормативних документів, що діють в Україні, а вплив запланованої діяльності на навколишнє середовище буде знаходитись в допустимих межах.

29.09.2012р. в №142-144 газети «Одеський вісник» було опубліковано заяву про екологічні наслідки. В жодній з наведених публікацій не згадувалось про можливий скид неочищених каналізаційних стоків до акваторії Чорного моря, рівні та об'єми можливого впливу на навколишнє середовище, можливі зміни його якісного стану, реальні екологічні наслідки запланованої діяльності, збитки, що будуть завдані в результаті порушення природоохоронного законодавства. Таким чином, громадськість не була належним чином проінформована про реальні наслідки реалізації проекту «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м. Одеси», тому не могла об'єктивно відреагувати на очевидні порушення закону.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що всупереч наведеним положенням чинного законодавства скид неочищених стічних вод відповідачем здійснено на виконання рішення штабу будівництва «Реконструкція Південного району каналізування м. Одеси» під головуванням Одеського міського голови, яким було прийнято рішення про відключення з роботи КНС-8 з 20:00 05.03.2013р. до 08:00 07.03.2013р. для виконання робіт КП "Агенство програм розвитку Одеси" по переключенню напірного каналізаційного колектору зі скидом неочищених стічних вод в Чорне море в районі «Аркадії». Вказаний штаб не є органом, який чинним законодавством наділений правом на прийняття рішень про скид стічних вод у водні об'єкти. Невиконання рішення штабу не могло потягти для філія "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" ніяких юридичних наслідків. Крім того, у протоколі засідання штабу від 05.03.2013р. не міститься конкретної вказівки чи дозволу на скид неочищених стічних вод саме у Чорне море. Таким чином, відповідачем на власний розсуд, безпідставно та необгрунтовано прийнято рішення про скид стічних вод у Чорне море. Твердження щодо прийняття рішення про скид неочищених стічних вод у море з метою запобіганню виникненню більшої шкоди навколишньому природному середовищу не підтверджені жодними доказами того, що аварійна ситуація взагалі існувала, адже виникла вона лише внаслідок виконання робіт з підключення діючого напірного каналізаційного колектора на нову вільну ділянку. Крім того, у даному випадку індивідуальний регламент скидання стічних вод не затверджувався та не погоджувався з органами охорони навколишнього природного середовища. Відтак, протиправна поведінка відповідача полягає у порушенні ним норм законодавства, тобто у скиді зворотних вод за відсутності встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин, відсутності дозволу на спецводокористування, рішення компетентного органу, до повноважень якого належить прийняття рішень про скид неочищених стічних вод у водні об'єкти у разі виникнення аварійних ситуацій, індивідуального регламенту скидання стічних вод, погодження з органами охорони навколишнього природного середовища, рішення компетентного органу та не здійсненні заходів щодо запобігання скиду стічних вод.

Вищевикладене зумовило звернення Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до суду з позовом про стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 53477114,93грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, надані під час судового розгляду, проаналізувавши наявні у справі докази та давши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

При цьому, згідно ч. 2 ст. 29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів держави.

Встановивши наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Так, як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря направлені на стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 53477114,93грн.

На думку позивача, факт скиду неочищених стічних (зворотних) вод до Чорного моря, який здійснювався ТОВ "ІНФОКС" зафіксовано Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря у протоколі про адміністративне правопорушення №101898 від 16.04.2013р. та акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 16.04.2013р.

Згідно п.1.4 «Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. за №464, акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст.318 Цивільного кодексу України, суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, ви значені статтею 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рів ними перед законом.

Від імені українського народу, відповідно до ч.2 ст.324 Цивільного кодексу України, права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Одними з основних принципів охорони навколишнього природного середовища, згідно ст. З Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей, а також компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Згідно ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: порушенні прав громадян на екологічно безпечне навколишнє природне середовище; порушенні норм екологічної безпеки; допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам; порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів; та інше.

Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України). Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Статтею ч.1 ст.224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків(ст.1172 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст.1172 Цивільного кодексу України, замовник відшкодовує шкоду, завдану іншій особі підрядником, якщо він діяв за завданням замовника.

Статтею 18 Водного кодексу України передбачено, що контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів полягає в забезпеченні дотримання усіма юридичними та фізичними особами вимог водного законодавства.

Згідно статей 42, 44 Водного кодексу України, водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, одними з основних обов'язків яких є дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території, використання ефективних сучасних технічних засобів і технологій для утримання своєї території в належному стані, та здійснення заходів щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами, а також не допущення порушення прав, наданих іншим водокористувачам та заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

У відповідності до п. 9 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів-загальне та спеціальне.

Згідно ст. 47 Водного кодексу України зазначено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

Ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що: Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

У відповідності до ч.1 ст.70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Згідно ст. 100 Водного кодексу України, підприємствам, установам, організаціям і громадянам забороняється забруднювати, засмічувати поверхні водозборів, льодового покриву водойм, водотоків, а також морів, їх заток і лиманів виробничими, побутовими та іншими відходами, сміттям, нафтовими, хімічними та іншими забруднюючими речовинами.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема: у забрудненні та засміченні вод.

Згідно ст. 111 Водного кодексу України, Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Розпорядженням Одеського міського голови від 21.02.2013р. №152-01р «Про додаткові заходи для забезпечення контролю за ефективним впровадженням спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» в м. Одесі» створений штаб з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» та затверджений його склад. Затверджено Положення про штаб з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури».

Згідно п.1.4. Положення про штаб рішення Штабу мають обов'язковий характер. Одним з завдань штабу є забезпечення координації діяльності підприємств, установ та організацій, залучених до реалізації проекту «Розвиток міської інфраструктури».

Розпорядженням КМ України від 03.12.2012р. №1012-р затверджений поданий Одеською облдержадміністрацією проект «Реконструкція магістральної частини системи водовідведення Південного басейну каналізування м.Одеси» в якому між іншими основними техніко-економічними показниками зазначена - нова каналізаційна насосна станція (надалі -КНС) №7А.

Під плямою забудови нової КНС №7А, замовником якої є КП "Агенство програм розвитку Одеси", виявився напірний діючий каналізаційний колектор Д= 1000мм, який знаходиться на балансі відповідача.

Вказаний колектор знаходиться на балансі відповідача на підставі договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Одесводоканал» від 17.12.2003р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ "ІНФОКС", та затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.12.2003р. №2038-ХХІУ.

Таким чином, КП "Агенство програм розвитку Одеси" не мало можливості самостійно здійснити підготовчий етап будівництва КНС №7А, а саме: винесення вищевказаного діючого каналізаційного колектора Д= 1000мм з плями забудови. Для вказаних цілей Одеською міською радою та КП "Агенство програм розвитку Одеси" був залучений балансоутримувач колектору - відповідач.

Так, 04.03.2013р. до філії "Інфоксводоканал" надійшов лист Виконавчого комітету Одеської міської ради №02-03-206/вих. за підписом заступника міського голови Підгайного С.Г. з проханням відключити КНС №8 в зв'язку з будівельно-монтажними роботами, пов'язаними з переключенням існуючого напірного каналізаційного колектора на КНС № 7А.

05.03.2013р. до філії "Інфоксводоканал" звернулось КП "Агенство програм розвитку Одеси" з листом за №131 в якому повідомило, що в зв'язку з гострою необхідністю проведення робіт по переключенню напірного каналізаційного трубопроводу Д= 1000мм, в районі КНС №7, в виду його аварійного стану, виникла необхідність припинити подачу стоків від КНС №8 з 20-00 годин 05.03.2013р.

Крім того, 05.03.2013р. під керівництвом мера міста Одеси Костусева О.О. було організовано засідання Штаба з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури». Поряд з членами штабу на засіданні були присутні: Одеський міжрайонний природоохоронний прокурор - Завадський В.А. та начальник державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря - Ліхачьов С.А.

Після отримання протоколу засідання штабу філія "Інфоксводоканал" на виконання рішення Штабу в 20:00 05.03.2013р. зупинила насос на КНС-8 для можливості виконання будівельною організацією, за замовленням КП "Агенство програм розвитку Одеси", переключення колектору на обвідну лінію.

Так судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" в ніч з 05.03.2013р. на 06.03.2013р. діяло на виконання рішення штабу з контролю за реалізацією спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» та за завданням Комунального підприємства "Агенство програм розвитку Одеси" та Виконавчого комітету Одеської міської ради, було виконано роботу, а саме: відключено КНС-8.

Дослідивши протокол засідання штабу по контролю за реалізацією „Розвиток міської інфраструктури" №1 від 05.03.2013р., вбачається, що на засіданні штабу були присутні учасники, а саме: Костусев О.О. - начальник штабу, мер м.Одеси, Рубля М.В. - заступник начальнику штабу, Качанова О.В. - секретар штабу, Леонов О.В. - директор філії "Інфоксводоканал", Сапожников О.М. - обізрівач газети „Одеськиі вісник", Завацький В.А. - одеський міжрайонний природоохоронний прокурор, Лихачов С.А. - начальник державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Клепацький О.М. - заступник директора по технічним питанням філії "Інфоксводоканал", Картофіл Ф.Ф. - радник директора по технічним питанням КП "Агенство програм розвитку Одеси", Бреус В.П. - начальник міської каналізації філії "Інфоксводоканал", Слободянюк В.П. - головний інженер КП "Агенство програм розвитку Одеси", Моісеєв О.Г. - менеджер проекту будівельної фірми „Ростдорстрой", Прощаваєв Б.О. - головний інженер будівельної фірми „Ростдорстрой".

Згідно постанови про закриття кримінального провадження старшого слідчого відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами та злочинними організаціями підполковника міліції Вержак С.М. слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області від 20.09.2013р., враховуючи те, що в ході досудового розслідування істотної шкоди охоронюваним законом інтересам і державі не завдано, та об'єктивних даних, які б свідчили про скоєння кримінальних правопорушень посадовими особами філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" не добуто, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013170120000006, від 15.04.2013р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.243 КК України, закрито у зв'язку з встановленням відсутності події кримінального порушення.

З постанови про закриття кримінального провадження від 20.09.2013р. вбачається, що згідно експертного висновку №2/2013, щодо екологічних наслідків скиду 21тис.куб.м неочищених стічних вод у море, в районі Аркадії 5-6 березня 2013р., який надано Одеською філією інституту біології південних морів ім. О.О. Ковалевського: факт скиду неочищених каналізаційних стічних вод (стоків) з каналізаційної системи КНС-8 до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20год.00хв. 05.03.2013р. до 08год.00хв. 07.03.2013р. достовірно встановити неможливо.

Скид неочищених стічних вод до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20год.00хв. 05.03.2013р. до 08год.00хв. 07.03.2013р., судячи за даними хімічного аналізу морської води 05 березня не міг створити небезпеку для життя, здоров'я чи довкілля через незначне перевищення ГДК частки компонентів. Внаслідок природних явищ (розбавлення і винос у відкрите море, а також процеси самоочищення води) вже 7 березня усі показники стану морської води в районі Аркадії прийшли до норми.

Крім того, в постанові вказано, що якщо припустити, що скид неочищених стічних вод до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20год.00хв. 05.03.2013р. до 08год.00хв. 07.03.2013р. у кількості 21тис. куб.м дійсно мав місце, то розраховані збитки водному об'єкту(у даному випадку морю в районі Аркадії) б склали 2293,47грн.(у рахуванні не були використані дані щодо вмісту у неочищених стічних водах, що були скинуті у море, БСК5, зважених речовин, нітратів, хлоридів, бо вони не були надані).

Скид неочищених стічних вод до акваторії Чорного моря в районі пляжу «Аркадія» у м. Одесі у період з 20год.00хв. 05.03.2013р. до 08год.00хв. 07.03.2013р. у кількості 21тис. куб.м не міг створити незворотний процес знищення флори та фауни акваторії Чорного моря через те, що вміст забруднюючих речовин у воді 5 березня був незначним.

З матеріалів справи вбачається, що порушення філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" вимог законодавства, а саме: скид неочищених стічних вод в Чорне море без дозволу на спеціальне водокористування, що зафіксоване у акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 16.04.2013р. складеного Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря суперечить дійсним обставинам справи, оскільки у Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" наявний дозвіл на спецводокористування, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 08.08.2012р., з терміном дії до 04.08.2013р. а також дозвіл на спецводокористування, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 17.05.2013р., з терміном дії до 25.07.2013р.

Дослідивши вказані обставини, суд доходить висновку, що Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 16.04.2013р., який не може бути прийнятий судом як належний доказ факту спричинення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів(скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду).

При розгляді даного спору господарським судом не встановлено, а прокурором не доведено порушення відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" вимог природоохоронного законодавства.

Відтак, підстави для задоволення позовних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 53477114,93грн. у господарського суду відсутні.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі і відшкодування збитків. Відшкодування збитків передбачено і ст.224 Господарського кодексу України, якою встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

За ст.614 Цивільного кодексу України підставою відповідальності за порушення зобов'язання є вина особи, яка порушила зобов'язання, якщо інше на встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування.

Породжуючи настання цивільних прав та обов'язків згідно ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України, відповідальність у вигляді відшкодування збитків вимагає для її застосування наявності складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності особи), шкідливого результату такої поведінки, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та заподіяними збитками, вини особи, яка заподіяла збитки.

Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків (шкоди).

Відповідно до ч.2 ст.22 Цивільного кодексу України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), а також доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

Відповідно до ч.2 ст.224 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою порушника та збитками полягає, передусім, у прямому (безпосередньому) зв'язку між протиправною поведінкою та настанням негативного результату.

Вказані обставини підлягають доведенню позивачем належними та допустимими у справі доказами.

Стягнення збитків як вид цивільно-правової відповідальності можливе у випадку наявності таких збитків та обґрунтованості їх розміру.

З аналізу вищевказаних норм законодавства, вбачаться, що об'єктивною стороною правопорушення є наявність збитків в майновій сфері кредитора, протиправна поведінка, яка втілилась в невиконанні або неналежному виконанні боржником взятого на себе зобов'язання, причинний зв'язок між протиправною поведінкою боржника та збитками. Відсутність хоч би одного з вищевказаних елементів, які утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за невиконання або неналежне виконання ним взятих на себе зобов'язань, оскільки в даному випадку його поведінка не може бути кваліфікована як правопорушення.

Предметом даного спору є стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 53477114,93грн. заподіяних відповідачем шляхом скиду неочищених стічних (зворотних) вод в ніч з 05.03.2013р. на 06.03.2013р. до акваторії Чорного моря в районі пляжу Аркадія у м. Одеса.

У якості основних доказів в підтвердження позовних вимог було надано: протокол про адміністративне правопорушення №101898 від 16.04.2013р., акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КНС-8 філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" від 16.04.2013р., розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів(скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду).

Проте, прокурором не надано доказів заподіяння державі збитків в заявленій сумі саме внаслідок неправомірних дій філією "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС", що свідчить про недоведеність прокурором факту заподіяння державі збитків внаслідок протиправних дій відповідача, тобто наявності всіх елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки відповідача, збитків, безпосереднього причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками, вини), що також підтверджується постановою про закриття кримінального провадження старшого слідчого відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами та злочинними організаціями підполковника міліції Вержак С.М. слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області від 20.09.2013р., в якій враховуючи те, що в ході досудового розслідування істотної шкоди охоронюваним законом інтересам і державі не завдано, та об'єктивних даних, які б свідчили про скоєння кримінальних правопорушень посадовими особами філії "Інфоксводоканал" ТОВ "ІНФОКС" не добуто, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013170120000006, від 15.04.2013р., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.243 КК України, закрито у зв'язку з встановленням відсутності події кримінального порушення.

Виходячи з матеріалів справи суд дійшов висновку, що прокурором не доведено факту наявності у держави прямих збитків внаслідок дій відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал", у зв'язку з чим позовна вимога щодо стягнення з відповідача збитків у розмірі 53477114,93грн. не є обґрунтованою та не підлягає судом задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).

Тому дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належним чином заявлений у позовних вимогах розмір збитків, заподіяних відповідачем внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у зв'язку з чим, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал" збитків у розмірі 53477114,93грн. є необґрунтованими, не підтверджені певними засобами доказування та матеріалами справи, тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 21.02.2013р., №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Враховуючи відмову у позові Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, та те, що Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря не звільнена від сплати судового збору, на підставі ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у розмірі 68820грн. покладаються на Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. У позові відмовити.

2. Стягнути з Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (65114, м. Одеса, вул. 12 лінія Люстдорфської дороги, 22б, код ЄДРПОУ 38016986) на користь державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору на суму 68820(шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять)грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 18.10.2013р.

Головуючий суддя Гут С.Ф.

Суддя Панченко О.Л.

Суддя Погребна К.Ф.