ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 жовтня 2013 р. Справа № 902/385/13
Провадження № 18/902/33/13
за позовом:Заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері (вул. Червоноармійська, 105, м. Вінниця, 21007)
в інтересах держави в особі:
Державного концерну "Укроборонпром" (вул. Дегтярівська, 36, м.Київ, 04119)
Державного підприємства "45 експериментальний механічний завод" (вул. Червоноармійська, 57, м. Вінниця, 21100)
до:Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050)
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство оборони України ( просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ );
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЯГіК" ( просп. Юності, 35а, м.Вінниця).
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство Міністерства оборони України "Вінницьке інженерно - будівельне управління" (вул. Червоноармійська, 17, м. Вінниця)
про скасування рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради №438 від 22.09.2006р.
Господарський суд Вінницької області у складі
Головуючого судді Маслія І.В.
При секретарі судового засідання Василишеній Н.О.
Представники сторін:
прокурор: Музика В.В. посвідчення №012695 від 05.11.2012 р
позивача 1: не з'явився;
позивача 2: не з'явився;
відповідача: Люльчак Л.П., довіреність № 43 від 03.01.2013 р.;
третьої особи 1: не з'явився;
третьої особи 2: не з'явився;
третьої особи 3: не з'явився.
ВСТАНОВИВ :
До господарського суду Вінницької області 13.03.13 р. звернувся заступник Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державного концерну «Укроборонпром» (далі-позивач-1) та Державного підприємства « 45 експериментальний механічний завод» (далі-позивач-2) з позовом до Вінницької міської ради (далі-відповідач) про скасування рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 від 22.09.2006р.
Позов мотивовано тим, що оскаржуване рішення прийнято у порушення вимог ст.ст. 141,149,142 Земельного кодексу України, так як земельну ділянку, що була у користуванні ДП « 45 ЕМЗ» яке входило до складу Міністерства оборони України, вилучено без згоди Міністра оборони України або інших уповноважених осіб, оскільки порядок вилучення земель оборони, визначених ст. 77 ЗК України, визначено Наказом Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 року.
Ухвалою суду від 14.03.13 р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду.
Ухвалою суду від 09.04.13 р. у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору залучено Міністерство оборони України, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЯГіК", Державне підприємство Міністерства оборони України "Вінницьке інженерно - будівельне управління" (Т.1,а.с. 69-71).
Ухвалою суду від 23.04.13 р. на підставі ч. 3 ст. 69 ГПК України продовжено строк розгляду справи на 15 днів. (Т.1, а.с. 162-163).
У зв'язку з перебуванням судді Маслія І.В. у відрядження, розпорядженням керівника апарату суду від 28.05.13 р. призначено повторний автоматизований розподіл справи № 902/385/13, яку передано для розгляду судді Грабику В.В.
Ухвалою суду від 28.05.13 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
Ухвалою суду від 12.07.13 підставі ч. 3 ст. 69 ГПК України продовжено строк розгляду справи на 15 днів. (Т.1, а.с. 205).
У зв'язку з перебуванням судді Грабика В.В. на лікарняному, розпорядженням керівника апарату суду від 12.08.13 р. проведено повторний автоматизований розподіл справи, яку передано для розгляду судді Говор Н.Д. (Т.5, а.с. 18).
Ухвалою суду від 14.08.13 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду. (Т.1, а.с. 224).
Відповідно до п. 2 Рішення загальних зборів суддів господарського суду Вінницької області, розпорядженням в.о. керівника апарату суду від 20.08.13 р. проведено повторний автоматизований розподіл справи № 902/385/13, яку передано для розгляду судді Маслію І.В. (Т.1, а.с. 238).
Ухвалою суду від 21.08.13 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду. (Т.1, а.с. 239).
Розгляд справи неодноразово відкладався.
В судове засідання призначене на 15.10.13 р. з'явився прокурор та представник відповідача, інші учасники судового процесу не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується відповідними доказами, що містяться у матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.10 р. № 1211 утворено державний Концерн «Укроборонпром», до складу якого включено Державне підприємство « 45 експериментальний механічний завод».
До моменту утворення Концерну Державне підприємство « 45 експериментальний механічний завод» відносилося до сфери управління Міністерства оборони України.
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.051998 р. № 660 Державному підприємству « 45 експериментальний механічний завод» надано земельні ділянки по фактичному користуванню по вул. Червоноармійській 57 для адміністративних, виробничих та складських потреб, зокрема у постійне користування загальною площею 29,3644 га (Т.1, а.с. 61).
Рішенням № 1692 Вінницької міської ради від 17.02.06 р. затверджено ТОВ фірмі «АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» матеріали погодження місця розташування 5 гаражів по вул. Червоноармійській 53 у м. Вінниці, та надано погодження на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та експлуатації 5 гаражів, орієнтовною площею 0,0392 га.
Рішенням 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради від 22.09.06 р. № 438 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок; вилучено в ДП « 45 експериментальний механічний завод» за його згодою та передано ТОВ «АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» в оренду земельну ділянку по вул. Червоноармійській (в районі буд. № 53) площею 0,0303 га для будівництва та експлуатації 5 гаражів; земельну ділянку віднесено до житлової та громадської забудови.
На виконання вказаного рішення 10.02.10 р. між Вінницькою міською радою, ТОВ АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Вінницькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 25.03.-7 р. за № 040700200030.
Тобто, як вбачається з матеріалів справи, частину земельної ділянки, переданої Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.051998 р. № 660 ДП « 45 експериментальний механічний завод» у постійне користування, вилучено Рішенням 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради від 22.09.06 р. № 438 та передано у користування ТОВ «АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» на умовах оренди.
В судовому засіданні прокурор заявлений позов підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити зокрема посилаючись на те, що відповідно до ст. 77 ЗК України, спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель оборони, а відтак у силу ст.ст. 141,142 ЗК України та Наказу Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 року може вилучатися лише за згодою самого Міністра, або уповноваженої ним особи, а оскільки такої згоди не було Вінницькою міською радою порушено вимоги закону, у зв'язку з чим Рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради від 22.09.06 р. № 438 підлягає скасуванню.
Представники позивача-1 та позивача-2, в судове засідання не з'явилися однак як вбачається з наданих письмових пояснень, останні позов підтримують з тих же підстав та просять суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у відзиві та письмових поясненнях, вважає що позов задоволенню не підлягає посилаючись на наступне:
- Рішення про вилучення земельної ділянки приймалося на підставі згоди її користувача, а саме Державного підприємства "45 експериментальний механічний завод", що підтверджується листом № 416 від 08.07.04 р., а також листом поданим до Вінницької міської ради та зареєстрованим за № 5-10860;
- Посилається на Прикінцеві положення до ЗК України (в редакції 2001 року), п. 3 яких визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що йому не суперечить, у той же час вважає, що Наказ Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 прийнятий до набрання чинності Земельним кодексом України суперечить положенням ст. 149 Кодексу, оскільки вимагав додаткового погодження;
- Вказує, що права Державного концерну "Укроборонпром" взагалі не порушуються, оскільки Концерн створено Постановою КМУ лише у 2010 році, а Рішення Вінницькою міською радою прийнято у 2006 році.
- Вказує також і інші обставини, з яких вбачається, що відповідач проти позову заперечує та просить суд у його задоволенні відмовити.
Крім того, відповідач подав заяву про застосування позовної давності, посилаючись на те, що як прокурору так і позивачу було відомо про прийняття оскаржуваного рішення ще у 2006 році.
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, однак від них через канцелярію суду надійшли відповідні пояснення, які містяться у матеріалах справи.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши подані у справі докази на надавши їм правову оцінку суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції 2001 року, що діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної чи комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних чи інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету міністрів України, Ради міністрів АРК, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради від 22.09.06 р. № 438 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, вилучено в ДП « 45 експериментальний механічний завод» за його згодою земельну ділянку по вул. Червоноармійській (в районі буд. № 53) площею 0,0303 га для будівництва та експлуатації 5 гаражів; земельну ділянку віднесено до житлової та громадської забудови.
За результатами розгляду матеріалів справи суд дійшов висновку про відмову в позові виходячи з наступного:
- Рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 прийнято 22.09.06 р., Державний концерн "Укроборонпром" створено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.10 р. № 1211, тобто на день прийняття оскаржуваного рішення позивача-1 не існувало, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що його права рішенням не порушено.
- Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (Т.1, а.с. 87) та Статуту ДП « 45 експериментальний механічний завод» (Т.1, а.с. 88-106), останнє є юридичною особою, з згідно рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.051998 р. № 660 Державному підприємству « 45 експериментальний механічний завод» надано земельні ділянки по фактичному користуванню по вул. Червоноармійській 57 для адміністративних, виробничих та складських потреб, зокрема у постійне користування загальною площею 29,3644 га (Т.1, а.с. 61), тобто користувачем земельної ділянки було саме ДП « 45 експериментальний механічний завод»;
- Рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 від 22.09.06 р. прийнято на підстави листа користувача земельної ділянки (ДП « 45 експериментальний механічний завод») № 416 від 08.07.04 р., а також листа поданого до Вінницької міської ради та зареєстрованого за № 5-10860;
- П. 3.1 Рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 від 22.09.06 р. земельну ділянку віднесено до категорії земель житлової та громадської забудови;
- У довідці Департаменту архітектури, містобудування та кадастру від 05.08.13 р. зокрема зазначено, що Згідно зі схемою військового містечка № 1 за адресою вул. Червоноармійська 57, наданої КЕВ м. Вінниці, земельну ділянку було відведено у 1926 р. Пізніше на підставі рішення Вінницького ОВК від 20.12.1948 р. № 116-024 у даній схемі визначено земельну ділянку площею 0,5528 га (в яку входить земельна ділянка площею 0,0303 га) значиться як землі під реалізованими МОУ будівлями. Після розпаду Радянського Союзу не приведені у відповідність та не оформлені належним чином. Право землекористування за державою в особі Міністерства оборони України на спірну земельну ділянку не оформлено, а земельна ділянка за адресою вул. Червоноармійська 53, що входила до складу земельної ділянки була відведена землекористувачу: ДП « 45 експериментальний механічний завод» МОУ на підставі Рішення виконавчого комітету міської ради № 660 від 28.05.1998 року (Т.1, а.с. 227);
- Як вбачається з рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 від 22.09.06 р. земельну ділянку передано у користування ТОВ «АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» на умовах оренди, та укладено відповідний Договір, а згідно Статуту ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління» засноване на державній власності і підпорядковане Міністерству оборони України, тобто входить в структуру Міністерства оборони України (Т.2, а.с. 8-13), тобто фактично земельною ділянкою і користуються підприємства Міністерства оборони України;
- За договором оренди земельної ділянки, укладеного на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Вінницької міської ради № 438 від 22.09.06 р. земельну ділянку передано у користування ТОВ «АЯГіК» та ДП МО України «Вінницьке інженерно-будівельне управління», а згідно листа ВОДПІ від 15.05.13 р. № 9226/10/19, заборгованість по сплаті орендної плати у ТОВ «АЯГіК» відсутня, а ДП МОУ «Вінницьке інженерно-будівельне управління» не є платником орендної плати за землю (Т.1, а.с.234);
- Згідно Прикінцевих положень до ЗК України (в редакції 2001 року), п. 3 яких визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що йому не суперечить, у той же час Наказ Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 прийнятий до набрання чинності Земельним кодексом України суперечить положенням ст. 149 Кодексу, оскільки вимагає додаткового погодження;
- Більш того, рішенням Вінницької міської ради № 3005 від 29.10.10 р. (Т.1, а.с. 230), а саме: п. 9 та п. 9.3 ДП « 45 експериментальний механічний завод» МОУ надано у постійне користування земельні ділянки, що розташовані по вул. Червоноармійській 57, загальною площею 22,1296 га, та відповідно вирішено видати державний акт на право постійного користування;
- Згідно листа КП ВМБТІ від 30.04.13 р. № 947 (Т.1, а.с. 235) реєстрація права власності на будівлю № 57 по вул. Червоноармійській у м. Вінниці станом на 22.09.06 р. не проводилася.
Відповідно до ст.ст. 141, 149 ЗК України (в редакції 2001 року) визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є зокрема: добровільна відмова користувача від права на земельну ділянку. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Як зазначалося вище, рішення про вилучення земельної ділянки приймалося на підставі згоди її користувача, а саме Державного підприємства "45 експериментальний механічний завод", що підтверджується листом № 416 від 08.07.04 р., а також листом поданим до Вінницької міської ради та зареєстрованим за № 5-10860 (Т.2, а.с. 43-44)
Згідно п.п.1,2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Приймаючи до уваги, що за результатами розгляду справи судом не встановлено порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивачів у зв'язку з прийняттям Вінницькою міською радою рішення 5 сесії 5 скликання № 438 від 22.09.06 р, а також не встановлено порушень вимог земельного законодавства під час прийняття оскаржуваного рішення, суд прийшов до висновку про відмову у позові.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати пов'язані із сплатою судового збору покладаються на позивачів.
Керуючись ст..ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ :
1. В позові відмовити.
2. Стягнути з Державного концерну "Укроборонпром" (вул. Дегтярівська, 36, м.Київ, 04119, код 37854297) на користь спеціального фонду державного бюджету України 573,50 грн. судового збору.
3. Стягнути з Державного підприємства "45 експериментальний механічний завод" (вул. Червоноармійська, 57, м. Вінниця, 21100, код 08341806) на користь спеціального фонду державного бюджету України 573,50 грн. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.
5. Копію рішення направити позивачам та третім особам рекомендованим листом.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 21 жовтня 2013 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - Державний концерн "Укроборонпром" (вул. Дегтярівська, 36, м. Київ, 04119)
3 - ДП "45 експериментальний механічний завод" (вул. Червоноармійська, 57, м. Вінниця, 21100)
4 - Міністерство оборони України ( просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ )
5 - ТОВ "АЯГіК" (просп. Юності, 35а, м. Вінниця)
6 - ДП МО України "Вінницьке інженерно - будівельне управління" (вул. Червоноармійська, 17, м. Вінниця, 21009)