Справа № 413/6393/13-к
Провадження № 1-кп/413/411/13
У Х В А Л А
09 жовтня 2013 року м. Красний Луч
Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Чехова Є. М.,
при секретарі Гаріні М.В.,
за участю прокурора Касяненко А.І.,
за участю адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Красний Луч Луганської області клопотання старшого прокурора прокуратури міста Красний Луч ОСОБА_2 про звільнення від кримінальної відповільності ОСОБА_3, якій провідомлено про подідозру по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013030210000098 від 09 січня 2013 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України,
В С Т А Н О В И В :
Так, ОСОБА_3, будучи службовою особою та працюючи відповідно до наказу № 3-к від 16.01.2012, на посаді головного бухгалтера КП «РЕК -1 Краснолуцької міської ради» з 16.01.2012, у період з 01.02.2012 по 30.03.2012 допустила службову недбалість внаслідок невиконання своїх прямих посадових обовязків щодо своєчасної реєстрації КП «РЕК-1 Краснолуцької міської ради» в якості платника ПДВ та відрахування податку на додану вартість в якості погашення податкового зобовязання у дохід держави в особі Державної податкової інспекції у місті Красному Лучі ГУ Міндоходів у Луганській області у сумі 69 656 грн.25 коп..
Так, відповідно до п. 1.3, п. 1.7 посадової інструкції № 3 головного бухгалтера, затвердженої наказом директора по КП «РЕК-1» № 4-р від 01.02.2012, ОСОБА_3 підпорядкована безпосередньо директору КП «РЕК-1» та у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами відносно роботи, яку виконує, а також Статутом підприємства, наказами та розпорядженнями директора, правилами внутрішнього розпорядку, положенням про бухгалтерію.
Згідно з ч. 5 п. 2.2 Посадової інструкції, ОСОБА_3о., як головний бухгалтер, повинна знати податкову справу, фінансове законодавство.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.4, 3.5, 3.7, 3.8 Посадової інструкції, ОСОБА_3, як головний бухгалтер, зобовязана забезпечити ведення бухгалтерського обліку, додержуючись єдиних методологічних принципів, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (п. 3.1); організовувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій (п. 3.2); забезпечити відповідно до даних бухгалтерського обліку стан фінансової звітності підприємства (п. 3.4); здійснювати заходи відносно наданої повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результатах діяльності та руху коштів підприємства (3.5). Також, зобовязана здійснювати контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів (п. 3.8) та за погодженням з директором КП «РЕК-1» зобовязана забезпечити перерахування податків та зборів, передбачених законодавством (3.7).
Розділом 4 Посадової інструкції головного бухгалтера передбачено, що в межах своєї компетенції бухгалтер має право ставити власний підпис та візувати документи.
Згідно з п. 5.1 Посадової інструкції, ОСОБА_3, як головний бухгалтер, відповідає за правильну організацію обліку і звітності; достовірність записів в документах по рахунках бухгалтерського обліку (ч.2); правильне складення та своєчасне надання балансів, звітів та інших відомостей (ч.3); правильне і своєчасне нарахування податків та відрахувань в бюджет й позабюджетні форми (ч.4); організацію і контроль фінансової і касової дисципліни (ч. 5). Також, п. 5.3 посадової інструкції передбачено, що за правопорушення, які скоєні в процесі своєї діяльності, головний бухгалтер несе відповідальність в межах, визначених діючих адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
Відповідно до довідки серії АВ №034260, з 06.01.2012 комунальне підприємство «Ремонтно-експлуатаційний комбінат 1 Краснолуцької міської ради» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 37983644.
Пунктом 6.3. Статуту підприємства від 05.01.2012 передбачено, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для надання послуг населенню з утримання та експлуатації, поточного та капітального ремонту житлового фонду та соціально-культурних об'єктів.
Відповідно до п. 6.14, 6.15 вказаного Статуту, підприємство здійснює роботи, надає послуги по договірним цінам та тарифам, а у випадках, передбачених законодавством України по державним (регульованим) цінам та тарифам.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Краснолуцької міської ради № 435 від 27. 10.2011 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд й прибудинкових територій для населення м. Красний Луч» затверджені тарифи на вказані послуги для населення м. Красний Луч з 01.12.2011. Вказані тарифи затверджені з урахуванням ПДВ.
Рішенням Краснолуцької міської ради № 24 від 26.01.2012 «Про застосування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд й прибудинкових територій для населення м. Красний Луч по КП «РЕК 1 Краснолуцької міської ради» КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» затверджені тарифи згідно переліку надаваних послуг з утримання будинків, споруд, прибудинкових територій мешканцям квартир будинків, які знаходились на балансі КП «РЕК». Тарифи розраховані згідно рішення виконкому Краснолуцької міської ради № 435 від 27.10.2011 з урахуванням ПДВ.
Також рішенням Краснолуцької міської ради № 24/1 від 26.01.2012 «Про погодження тарифів на послуги з децентралізованого опалення для комунальних та бюджетних установ, які надає КП «РЕК 1 Краснолуцької міської ради» КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» погоджені з 01.02.2012 тарифи на послуги опалення, які надаються комунальним та бюджетним установам в опалювальний період. Вказані тарифи розраховані з урахуванням ПДВ.
Безпосередньо КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» розпочато надання послуг населенню за вказаними тарифами з 01.02.2012 року, оскільки відповідно до розпорядження міського голови Краснолуцької міської ради № 18-р від 16.01.2012 «Про створення комісії з передачі на баланс житлового фонду», КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» прийняв на баланс багатоквартирні будинки станом на 01.02.2012.
При цьому, головний бухгалтер КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» ОСОБА_3, будучи зобовязаною здійснювати правильне і своєчасне нарахування податків та відрахувань в бюджет й позабюджетні форми (ч.4 п.5.1 Посадової інструкції), в порушення вимог ст.ст. 181, 183 Податкового Кодексу України, не вжила заходів щодо своєчасної реєстрації підприємства в якості платника ПДВ. Крім того, отримавши грошові кошти від населення за надані послуги з урахуванням ПДВ, спрямувала їх у прибуток підприємства, а не на погашення утриманого податкового зобовязання.
Так, відповідно до реєстру доходів КП «РЕК-1» від реалізації послуг для визначення податкових зобовязань за 2012 рік (додаток 3.1.1 до акту перевірки від 01.02.2013р. № 50/22/37983644), за лютий 2012 року підприємство нарахувало за послуги надані населенню, загальну суму 507 899,92 грн. (в тому числі з урахуванням податкового зобовязання в розмірі 20%), в рахунок підприємства надійшло від населення за надані послуги 147 876,57 грн. (в тому числі податкове зобовязання 20%); за березень 2012 року підприємство нарахувало за послуги надані населенню загальну суму 513 661,32 грн. (в тому числі з урахуванням податкового зобовязання в сумі 20%), в рахунок підприємства надійшло від населення за надані послуги 270 060,93 грн. (в тому числі податкового зобовязання 20%).
Недивлячись на те, що рішеннями Краснолуцької міської ради № 435 від 27.10.2011, № 24 від 26.01.2012 та 24/1 від 26.01.2012 тарифи за надання послуг населенню КП «РЕКу-1 Краснолуцької міськради» затверджені з урахуванням ПДВ, в порушення вимог ст. 181 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755 VI, відповідно до якого у разі, якщо загальна сума від здійснення операції з постачання послуг нарахована або сплачена такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням ОСОБА_3, нарахувавши за лютий 2012 за послуги надані населенню, загальну суму 507 899,92 грн. (в тому числі з урахуванням податкового зобовязання в розмірі 20%), не зареєструвала КП «РЕК-1 Краснолуцької міськради» в якості платника ПДВ. Така реєстрація була здійснена лише 04.04.2012 (відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 04.04.2012 № 200039214, виданого ДПІ у м. Красному Лучі).
Крім того, ОСОБА_3, в порушення вимог п. 183.2 ст. 183 Податкового Кодексу України, подала реєстраційну заяву платника ПДВ 30.03.2012, не дивлячись на те, що підприємством досягнуто обсяг оподатковуваних операцій (визначений п. 181.1 ст. 181) у лютому 2012 року, що підтверджено реєстром доходів КП «РЕК-1» від реалізації послуг для визначення податкових зобовязань за 2012 (додаток 3.1.1 до акту перевірки від 01.02.2013 № 50/22/37983644 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки КП «РЕК-1» з питання дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 06.01.12 по 31.12.12» .
Відповідно до п. 183.10 ст. 183 ПК України, КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради з 01.03.2012 несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації в якості платника податку на додану вартість. Таким чином, ОСОБА_3, будучи головним бухгалтером КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради, не виконала покладені на неї посадові обовязки щодо реєстрації вказаного підприємства платником ПДВ. Внаслідок вказаної службової недбалості ОСОБА_3 та невиконання нею своїх службових обовязків, останньою було нараховано за надані послуги населенню зайві суми, а саме у лютому 2012 року ОСОБА_3 нарахувала за надані послуги населенню суму у розмірі 507 899, 92 грн., при тому, що повинна була нарахувати 423 249,95грн. (без урахування ПДВ), тобто на 84 649,97грн. менше. Отримавши від населення за надані КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради послуги кошти у сумі 147 876,57 грн. з них з урахуванням ПДВ у сумі 24 646,095грн., вказала дану суму як прибуток підприємства, не спрямувавши її в рахунок погашення податкового зобовязання.
Крім того, внаслідок вказаної службової недбалості ОСОБА_3 та невиконання нею своїх службових обовязків, останньою було нараховано за надані послуги населенню зайві суми, а саме у березні 2012 року ОСОБА_3 нарахувала за надані послуги населенню суму у розмірі 513 661,32 грн., при тому, що повинна була нарахувати 428 051,1 грн. (без урахування ПДВ), тобто на 85 610,22 грн. менше. Отримавши від населення за надані КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради послуги кошти у сумі 270 060,93 грн. з них з урахуванням ПДВ у сумі 45 010,16 грн., вказала дану суму як прибуток підприємства, не спрямувавши її в рахунок погашення податкового зобовязання.
Таким чином, внаслідок службової недбалості ОСОБА_3, за період лютий березень 2012 року КП «РЕК-1», не являючись платником податку на додану вартість, в якості податкового зобовязання в розмірі 20 %, було безпідставно нараховано за надання послуг населенню в загальній сумі 170 260,19грн.(ПДВ), та отримавши від населення сплату за надані послуги в загальній сумі 69 656,25грн.(ПДВ), які відобразила на фінансовий результат у прибуток підприємства та не спрямувала в рахунок погашення податкового зобовязання. Протиправними діями ОСОБА_3 державі завдано збиток у сумі 69 656, 25 грн..
Тобто, ОСОБА_3, у період лютий березень 2012 року, будучи службовою особою субєкта господарської діяльності - головним бухгалтером КП «РЕК-1 Краснолуцької міської ради», відповідаючи за правильну організацію обліку і звітності, правильне складення та своєчасне надання балансів, звітів та інших відомостей, правильне і своєчасне нарахування податків та відрахувань в бюджет й позабюджетні форми, за забезпечення перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, при застосуванні тарифів з урахуванням ПДВ, була зобовязана при нарахуванні та отриманні сплати від населення за надання послуг КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради зареєструвати в якості платника податку на додану вартість вказане підприємство, та з отриманих сум відраховувати податок на додану вартість в якості погашення податкового зобовязання.
Головний бухгалтер КП «РЕК-1» Краснолуцької міської ради ОСОБА_3, в умовах коли повинна була і могла вчинити дії, які входять в коло її службових обовязків, не виконавши свої службові обовязки щодо своєчасної реєстрації КП «РЕК-1» в якості платника ПДВ та відрахування податку на додану вартість в якості погашення податкового зобовязання (у разі отримання відповідних сум) на загальну суму 69656,25грн., завдала матеріальну шкоду державі на вказану суму.
27 вересня 2013 року ОСОБА_3 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України.
Старшим прокурором прокуратури міста Красний Луч ОСОБА_2 до суду направлено клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 44 ч. 2 та 48 КК України, оскільки на даний час вказані збитки у повному обсязі погашені, що підтверджено довідкою з ДПІ у м. Красному Лучі № 247/9/12-08-20/033 від 25.09.2013, довідкою з КП «РЕК-1» № 186 від 25.09.2013, копіями платіжних доручень про сплату податкового зобовязання.
Суд, ознайомившись з клопотанням прокурора, вислухавши думку учасників судового засідання, вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав:
Так, ОСОБА_3 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, що підтверджено інформацією УІАЗ ГУМВС в Луганській області та вперше скоїла кримінальне правопорушення, яке відповідно до ч. 1 ст. 12 КК України відноситься до злочинів невеликої тяжкості, на даний час не працює на даному підприємстві, та наслідки службової недбалості ОСОБА_3 усунені і з 04.04.2012 КП «РЕК-1» зареєстроване у якості платника ПДВ, що підтверджено довідкою з ДПІ у м. Красному Лучі № 168/7/18-183 від 04.12.2012, крім того, у період з 26.02.2013 по 25.09.2013 КП «РЕК-1» погашена заборгованість з податкових платежів в бюджет в розмірі 176 484,74грн., тобто ОСОБА_3 являється особою, стосовно якої можуть бути застосовані вимоги ст. 44, 48 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44 ч. 2, 48 КК України, ст. ст. 287, 288 КПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_3, 14.03.1971 року, народження, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_1, росіянку, громадянку
України, раніше не судиму, ІНФОРМАЦІЯ_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( 066-85-60-845), особу якої посвідчено паспортом серії ЕК 349567, виданого Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області 20.01.1997 року, ідентифікаційний код НОМЕР_1, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ч. 2 ст. 44, 48 КК України - у звязку зі зміною обстановки.
Кримінальне провадження , внесене до ЄРДР за №12013030210000098 від 09.01.2013року, відносно ОСОБА_4 за ч.1 ст. 367 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи діб з дня її оголошення до Апеляційного суду Луганської області.
Головуючий суддя :