ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2013 р.Справа № 821/2928/13-а
Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Горшков В.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Кравця О.О.при секретаріДанюк А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної екологічної інспекції у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2013 року по справі за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів реагування, -
встановиЛА:
Державна екологічна інспекція у Херсонській області звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування", у якому просить підтвердити обґрунтованість вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Представник позивача у судовому засіданні першої інстанції позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні першої інстанції просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд першої інстанції своєю постановою від 06 серпня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовив в повному обсязі.
Державна екологічна інспекція у Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна екологічна інспекція у Херсонській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Особливості провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлені статтею 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України.
В період з 23.07.2013 року по 26.07.2012 року, на підставі наказу від 23.07.2013 року за № 736 та направлення на перевірку від 23.07.2013 року за № 714, які видані на філію ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування, старшим державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Херсонській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування.
За наслідками планової перевірки складено акт від 23.07.2013 року по 26.07.2013 року, в якому встановлено: у філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування відсутній дозвіл на користування надрами, що є порушенням ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра, та відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (газові котли типу ДЕ 6,5/14, ДЕ 2,5/8 зварювальна дільниця, вібристо з приймальним бункером (процес просіювання борошна) та миюче обладнання та інвентар цеху з виробництва сухих каш для дитячого харчування), що є порушення абзацу 2 ч.1 ст. 10 та ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Як вбачається з матеріалів справ на підставі планової перевірки позивачем відносно філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування винесено наступні рішення:
- рішення про тимчасову заборону (зупинення) забору води з артезіанської свердловини № 20-433 Філією ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 42;
- рішення про тимчасову заборону (зупинення) миючого обладнання та інвентарю цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітрю стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року за № 41;
- рішення про тимчасову заборону (зупинення) процесу просіювання борошна віброситом з приймального бункера цеху по виробництву сухих каш для дитячого харчування, пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 40;
- рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації газових котлів типу ДЕ 6,5/14 та ДЕ 2,5/8, пов'язаних із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 38;
- рішення про тимчасову заборону (зупинення) зварювальної дільниці, пов'язану із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Філії ТОВ "Асоціація дитячого харчування" в м. Херсон - завод дитячого харчування від 31.07.2013 року № 39.
Згідно із пунктом "б" частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302 затверджено Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи (далі - Порядок).
Згідно із приписами пункту 2 даного Порядку дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Відповідно до пункту 5 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року N 2751-XII затверджено Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп. «в» п. 4 даного Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Згідно ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» № 2707-XII від 16.10.1992 року відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря настає, зокрема, якщо особа винна у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується апелянтом, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (газові котли типу ДЕ 6,5/14, ДЕ 2,5/8, зварювальна дільниця, вібристо з приймальним бункером, миюче обладнання та інвентар цеху з виробництва сухих каш для дитячого харчування), дозвіл на користування надрами у філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування - відсутні.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість прийнятих Державною екологічною інспекцією у Херсонській області заходів реагування.
Відповідно, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції постановив рішення із порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим рішення суду першої підлягає скасуванню, з постановленням нового рішення по справі.
Керуючись ст.ст. 183-6, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Херсонській області, - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2013, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Державної екологічної інспекції у Херсонській області до філії товариства з обмеженою відповідальністю Асоціації дитячого харчування в м. Херсоні - завод дитячого харчування, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Асоціація дитячого харчування" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів реагування, - задовольнити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя О.О. Кравець