Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2013 р. Справа №805/12127/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:05
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.,
при секретарі Токмаковій Є.А.,
за участю представника позивача Воропаєва О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Карбон» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Вугледобувного підприємства ТДВ «Фірма Карбон» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом повного зупинення ведіння гірничих робіт у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон» мотивуючи вимоги тим, що відповідно до направлення на перевірку № 446 від 14.08.2013 року, 14 серпня 2013 року посадовими особами теруправління проведені позапланові перевірки ВП ТДВ «Фірма Карбон», код ЄДРПОУ 19381513, розташованого за адресою: 86200, місто Шахтарськ, вул. Кірова, буд. 9 на предмет дотримання вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах» та інших нормативно-правових актів з охорони праці у період проведення особливого режиму посиленого нагляду на підприємствах недержавної форми власності.
Під час перевірки даного об'єкту виявлено 23 порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Посилаючись на вказані обставини та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Вугледобувного підприємства ТДВ «Фірма Карбон», шляхом повного зупинення ведіння гірничих робіт у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року замінено первинного відповідача - Вугледобувне підприємство ТДВ «Фірма Карбон» її правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма Карбон».
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
За приписами п.2.1 Положення "Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України", затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Судом встановлено, що на підставі направлення № 446 від 14 серпня 2013 року посадовими особами Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області проведено позапланові перевірки ВП ТДВ «Фірма Карбон», код ЄДРПОУ 19381513, розташованого за адресою: 86200, місто Шахтарськ, вул. Кірова, буд. 9, на предмет дотримання вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах» та інших нормативно-правових актів з охорони праці у період проведення особливого режиму посиленого нагляду на підприємствах недодержаної форми власності (а.с.21).
Під час перевірки вищевказаного об'єкту виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутня геолого-маркшейдерська служба, що є порушенням п. 10.1.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутня служба охорони праці, що є порушенням п. 10.1.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутня проектно-технічна документація на виконання робіт у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон», що є порушенням п. 10.1.1 V НПАОП 10.0-110 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутній план ліквідації аварії, що є порушенням п. 6.3.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутній проект противопожежного захисту, що є порушенням п. 1.1.1 Х НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутня вода в пртивопожежних трубопроводах, що є порушенням п. 9.3.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутні засоби первинного пожежогасіння , що є порушенням п. 9.3.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутня програма розвитку гірничих робіт на 2013 рік, що є порушенням п. 12.1.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві відсутні проекти ліквідації гірничих виробок, які мають вихід на земну поверхню - у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон», що є порушенням п. 2.2 Х1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на підприємстві не виконується ізоляція гірничих виробок, які не використовуються в технологічному процесі у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон», що є порушенням п. 8.1 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на головному стволі пласта 17 виконуються роботи з несанкціонованого видобутку вугілля про це свідчить велика кількість вугілля біля устя ствола, а також дієздатні технічні прилади, які використовуються у технологічному процесі з видобутку вугілля (компресори, лебідки, конвейєк СП-202, перекидач) , що є порушенням ст. 56 Кодексу України Про надра та ст. 49 Гірничого закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 в гірничих виробках західного блоку шахти № 222 ВП ТДВ «Фірма Карбон» виконуються роботи з несанкціонованого видобутку вугілля, про це свідчить велика кількість вугілля біля виробок які мають вихід на поверхню по пласту 1-7, а також дієздатні технічні прилади , які використовуються у технологічному процесі з видобутку вугілля (компресори, лебідки), що є порушенням ст. 56 Кодексу України Про надра та ст. 49 Гірничого Закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на вентиляційному похилому стволі пласта 17 виконуються роботи з несанкціонованого видобутку вугілля , про це свідчить велика кількість вугілля біля устя ствола, а також дієздатні технічні прилади, які використовуються у технологічному процесі з видобутку вугілля (компресори, лебідки), що є порушенням ст. 56 Кодексу України Про надра та ст. 49 Гірничого закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на ділянці між головним стволом пласта 17 та вентиляційним похилим стволом пласта 1-7 в ходках з поверхні у кількості 3 одиниць виконуються роботи з несанкціонованого видобутку вугілля, про це свідчить велика кількість вугілля біля виробок, які мають вихід на поверхню, а також дієздатні технічні прилади, які використовуються у технологічному процесі з видобутку вугілля (компресори, лебідки), що є порушенням ст. 56 Кодексу України Про надра та ст. 49 Гірничого закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 не виконуються роботи з ізоляції 10-біс розвідувального ходку по пласту 17 можливе проникнення людей та тварин, що є порушенням п. 8.1 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 не виконуються роботи з ізоляції західного похилого ствола по пласту 17 можливе проникнення людей та тварин, що є порушенням п. 8.1 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на ділянці між 10-біс розвідувальним ходком пласта 17 та вентиляційним похилим стволом пласта 17 в ходку з поверхні виконуються роботи з несанкціонованого видобутку вугілля, про це свідчить велика кількість вугілля біля виробок, які мають вихід на поверхню, а також дієздатні технічні прилади, які використовуються у технологічному процесі з видобутку вугілля (компресори, лебідки), що є порушенням ст. 56 Кодексу України Про надра та ст. 49 Гірничого закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на ділянці між головним стволом пласта 17 та вентиляційним похилим стволом пласта 17 ходки з поверхні у кількості 3 одиниць не провітрюються, що є порушенням п. 1.4 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 не виконуються роботи з провітрювання 10-біс розвідувального ходку по пласту 17, що є порушенням п. 1.4 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 не виконуються роботи провітрювання з західного похилого стволу по пласту 17, що є порушенням п. 1.4 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 в гірничих виробках західного блоку шахти № 222 ВП ТДВ «Фірма Карбон» не виконуються роботи з провітрювання, що є порушенням п. 1.4 V1 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 на ВП ТДВ «Фірма Карбон» самовільно відновлено ведіння гірничих робіт у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон», що є порушенням ст. 49 Гірничого Закону України;
- в порушення вимог ст.ст.13,14 Закону України "Про охорону праці" №2694 керівництво ВП ТДВ «Фірма Карбон» не приймає діючих мір з забезпечення безпечного ведіння гірничих робіт у межах гірничого відводу ВП ТДВ «Фірма Карбон», що є порушенням п. 16.5.1 V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (а.с.23-26).
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці", визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що на час розгляду справи відповідачем не усунуті виявлені порушення в акті перевірки від 14.08.13 року № 024/1-11-б/н.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до положень статей 88, 94 КАС України, враховуючи, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року сплата судового збору Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у енергомеханічному господарстві та гірничого контролю Донецького гірничого округу була відстрочена до ухвалення судового рішення у даній справі, з позивача на користь Державного бюджету належить до стягнення сума судового збору 34 грн. 41 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Карбон» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Карбон» (код ЄДРПОУ 19381513, розташованого за адресою: 86200, місто Шахтарськ, вул. Кірова, буд. 9) шляхом повного зупинення ведіння гірничих робіт у межах гірничого відводу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Карбон».
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини 12 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 30 вересня 2013 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 07 жовтня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.