Копія
Справа № 822/3823/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівПетричковича А.І. Шевчука О.П. Михайлова О.О. при секретарі за участі:ОСОБА_4 позивача ОСОБА_5 і його представника - адвоката ОСОБА_6, представників третіх осіб: Назарчука В.М. (облдержадміністрація), Смірнової С.М. (департамент облдержадміністрації),розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства соціальної політики України - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, третя особа на стороні відповідача : Хмельницька обласна державна адміністрація, Департамент соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації, про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
01.10.2013 року до суду поступив адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 12.06.2013 року (протокол №62) про визначення безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 2 та вилучення посвідчення.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що працюючи начальником Ярмолинецького районного шляхового ремонтно - будівельного управління (далі Ярмолинецьке РайШРБУ) був відряджений наказом начальника Хмельницького обласного виробничого управління будівництва та експлуатації автомобільних доріг від 25.06.1986 року №149 в село Дружня Бородянського району Київської області для створення виробничої дільниці по будівництву двох житлових будинків для жителів, евакуйованих з зони відчуження Чорнобильської АЕС, в якості начальника цієї дільниці. Крім цього, наказом №69 від 19.08.1986 року відряджався в село Товстий ліс і наказом №97 від 19.11.1986 року в м. Прип"ять. Працював в зоні відчуження в період з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року 26 календарних днів. Ярмолинецьким РайШРБУ 20.03.1992 року видано довідку №34 про його відрядження в зону відчуження на підставі наказів №69 від 19.08.1986 року і №97 від 19.11.1986 року і в ній зазначено про отримання ним зарплати у потрійному розмірі. 16.11.1993 року він отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, яке 24.06.1997 року після перевірки було перереєстроване. При досягненні пенсійного віку і призначенні пенсії позивачу була призначена додаткова пенсія, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 160,92 гривень. Ярмолинецьким КРУ була проведена ревізія пенсійних справ в управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі, про що складено акт. Розглянувши цей акт, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на засіданні 12.06.2013 року (протокол №62) прийняла рішення про безпідставність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення цього посвідчення. Згідно цього рішення управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі з 12.06.2013 року припинило виплату додаткової пенсії потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії. Вважає, що висновок ревізії про відсутність підстав для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є хибним, а рішення Комісії про безпідставність видачі посвідчення та його вилучення таким, що підлягає скасуванню. Відсутність належним чином оформлених посвідчень про відрядження та книги наказів про відрядження на час проведення ревізії пояснюється тим, що з часу направлення у відрядження пройшло 27-м років, а термін зберігання цих документів становить відповідно 3-и і 5-ть років.
В судовому засіданні позивач і його представник позовні вимоги підтримали, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві.
Відповідач до суду не з"явився і не повідомив про причину цього, хоч належно був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (вручено - 04.10.2013 року). Після закінчення судового розгляду, електронним зв"язком о 16 год. 58 хв. 15.10.2013 року до суду надійшло заперечення на позов за №960/20/112-13 за підписом представника за довіреністю Лунько І.І. у якому він просить: відмовити у задоволенні позову, справу вирішити без його участі і прийняте рішення по справі надіслати на адресу Мінсоцполітики.
Ухвалою суду від 02.10.2013 року до участі в розгляді справи було залучено Хмельницьку облдержадміністрацію, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог. Перед початком судового розгляду справи, суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання представника цієї третьої особи, про залучення до участі у розгляді справи ще однієї третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Департамент соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації. Представник Департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації надала суду письмове пояснення №01/01-12684 від 15.10.2013 року, яке підтвердила у суді і просила відмовити у задоволенні позову. Аналогічну позицію висловив представник Хмельницької облдержадміністрації.
Відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних доказів. З урахуванням цього і думки учасників судового розгляду, які не заперечили проти судового розгляду, суд вважає за можливе вирішення цієї справи без участі відповідача, який належно повідомлений про час та місце розгляду справи і до початку судового засідання не повідомив суд про своє рішення щодо участі у судовому розгляді.
Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до наказу Хмельницького обласного виробничого управління будівництва і експлуатації автомобільних доріг №149 від 25.06.1986 року, вирішено доручити начальнику Ярмолинецького РайШРБУ ОСОБА_5 створити в с. Дружня Бородянського району майстерську дільницю по будівництву 2-х житлових будинків (п.1 наказу). За працівниками відрядженими на будівництво житлових будинків в с. Дружня зберегти 75-ть відсотків середньої зарплати за місцем основної роботи на весь період відрядження (п.6 наказу).
Наказом Хмельницького обласного виробничого управління будівництва і експлуатації автомобільних доріг №167 від 28.07.1986 року начальнику Ярмолинецького РайШРБУ ОСОБА_5 призначено відповідальним за будівництво житла для сімей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС з виплатою 75-ти відсотків від основного окладу.
Згідно наказу Хмельницького обласного виробничого управління будівництва і експлуатації автомобільних доріг №183 від 18.08.1986 року, на виконання постанови партії і уряду по наданню допомоги постраждалим від аварії на ЧАЕС, наказано начальнику Ярмолинецького РайШРБУ ОСОБА_5 до 10.09.1986 року закінчити будівництво 3-х житлових будинків.
Відповідно до довідки Ярмолинецького РайШРБУ №34 від 20.03.1992 року, виданій ОСОБА_5 він неодноразово був відряджений у с. Бородянка-Которог, м. Київ - Дорзалізобетон, с. Которог, с. Товстий ліс, м. Прип"ять, де керував роботами по будівництву житла для населення, яке евакуйовано із зони ЧАЕС. За цей період отримав потрійний оклад, що підтверджено бухгалтерськими документами.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 16.11.1993 року, ОСОБА_5 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2-а категорія).
Довідками №238 від 09.12.2011 року, №173 від 28.08.2013 року, виданих філією "Ярмолинецький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор" стверджується, що ОСОБА_5 було відряджено у 1986 році для організації будівництва житлових будинків для жителів, евакуйованих з зони відчуження Чорнобильської АЕС в розпорядження Чорнобильського РайДРБУ. Оплата праці проводилась з доплатою 75% до основного посадового окладу. Довідки видані на підставі наказу начальника Хмельницького облавтодору №149 від 25.06.1986 року та розрахункових відомостей по оплаті праці працівникам Ярмолинецького РайДРБУ за 1986 рік.
Відповідно до п.1.2 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №187 від 17.05.2006 року (далі Положення) принципами діяльності Комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних документів; обгрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії; компетентність членів Комісії. Згідно п.5.3 Положення, рішення Комісії оформляється протоколом. Пунктом 5.4 Положення визначено, що Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, також за поданням обласних держадміністрацій. Згідно п.5.5 Положення, рішення Комісії може бути оскаржено в установленому законодавством порядку.
Підставою прийняття рішення Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС став лист №03/02-15398 від 07.11.2012 року, який сформований і направлений за "... поданням Городоцької міжрайонної державної фінансової інспекції...".
Представник третьої особи - Департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації, пояснила суду, що подання, яким є лист № 03/02-15398 від 07.11.2012 року було направлено на виконання Довідки зустрічної звірки в філії "Ярмолинецький райавтодор" щодо підтвердження достовірності та обгрунтованості видачі документів, що слугували підставою, для призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №20-43/7 від 27.01.2012 року, копію якої надано суду.
Довідкою зустрічної звірки в філії "Ярмолинецький райавтодор" щодо підтвердження достовірності та обгрунтованості видачі документів, що слугували підставою, для призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №20-43/7 від 27.01.2012 року стверджено, що: "При проведенні зустрічної звірки, адміністрацією філії "Ярмолинецький райавтодор" підтвердження, що доплата в розмірі 75-ть відсотків ОСОБА_5 проводилася за перебування на виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не надано. Також, не надано наказ на відрядження та командировочне посвідчення про відрядження ОСОБА_5 по причині того, що дані документи в архіві не збереглися." Тобто, КРУ в Ярмолинецькому районі встановило тільки факти не надання підприємством документів щодо ОСОБА_5 по причині не збереження в архіві. Але це, стало достатнім для Департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації для направлення листа - подання до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка прийняла спірне рішення у формі протоколу №62 від 12.06.2013 року.
Згідно Витягу з протоколу №62 від 12.06.2013 року Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішили: на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - ОСОБА_5 Не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Допитані в якості свідків ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 у суді пояснили, що їм відомо про відрядження ОСОБА_5 в 1986 році у відрядження у зону ліквідації аварії на ЧАЕС, про що оформлялись відповідні документи ( накази, відрядження і інш.) При цьому свідок ОСОБА_14, який також має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( посвідчення категорія 1, серії НОМЕР_2) ствердив що по роботі, також будучи у відрядженні в 1986 році, зустрічав позивача у населених пунктах: с. Товстий ліс, с. Дитятка і в інших місцях Чорнобильської зони.
Додатком №1 до Постанови КМ УРСР №106 від 23.07.1991 року "Про організацію виконання Постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначений ПЕРЕЛІК населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи 1. ЗОНА ВІДЧУЖЕННЯ, серед яких є: с. Товстий ліс, с. Которог, м. Прип"ять.
Згідно Акту Ярмолинецького РайДРБУ, про виділення до знищення документів. що не підлягають зберіганню №10 від 13.03.1995 року, довідки філії "Ярмолинецький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія Автомобільні догори України" №201 від 11.10.2013 року знищені накази про відрядження за 1986 рік та посвідчення про відрядження у зв"язку із закінченням терміну зберігання, про що складено Акт №10 від 13.03.1995 року.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон №796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення та спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Відповідно до ст.9, ст.15 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно із ч.1 ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються "Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженим 20.01.1997 року Постановою Кабінету Міністрів України №51 (далі - Порядок №51).
Відповідно до п.2, 10 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Посвідчення, зокрема, потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються Радою міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Відповідно до абз.4 пункту 10 Порядку №51 посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Обов'язковість перелічених даною нормою документів обов'язково перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто відсутність деякого документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.
Згідно п.12 Порядку №51 рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Суд встановив, що ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_1, видане 16.11.1993 року Хмельницькою облдержадміністрацією.
Підставою для видачі зазначеного посвідчення стали надані позивачем письмові докази в підтвердження того, що він в 1986 році був відряджений у Київську область в зону відчуження, а саме: с. Товстий ліс, с. Которог, м. Прип"ять для виконання робіт в зоні радіоактивного забруднення по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджено довідкою Ярмолинецького РайШРБУ №34 від 20.03.1992 року. Більше цього, це підтверджують і інші докази, які досліджувались судом і в тому числі покази свідків дані ними у суді.
Витягом з протоколу №14 засідання Тимчасової комісії при Хмельницькій обласній державній адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" від 27.06.1997 року, підтверджено правильність видачі посвідчення по категорії 2 ОСОБА_5
Фактів протиправних дій (бездіяльності) ОСОБА_5, чи посадових осіб, які приймали рішення про видачу позивачу посвідчення і підтвердили правильність цього у 1997 році жодним компетентним органом (міліція, прокуратура, інш.) не було встановлено. Не встановлює цього і перевірка КРВ в Ярмолинецькому районі, яка у довідці №20-43/7 від 27.01.2013 року тільки констатує про відсутність документів і не збереження їх у архіві. Суд вважає, що цього єдиного факту не достатньо щоб ствердити незаконність видачі ОСОБА_5 16.11.1993 року Хмельницькою облдержадміністрацією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_1, адже об"єктовно можуть бути знищені документи, коли пройшло близько 30-ти років.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень не надав суду жодних доказів правомірності прийняття оскаржуваного рішення і таких не встановив суд. В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підтвердженими належними доказами, а тому вони підлягають до задоволення. Тобто, суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, адже Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийняла його за відсутності фактів незаконності отримання ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), так як не спростувала факт виконання позивачем робіт у зоні відчуження і це не стверджує навіть КРУ в Ярмолинецькому районі, перевірка якого стала підставою для звернення до Комісії.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, яке оформлене протоколом №62 від 12.06.2013 року, про визнання безпідставною видачі посвідчення ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 - ОСОБА_5.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 18.10.2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.І. Петричкович О.П. Шевчук О.О. Михайлов "Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович