Справа № 286/4250/13-а
У Х В А Л А
10 жовтня 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про зміну способу і порядку виконання рішення , -
В С Т А Н О В И В:
12.08.2013 року до суду надійшла заява головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні виконавчого листа № 2-а-10586/11 від 15.11.2013 року виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, підвищення до пенсії, як дитині війни в розмірі, визначеному ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України Про Державний бюджет на 2010 рік та Про Державний бюджет на 2011 рік щомісячно на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 заборгованості, передбаченої ст.ст.39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року в загальній сумі 12749,70 грн.
Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, однак в заяві просить суд розглянути без їхньої участі.
Стягувач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Заінтересована особа - в судове засідання не з'явилася, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Неявка заявника, стягувача та заінтересованої особи не перешкоджає розгляду заяви.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Постановою Овруцького районного суду від 25.07.2011 року по справі № 2-а-10586/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання вчинення дій щодо нарахування коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зобовязано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, підвищення до пенсії, як дитині війни в розмірі, визначеному ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України Про Державний бюджет на 2010 рік та Про Державний бюджет на 2011 рік щомісячно .
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі залишено без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 25 липня 2011 року без змін.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2-а-10586/11 від 15.11.2011 року по зобов'язанню управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, підвищення до пенсії, як дитині війни в розмірі, визначеному ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України Про Державний бюджет на 2010 рік та Про Державний бюджет на 2011 рік щомісячно .
Управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду у відповідності до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» та доплата перерахованих сум в розмірі 12749,70 грн. буде проведена при надходженні фінансування з Державного бюджету.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст.263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.
Виходячи з положень Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону Постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.
З огляду на зазначене сув вважає, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, що виконання постанови Овруцького районного суду можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає 12749,70 грн., та не є спірною між сторонами.
В даному випадку питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми. Правових обмежень або перешкод, які унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено. В даному випадку будь-яких змін предмету або підстав розглянутих судом вимог не відбувається, відбувається лише зміна формулювання обов'язку відповідача - боржника здійснити виплату відповідної суми коштів, які він зобов'язаний був в силу закону проводити в свій час.
В своєму інформаційному листі за №846/12/13 від 13.06.2013 року Вищий адміністративний суд зазначив: «…Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.»
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 25.07.2011 у справі № 2-а-10586/11.
Визнати належним способом виконання постанови Овруцького районного суду від 25.07.2011 у справі № 2-а-10586/11 шляхом стягнення з Управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 12749,70 грн., підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоровю та підвищення до пенсії , за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя
ОСОБА_2