Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/5684/13-а
П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Вачко В.І. із секретарем Першко А.А., розглянувши в місті Овручі у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобовязання провести донарахування та виплату грошових коштів у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
ВСТАНОВИВ :
Позивач просить зобовязати відповідача провести нарахування та виплату грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року щомісячно, у розмірі, що дорівнює 40% мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік»; зобовязати відповідача негайно виконати постанову; подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили; звільнити від сплати судових витрат, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно з постановою КМ України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав.
Відповідач правами, передаченими ст.ст.49, 51, 112, 117 КАС України не скористався, заяви про визнання позову або письмових заперечень на позов у встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк на подав.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задоволити частково з наступних підстав.
В період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року позивач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1 та має статус громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії Б № 136809 від 05.04.1993 року. Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року, м.Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені наступні виплати:
ст.37 Закону громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати.
Постановою КМ України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» усупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій. Однак, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ України № 931 від 16.09.2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи», № 936 від 20.09.2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшувати їх та встановлювати їх у твердій сумі, що не відповідає Закону.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування вищезазначеної постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року неможливе.
Частиною 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто наведеною нормою Закону Кабінету Міністрів України було надано право встановлювати розміри соціальних виплат. Однак, в 2013 році Кабінетом Міністрів України таке право використано не було, а тому вказана норма Закону не підлягає застосуванню під час визначення розміру виплат, передбачених ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На аналогічну ситуацію звертав увагу Пленум Вищого адміністративного суду України у пункті 6 своєї постанови № 4 від 16.03.2012 року.
Статтею 62 згаданого Закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Відповідно до п.п.2,4 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем допомоги не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про зобовязання її нарахування та виплати в розмірах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача виконати судове рішення негайно, то така не підлягає задоволенню з огляду на норми п.2 ч.1, п.8 ч.6 ст.183-2 КАС України, а також з тієї підстави, що відповідно до ч.1 п.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць. У даному випадку вимога про стягнення коштів позивачем не заявлялась.
Позивач сплатив судовий збір в розмірі 34,41 грн.
Керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити частково.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року щомісячно, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, з врахуванням виплачених коштів.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 34,41 грн. сплаченого судового збору.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_2