ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5477/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
при секретарі судового засідання - Дрижирук М.І.,
за участю:
представника позивача - Кішко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" до Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
12 вересня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (далі - ТОВ "Кононівський елеватор", позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на помилковість висновків Золотоніської ОДПІ, викладених в акті перевірки №287/1501/32284263 від 18.05.2013, щодо порушення ним вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкові зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.03.2010 по 31.12.2012 на загальну суму 99135,50 грн. Наполягав на тому, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки є базою оподаткування саме для земельного податку, а розмір орендної плати, яку повинен сплачувати позивач, встановлена договором оренди земельної ділянки від 13.02.2007 №9, який в судовому порядку не скасований, є чинним, зміни до умов вказаного договору щодо розміру орендної плати сторонами на внесені.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.10.2013, відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, допущено заміну первинного відповідача - Золотоніської ОДПІ Черкаської області Державної податкової служби на належного відповідача - Золотоніську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області.
Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи. Згідно супровідного листа від 02.10.2013 Золотоніською ОДПІ направлено до суду витребувані ухвалою від 16.09.2013 завірені копії документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ "Кононівський елеватор" (ідентифікаційний код 32284263) зареєстроване Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області 19.02.2003, номер державної реєстрації 10021070003000256. Позивача взято на податковий облік в Драбівському відділенні Золотоніської ОДПІ як платника податків за неосновним місцем обліку 11.03.2003.
У період з 29.04.2013 по 13.05.2013 Золотоніською ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Кононівський елеватор" з питань правильності та повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.03.2010 по 31.12.2012.
Порядок та підстави проведення перевірки позивачем не оспорюються.
За результатами перевірки податковим органом 18.05.2013 складено акт №287/1501/32284263 від 18.05.2013, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкові зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.03.2010 по 31.12.2012 на загальну суму 99135,50 грн, в тому числі: за період з 01.03.2010 по 31.12.2010 на суму 29157,50 грн, за період з 01.01.2011 по 31.12.2011 на суму 34989,00 грн та за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 34989,00 грн (том 1 а.с. 8-14).
На підставі висновків даного акту перевірки, Золотоніською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 06.06.2013:
- №0000651500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб у розмірі 17500,50 грн, в тому числі 17494,50 грн - за основним платежем та 6,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (том 1 а.с. 21);
- №0000661500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб у розмірі 102051,32 грн, в тому числі 81641,00 грн - за основним платежем та 20410,32 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (том 1 а.с. 22).
За наслідками оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Черкаській області, останнім прийнято рішення №3406/10-210 від 23.07.2013 (том 1 а.с. 27-30), яким:
- скасовано податкове повідомлення-рішення Золотоніської ОДПІ від 06.06.2013 №0000651500 про збільшення ТОВ "Кононівський елеватор" грошових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в частині застосування штрафних санкцій на 5,00 грн, а в іншій частині, на суму 17495,50 грн, в тому числі 17494,50 грн основного платежу та 1,00 грн штрафних (фінансових) санкцій, вказане рішення залишено без змін;
- скасовано податкове повідомлення-рішення Золотоніської ОДПІ від 06.06.2013 №0000661500 про збільшення ТОВ "Кононівський елеватор" грошових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 7289,38 грн (5831,50 грн основного платежу та 1457,88 грн штрафних санкцій), а в іншій частині, на суму 94761,94 грн (75809,50 грн основного платежу та 18952,44 грн штрафних санкцій) вказане рішення залишено без змін.
Враховуючи рішення Головного управління Міндоходів у Черкаській області №3406/10-210 від 23.07.2013 "Про результати розгляду первинної скарги", Золотоніською ОДПІ 25.07.2013 прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0000951500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб у розмірі 17495,50 грн, в тому числі 17494,50 грн - за основним платежем та 1,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (том 1 а.с. 19);
- №0000941500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб у розмірі 94761,94 грн, в тому числі 75809,50 грн - за основним платежем та 18952,44 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (том 1 а.с.138).
За наслідками оскарження податкових повідомлень-рішень від 06.06.2013 №0000651500 та №0000661500, з урахуванням рішення Головного управління Міндоходів у Черкаській області №3406/10-210 від 23.07.2013, в адміністративному порядку до Міністерства доходів і зборів України, скарга позивача залишена без задоволення (том 1 а.с. 31-34).
Позивач, не погоджуючись з правомірністю збільшення йому суми грошових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб та застосування штрафних (фінансових) санкцій, звернувся до суду з вимогою про скасування податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500.
Надаючи оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 21 Закону України від 06.10.1998 №161-ХІV "Про оренду землі" (в редакції станом на час декларування та сплати позивачем орендної плати за землю за 2010 рік) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: - для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент декларування та сплати позивачем орендної плати за землю за 2011-2012 роки) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Як слідує зі змісту акта перевірки №287/1501/32284263 від 18.05.2013, висновок про порушення позивачем вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" та підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, контролюючий орган обґрунтовує тим, що у період з 01.03.2010 по 31.12.2012 ТОВ "Кононівський елеватор" нараховувало та сплачувало орендну плату за земельну ділянку відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 13.02.2007 №9, розмір якої складає лише 1,01% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, при тому, що законодавчо встановлений розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, складає 3% їх грошової оцінки. При цьому Золотоніська ОДПІ посилається на дані відділу Держземагентства у Драбівському районі Черкаської області (лист від 15.04.2013 №606), згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки ТОВ "Кононівський елеватор" по вул. Поштова, 2, с. Кононівка розраховується в період з 01.01.2010 по даний час - як для земель промислового використання та становить 16,48 грн за 1 м.кв. (1763360,00 грн).
Суд не погоджується з висновком Золотоніської ОДПІ щодо необхідності донарахування контролюючим органом ТОВ "Кононівський елеватор" орендної плати за землю за період березень 2010-2012 роки, з огляду на слідуюче.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 83 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт "в" статті 12 Земельного кодексу України).
Згідно зі статтею 2 Закону України від 03.07.1992 №2535-ХІІ "Про плату за землю" (чинного у 2010 році) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування земельного податку відповідно до статті 13 Закону України "Про плату за землю" є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011, плата за землю належить до загальнодержавного податку.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як слідує з матеріалів справи, 13.02.2007 між Кононівською сільською радою Драбівського району Черкаської області (орендодавець) та ТОВ "Кононівський елеватор" (орендар) укладено договір №9 оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду строком на 20 років земельну ділянку загальною площею 10,7 гектарів, що знаходиться на адміністративній території Кононівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, розташування та межі якої визначені на плані земельної ділянки, який додається до цього Договору і є його невід'ємною частиною (том 1 а.с. 56-61).
Розділом 2 вказаного Договору передбачено, що за користування земельною ділянкою за цим договором орендар сплачує орендну плату з розрахунку 5,4 коп. за один кв.м. х 107000 м.кв. Загальна річна плата за орендовану земельну ділянку становить 17911,80 грн. Фактично загальна річна орендна плата сплачується рівними частинами на протязі року щомісячно до 10 числа місяця, що йде за звітним. Зміни сторонами форми, порядку, термінів та розмірів сплати орендної плати здійснюється шляхом внесення відповідних змін до цього договору та додатків до нього.
За період з 01.03.2010 по 31.12.2012 ТОВ "Кононівський елеватор" задекларовано орендну плату за землю у сумі 50750,10 грн, в тому числі:
- з 01.03.2010 по 31.12.2010 задекларовано орендну плату за землю в сумі 14926,50 грн, що підтверджується показниками податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 29.01.2010, що зареєстрована у податковому органі за вх.№1282 (том 1 а.с. 175-176);
- з 01.01.2011 по 31.12.2011 задекларовано орендну плату за землю в сумі 17911,80 грн, що підтверджується показниками податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік від 25.01.2011, що зареєстрована у податковому органі за вх.№9000061725 (том 1 а.с. 178-179);
- з 01.01.2012 по 31.12.2012 задекларовано орендну плату за землю в сумі 17911,80 грн, що підтверджується показниками податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік від 29.01.2012, що зареєстрована у податковому органі за вх.№9002122205 (том 1 а.с. 181-184).
Отже, у податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010-2011 роки та податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, поданих позивачем до органу державної податкової служби, позивачем самостійно нараховано орендну плату у відповідності до умов договору оренди земельної ділянки від 13.02.2007 №9, виходячи з розміру орендної плати, яка встановлена в даному договорі.
Сплата позивачем орендної плати за землю за період 2010-2012 роки у розмірах, встановлених договором оренди земельної ділянки від 13.02.2007 №9 та задекларованих у податкових деклараціях з плати за землю, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями платіжних доручень (том 1 а.с. 106-129). Відсутність у ТОВ "Кононівський елеватор" заборгованості зі сплати до бюджету орендної плати з юридичних осіб станом на 30.04.2013 підтверджено і Золотоніською ОДПІ у довідці №1455/19-022 від 30.04.2013 (том 1 а.с.67). Матеріали справи також містять акт звірки взаєморозрахунків між ТОВ "Кононівський елеватор" та Кононівською сільською радою за період: 01.01.2009-24.01.2013, згідно якого станом на 01.02.2013 сальдо складає 0,00 грн (том 1 а.с.69-72).
Частиною 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Аналогічне положення передбачала стаття 19 Закону України "Про плату за землю", що був чинний у 2010 році, згідно якої розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Разом із тим слід зауважити, що контролюючі органи відповідно до підпункту 191.1.1 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, в тому числі забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до статей 12, 80, 83 Земельного кодексу України, статей 21 та 30 Закону України "Про оренду землі" наділені лише сторони договору, однією з яких у справі, що розглядається, є сільська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передану в оренду земельну ділянку, що знаходиться у комунальній власності.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
З викладеного слідує, що хоч положення статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент декларування та сплати позивачем орендної плати за землю у 2010 році) та підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент декларування та сплати позивачем орендної плати за землю у 2011-2012 роках) і являються підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної плати та, відповідно, донарахування Золотоніською ОДПІ сум податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій згідно спірних податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500.
Судом встановлено, що Кононівською сільською радою Драбівського району вживались заходи по внесенню змін до договору оренди землі №9 від 13.02.2007 щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, укладеного між товариством та сільською радою. Так, остання зверталась до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою до ТОВ "Кононівський елеватор", в якій просила суд внести зміни до договору оренди №9 від 13.02.2007 шляхом викладення змін в новій редакції договору оренди.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 27.09.2011 у задоволенні позову Кононівської сільської ради відмовлено (том 1 а.с. 73-79). Як встановлено з пояснень представника позивача вказане судове рішення сільською радою не оскаржувалось.
Крім того, Кононівська сільська рада Драбівського району зверталась до суду з позовною заявою до ТОВ "Кононівський елеватор" про розірвання договору оренди земельної ділянки №9 від 13.02.2007, укладеного між сільською радою та ТОВ "Кононівський елеватор", та стягнення з останнього 141399,62 грн заборгованості за орендну плату, яка повинна була вноситись орендарем в трикратному розмірі земельного податку, передбаченого Податковим кодексом України.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 21.06.2013 у справі №925/645/13, яке залишене без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.08.2013, у задоволенні позовної заяви Кононівської сільської ради Драбівського району відмовлено (том 1 а.с. 80-90).
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість висновку відповідача щодо заниження платником податків податкового зобов'язання по орендній платі за землю, та як наслідок, безпідставність донарахування ТОВ "Кононівський елеватор" орендної плати з юридичних осіб в загальній сумі 112257,44 грн, в тому числі 93304,00 грн - основний платіж та 18953,44 грн - штрафні (фінансові) санкції згідно спірних податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідачем в ході судового розгляду справи не було доведено правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500, а тому суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Кононівський елеватор" в частині їх скасування.
Зважаючи на те, що оспорювані податкові повідомлення-рішення є правовими актами індивідуальної дії, які відповідно до повноважень суду, встановлених частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, визнаються судом протиправними і скасовуються, суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог про скасування податкових повідомлень-рішень від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500 та визнати їх протиправними та скасувати.
При вирішенні даного спору судом у відповідності до вимог статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України враховано правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 11.06.2013 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/32532892).
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
У зв'язку з цим, з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1122,57 грн шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції від 25.07.2013 №0000951500 та №0000941500.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області (ідентифікаційний код 38743970) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" (ідентифікаційний код 32284263) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1122,57 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 21 жовтня 2013 року.
Суддя О.В. Гіглава