Ухвала суду № 34212811, 16.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
805/11029/13-а
Номер документу
34212811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Маслоід О.С.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2013 року справа №805/11029/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Нікуліна О.А.

суддів: Лях О.П., Попова В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

У липні 2013 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року позов задоволено, а саме: стягнуто з Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розмірі 13530,46 на користь Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

Товариство з додатковою відповідальністю «Металургремонт» - зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради 22.08.1994 року, за номером 12741450000008507, ідентифікаційний код - 00192063, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серія ААБ № 407344 та довідка АБ № 380577 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Заборгованість відповідача по сумам відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.04.2013 року по 30.06.2013 року у сумі 13530,46 грн., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», які виставлені Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, повідомленнями про сплату місячних сум фактичних витрат від 02.04.2013 року № 5630/04 на суму 4474,58 грн., 03.05.2013 року № 7761/04 4554,62 грн., 05.06.2013 року, № 10027/04 на суму 4501,26 грн., які були надіслано відповідачу, розрахунком заборгованості по відшкодуванню пенсій, довідками про підтвердження наявного трудового стажу, протоколами та розпорядженням про призначення пільгових пенсій та доказами виплати пільгової пенсії.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон), у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно п. 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджено Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (надалі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до преамбули Закону, цей закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (надалі Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відповідності до абз. 3 п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

П. 6.2 Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники, про що зазначено в п. 6.3 вказаної Інструкції.

Розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначений до відшкодування відповідачем, нарахований відповідно до чинного законодавства.

Законом та Інструкцією не передбачено обов'язкове узгодження органами Пенсійного фонду України розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій із підприємствами та організаціями (платниками).

Згідно п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідач має відшкодовувати УПФУ фактичні витрати з виплати та доставки пільгових пенсій.

П. 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно п. 6.9 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

У разі ліквідації підприємства без правонаступників повідомлення для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням ліквідованого підприємства не направляється.

Із наведеного вбачається, що безпосередньо Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області не повинно надсилати до відповідача повідомлення та розрахунки фактичних витрат.

Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.

Суд апеляційної інстанції також не приймає до уваги посилання відповідача про те, що ним не були отримані саме від Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області повідомлення про сплату місячних сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, розрахованих за квітень - червень 2013 року з огляду на наступне. Як вже зазначалося, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області не повинно надсилати до відповідача повідомлення. Крім цього, з матеріалів справи вбачається, що вищезазначені повідомлення були отримані відповідачем, про що свідчать підписи уповноважених осіб на поштових повідомленнях про вручення цих повідомлень.

Позивачем до матеріалів справи надано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2013 року по справі 805/722/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах у розмірі 13 423,74 грн. за період з жовтня по грудень 2012 року, якою позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області задоволені повністю.

Вказана постанова ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року залишена без змін.

Також, до матеріалів справи надано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2013 року по справі 805/6234/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 13 423,74 грн. за період з 01 січня 2013 року по 31 березня 2013 року, якою позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області задоволені.

Вказана постанова ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2013 року залишена без змін.

Таким чином, за відповідачем вже була заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди, яка стягнута у судовому порядку.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів О.А.Нікулін

О.П.Лях

В.В.Попов