ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" жовтня 2013 р.Справа № 924/1044/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали
за позовом Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області м. Городок Хмельницької області
до Приватно-орендного підприємства "Чорнянське" с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Чемеровецькому районі Хмельницької області смт Чемерівці Хмельницької області
про стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою в сумі 29 803,53 грн.
Представники сторін:
позивач: Думановська Д.П. - представник за довіреністю № 505/10-021 від 11.10.2013р.
відповідач: не з'явився
третя особа: Крепак Ю.Г. - представник за довіреністю № 01-11/138 від 13.03.2013р.
Суть спору: позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача простроченої заборгованості за фінансовою допомогою в сумі 29 803,53 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до подання управління Державної казначейської служби України у Чемеровецькому районі від 13.05.2013р. № 52 за відповідачем рахується прострочена заборгованість за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ № 1953 від 10.12.1998р. станом на 01.05.2013р. в сумі 2934,00 грн. та згідно подання від 13.05.2013р. № 53 пеня за вищевказаною постановою в сумі 517,29 грн. Також відповідно до подання управління Державної казначейської служби України у Чемеровецькому районі від 13.05.2013р. № 54 за відповідачем рахується прострочена заборгованість за бюджетною позичкою 1996р. станом на 01.05.2013р. в сумі 20399,25 грн. та згідно подання від 13.05.2013р. № 55 пеня за вищевказаною позичкою в сумі 3600,36 грн. Крім того, відповідно до подання управління Державної казначейської служби України у Чемеровецькому районі від 13.05.2013р. №58 за відповідачем рахується прострочена заборгованість за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ № 220 станом на 01.05.2013р. в сумі 2000,00 грн. та згідно подання від 13.05.2013р. № 59 пеня за вищевказаною постановою в сумі 352,63 грн. Даний факт підтверджується протоколом № 46 про урегулювання заборгованості за бюджетними позичками від 23.08.2002р., угодою про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1998 році від 25.03.1998р., актом звірки заборгованості, графіками погашення сум заборгованостей за постановою КМУ № 220 та № 1953. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 29803,53 грн. Враховуючи приписи ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України, п. 15 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою КМУ від 02.03.2011р. № 174, п. 20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, постанови Пленуму ВГСУ від 24.10.2011р. № 10, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення з відповідача простроченої заборгованості.
Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, про причини неявки не повідомив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав. Судом враховується, що відповідно до ст. 64 ГПК України із змінами, внесеними згідно Закону України „Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010р. №2453-VІ, які вступили в дію 30.07.2010р., ухвали надсилаються сторонам за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала вручена їм належним чином. Аналогічна позиція викладена в п.п. 3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.11р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Ухвали суду від 16.08.2013р., 09.09.2013р., 23.09.2013р. та 03.10.2013р. надсилались відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте, повноважних представників в судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву та письмових пояснень по суті позовних вимог не подав.
Представник третьої особи вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. У письмових поясненнях з врахуванням поданих уточнень від 07.10.2013р. вказує, що відповідно до угоди між казначейством та ПОП "Чорнянське" № 18 від 22.02.1999р. відповідачу було надано безвідсоткову фінансову допомогу у сумі 2934,00 грн., яку він мав повернути до 01.10.1999р. Згідно графіку погашення сум заборгованостей ПОП "Чорнянське" реструктуризовано заборгованість згідно постанови КМУ №1953 на загальну суму 2934,00 грн. з виплатою коштів з 2004 року по 2011 рік включно. Відповідно до угоди від 25.03.1998р. відповідачу надано безвідсоткову фінансову допомогу у сумі 2000,00 грн., яку він мав повернути до 01.10.1998р. Згідно графіку погашення сум заборгованостей ПОП "Чорнянське" реструктуризовано заборгованість згідно постанови КМУ № 220 на загальну суму 2 000,00 грн. з виплатою коштів з 2004 року по 2011 рік по 250,00 грн. щороку. Також відповідно до угоди № 31 від 17.07.1997р. колгоспу "Чорнянський" поставлено сільгосптехніку вартістю 180 000,00 грн. Протоколом врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючи заготівельні і переробні підприємства, урегульовано та визнано заборгованість ПОП "Чорнянське" за отримані позички станом на 03.08.2002р. на суму 20399,00 грн. згідно постанови КМУ № 16. Відповідно до графіку погашення сум заборгованостей, ПОП "Чорнянське" було реструктуризовано дану заборгованість з виплатою коштів з 2004 року по 2011 рік включно. На момент формування подань (13.05.2013р.) відповідач взяті на себе зобов'язання не виконав, сума заборгованості підприємством не погашена, що підтверджується актом звірки заборгованості, в зв'язку з чим казначейство надало подання до органу державної податкової служби за місцем реєстрації відповідача. Також відповідно до п. 12 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою КМУ від 02.03.2011р. № 174, казначейство нарахувало відповідачу пеню за несплату простроченої заборгованості, про що також були надані подання до органу державної податкової служби.
З приводу нарахування пені представник третьої особи подав письмове правове обґрунтування, в якому вказує, що за несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове використання п. 5 угоди №18 від 22.02.1999р. та п. 5.1 угоди від 25.03.1998р. передбачено застосування фінансових санкцій, визначених ст. 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 1998р." та Закону України "Про Державний бюджет України на 1999р." Дана норма встановлює пеню в розмірі 0,2 відсотка непогашеної заборгованості за кожний день до повного їх повернення. Законом України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" і наступні роки, прядок нарахування та стягнення пені за несвоєчасне повернення позички не передбачено. Вказує, що нарахування пені здійснювалось органом казначейства за формулою, передбаченою Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010р. № 953, така ж формула передбачена і аналогічною Інструкцією у попередній редакції, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003р. № 290.
Судом під час розгляду матеріалів справи встановлено наступне.
17.07.1997р. між ДКП "Агротехсервіс-Поділля" (далі - постачальник), колгоспом "Чорнянський" (далі - товаровиробник), Закупнянським ХПП (далі - заготівельне підприємство) та відділенням Державного казначейства в Чемеровецькому районі було укладено угоду № 31 про поставку сільгосптоваровиробнику техніки та запчастин на умовах поставки ним зерна до державних ресурсів, предметом якої є поставка сільгосптоваровиробнику усіх форм власності тракторів та запасних частин до них, обприскувачів тракторних на умовах поставки зазначеними товаровиробниками зерна до державних ресурсів.
Згідно п.1.1 угоди органи Державного казначейства на підставі укладених угод про обсяги поставок техніки та зерна проводять розрахунки з заводами-виробниками за передані господарствам трактори та запасні частини до них, обприскувачі тракторні та поставлене до державних ресурсів зерно за державним замовленням 1997-1999 років.
У відповідності до п. 2.1 угоди постачальник зобов'язується поставити і передати товаровиробнику у 1997 році в повнокомплектному і якісному стані "МАРАЛ-125" вартістю 180000,00 грн.
Товаровиробник зобов'язується: укласти з заготівельним підприємством угоду на поставку зерна в державні ресурси в рахунок оплати одержаної техніки та запасних частин; прийняти від постачальника техніку та запасні частини, вказані в п. 2.1 угоди, за актом передачі-приймання і взяти її на баланс; поставити заготівельному підприємству за державним замовленням всього 667 тон продовольчого зерна м'якої пшениці третього класу, в т.ч. по роках: 1997р. - 222т., 1998р. - 223т., 1999р. - 222т. не пізніше 1 листопада (розділ 3 угоди).
Хлібоприймальне підприємство зобов'язується, зокрема, укласти з товаровиробником угоду на поставку зерна в державні ресурси в рахунок оплати за одержану техніку та запасні частини; прийняти від товаровиробника всього 667 тон продовольчого зерна м'якої пшениці третього класу, в т.ч. по роках: 1997р. - 222т., 1998р. - 223т., 1999р. - 222т. і не пізніше 1 листопада; забезпечити зберігання, окремий облік та передачу прийнятого від товаровиробника зерна до державних ресурсів (п. 4.1 - 4.3 угоди).
Органи Державного казначейства на підставі укладених угод про обсяги поставок техніки та зерна проводять розрахунки з заводами виробниками за передані товаровиробнику трактори та запасні частини до них, обприскувачі тракторні за здане до державних ресурсів зерно за державним замовленням 1997 року (п.5.1 угоди).
Положеннями п. 6.2 угоди визначено, що вона набирає чинності з моменту оплати техніки і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
За невиконання обсягів поставок сільськогосподарської продукції за держзамовленням, як плати за одержану техніку, товаровиробник сплачує заготівельному підприємству неустойку у розмірі вартості недопоставленої продукції і відшкодовує завдані збитки (п. 7.1 угоди).
Угода підписана представниками та скріплена печатками сторін.
Протоколом № 46 урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання від 23.08.2002р., складеним між управлінням сільського господарства і продовольства райдержадміністрації у Чемеровецькому районі, управлінням Державного казначейства у Хмельницькій області, відділенням Державного казначейства у Чемеровецькому районі та ПОП "Чорнянське", визначено, що станом на 23.08.2002р. заборгованість ПОП "Чорнянське" за отримані позички становить 20 399,00 грн. (запасні частини згідно постанови № 16).
13.05.2013р. управлінням Державної казначейської служби у Чемеровецькому районі було внесено подання до Чемеровецького відділення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області для здійснення до ПОП "Чорнянське" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за бюджетною позичкою (постанова КМУ № 16) станом на 01.05.2013р.: основний борг у сумі 20399,25 грн. (подання №54) та пеня у сумі 3600,36 грн. (подання №55).
25.03.1998р. між відділенням Державного казначейства у Чемеровецькому районі (далі - відділення Державного казначейства) та КСП "Чорнянське" (далі - сільськогосподарське підприємство) відповідно до постанови КМУ від 26.02.1998р. № 220 було укладено угоду про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1998 році, згідно п.1.1 якої відділення Державного казначейства надає, а сільськогосподарське підприємство приймає фінансову безвідсоткову допомогу в сумі 2 000,00 грн. на умовах повернення до 01.10.1998р.
У відповідності до п. 2.2 угоди відділення Державного казначейства зобов'язувалося провести оплату поданих сільськогосподарським підприємством рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств в межах суми наданої фінансової допомоги. Сільськогосподарське підприємство зобов'язувалося забезпечити повне повернення фінансової допомоги в сумі 2000,00 грн. до 01.10.1998р. на єдиний казначейський рахунок відділення Державного казначейства (п. 3.2 угоди).
Договір вступає в дію з моменту підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Зобов'язання за даним договором вважаються виконаними повністю після повернення сільськогосподарським підприємством коштів фінансової допомоги в сумі 2000,00 грн. (п.п. 4.1, 4.2 угоди).
Відповідальність сторін визначена в п. 5.1 угоди, відповідно до якого несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання сільськогосподарським підприємством тягне за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про державний бюджет України на 1998р."
Угода підписана представниками та скріплена печатками сторін.
Згідно графіку погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно із розпорядженням КМУ від 03.04.2002 №186-р. по Чемеровецькому району та постанови КМУ №220 за ПОП "Чорнянське" визначено заборгованість у сумі 2000,00грн., яку реструктуризовано з графіком погашення по 250,00 грн. щорічно з 2004р. по 2011р.
На підтвердження розміру заборгованості за угодою від 25.03.1998р. позивачем надано в матеріали справи платіжне доручення № 943 від 03.07.1998р., за яким відділення Держказначейства перерахувало ДП "Ремонтник" ВАТ "Сільгосптехніка" кошти в сумі 7400,00 грн. з призначенням платежу "фінансова допомога згідно постанови КМУ № 220 від 26.02.1998р. "Про фінансове забезпечення підготовки с/г техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998р. згідно реєстру № 1."
13.05.2013р. управлінням Державної казначейської служби у Чемеровецькому районі внесено подання до Чемеровецького відділення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області для здійснення до ПОП "Чорнянське" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ № 220 станом на 01.05.2013р.: основний борг у сумі 2000 грн. (подання №58) та пеня у сумі 352,63 грн. (подання №59).
22.02.1999р. між відділенням Державного казначейства у Чемеровецькому районі (далі - відділення Державного казначейства) та КСП "Чорнянське" (далі - сільськогосподарське підприємство) відповідно до постанови КМУ від 10.12.1998р. № 1953 було укладено угоду № 18 про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1999 році, згідно п.1.1 якої відділення Державного казначейства надає, а сільськогосподарське підприємство приймає фінансову безвідсоткову допомогу в сумі 2934,00 грн. на умовах повернення до 01.10.1999р.
У відповідності до п. 2.1 угоди відділення Державного казначейства зобов'язувалося провести оплату поданих сільськогосподарським підприємством рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств в межах суми наданої фінансової допомоги. Сільськогосподарське підприємство зобов'язувалося забезпечити повне повернення фінансової допомоги в сумі 2934,00 грн. до 01.10.1999р. на єдиний казначейський рахунок відділення Державного казначейства (п. 3.2 угоди).
Угода вступає в дію з моменту підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Зобов'язання за даною угодою вважаються виконаними повністю після повернення сільськогосподарським підприємством коштів фінансової допомоги в сумі 2934,00 грн. (п.п. 4.1, 4.2 угоди).
Відповідальність сторін визначена в п. 5.1 угоди, відповідно до якого несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання сільськогосподарським підприємством тягне за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про державний бюджет України на 1999р."
Угода підписана представниками та скріплена печатками сторін.
Згідно графіку погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно розпорядження КМУ від 03.04.2002 №186-р. по Чемеровецькому району та постанови КМУ №1953 за ПОП "Чорнянське" визначено заборгованість у сумі 2934,00грн., яку реструктуризовано з графіком погашення відповідно у 2004р. - 366,00 грн., у 2005р. - 366,00грн., у 2006р. - 367,00грн., у 2007р. - 367,00грн., у 2008р. - 367,00грн., у 2009р. - 367,00грн., у 2010р. - 367,00грн. та у 2011р. - 367,00грн.
13.05.2013р. управлінням Державної казначейської служби у Чемеровецькому районі було внесено подання до Чемеровецького відділення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області для здійснення до ПОП "Чорнянське" заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ № 1953 станом на 01.05.2013р.: основний борг у сумі 2934 грн. (подання №52) та пеня у сумі 517,29 грн. (подання №53).
Відповідно до акту звірки заборгованості сільськогосподарських товаровиробників за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички і матеріальні ресурси в рахунок державного замовлення по ПОП "Чорнянське", заборгованість за отриманими бюджетними позичками в 1994-1999р. складає 25 333,00 грн., в тому числі: фінансова допомога згідно постанови КМУ № 1953 - 2934,00 грн., фінансова допомога згідно постанови КМУ № 220 - 2 000,00 грн., заборгованість за зап.частини згідно постанови № 16 - 20 399,00 грн.
Також в матеріалах справи знаходиться договір № 18 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 року від 20.05.1996р.
На підставі внесених третьою особою подань позивач звернувся до суду із даним позовом для примусового стягнення заборгованості.
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:
Згідно ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Положеннями підпункту 3.2 пункту 3 Постанови Пленуму ВГСУ № 10 від 24.10.2011р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" спори, пов'язані з стягненням простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету, включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню (частина дев'ята статті 17 Бюджетного кодексу України), в тому числі за позовами органів державної податкової служби України, вирішуються господарськими судами, оскільки майнові відносини у відповідних справах засновані на юридичній рівності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги ґрунтуються на угоді про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1998 році від 25.03.1998р., угоді № 18 про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1999 році від 22.02.1999р. та угоді № 31 про поставку сільгосптоваровиробнику техніки та запчастин на умовах поставки ним зерна до державних ресурсів від 17.07.1997р.
Угоди про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1998, 1999 роках від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р. за своєю цивільно-правовою природою є договорами позики.
Згідно ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Судом встановлено, що за умовами угод від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р. відділення Державного казначейства у Чемеровецькому районі зобов'язувалося надати КСП "Чорнянське" фінансову допомогу в розмірі 2 000,00 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.02.1998р. "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році" та фінансову допомогу в розмірі 2934,00 грн. відповідно до постанови КМУ від 10.12.1998р. № 1953 "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році" шляхом проведення оплати поданих сільськогосподарським підприємством рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств в межах наданої фінансової допомоги (п. 1.1, 2.1 угод).
Згідно абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ч. 2 ст. 9 вищевказаного Закону).
Згідно вимог ст.ст. 33-34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем не подано в матеріали справи належних та допустимих доказів на підтвердження надання КСП "Чорнянське" фінансової допомоги відповідно до постанов КМУ № 220 від 26.02.1998р., № 1953 від 10.12.1998р. та угод від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р.., зокрема, первинних документів про перерахування коштів на закупівлю запасних частин, ремонтних матеріалів чи оплату послуг ремонтних підприємств, тощо.
Платіжне доручення № 943 від 03.07.1998р., яке було додане до позовної заяви, не може вважатись належним доказом виконання відділенням Держказначейства своїх зобов'язань за угодою від 25.03.1998р., оскільки не містить відомостей з приводу того, що кошти в сумі 7400,00 грн. були перераховані ДП "Ремонтник" ВАТ "Сільгосптехніка" саме на підставі рахунків КСП "Чорнянське" на запасні частини, ремонтні матеріали, послуги та на виконання угоди від 25.03.1998р. Будь-яких додаткових доказів на підтвердження надання фінансової допомоги, в тому числі і реєстру № 1, який зазначений в призначенні платежу, в матеріали справи не подано.
Також не можуть вважатись належними доказами отримання КСП "Чорнянське" чи відповідачем фінансової допомоги і графіки погашення сум заборгованостей реструктуризованих згідно із розпорядженням КМУ від 03.04.2002р. № 186-р по Чемеровецькому району та акт звірки заборгованості, оскільки останні не є первинними документами та не містять посилань на угоди від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р. (аналогічна позиція викладена у постановах ВГСУ від 10.04.2013р. у справі №5013/1404/12, від 25.04.2012р. у справі № 1/184/2011).
Крім того, судом приймається до уваги, що стороною, на яку покладався обов'язок повернути фінансову допомогу за угодами від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р. було КСП "Чорнянське". Будь-яких доказів на підтвердження переходу до відповідача від КСП "Чорнянське" зобов'язань за угодами від 25.03.1998р. та № 18 від 22.02.1999р. позивачем в матеріали справи не подано, хоча суд ухвалою від 23.09.2013р. та від 03.10.2013р. такі докази витребовував.
З огляду на викладене, в зв'язку з недоведеністю факту отримання відповідачем фінансової допомоги у сумі заявленій до стягнення, позовні вимоги про стягнення заборгованості за фінансовою допомогою в загальному розмірі 4 934,00 грн. та пені в сумі 869,92 грн. (подання №52-53 та № 59-59 від 13.05.2013р.) не підлягають задоволенню.
При розгляді позовних вимог про стягнення 20 399,25 грн. заборгованості та 3600,36 грн. пені за бюджетною позичкою 1996 року (подання № 54 та № 55 від 13.05.2013р.) судом враховується наступне.
На підтвердження вказаної заборгованості позивачем та третьою особою подано в матеріали справи угоду № 31 про поставку сільгосптоваровиробнику техніки та запчастин на умовах поставки ним зерна до державних ресурсів від 17.07.1997р., протокол № 46 урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання від 23.08.2002р., складеним між управлінням сільського господарства і продовольства райдержадміністрації у Чемеровецькому районі, управлінням Державного казначейства у Хмельницькій області, відділенням Державного казначейства у Чемеровецькому районі та ПОП "Чорнянське", акт звірки заборгованості. Також в матеріалах справи знаходиться договір № 18 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 року від 20.05.1996р.
Позивачем та третьою особою не подано в матеріали справи належних та допустимих доказів (первинних документів) на підтвердження отримання КСП "Чорнянське" чи відповідачем бюджетної позички в сумі 20 399,25 грн. Також відсутні докази правонаступництва між КСП "Чорнянське" та ПОП "Чорнянське".
За таких обставин подані позивачем документи на підтвердження заборгованості за бюджетною позичкою 1996 року не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог в цій частині.
Слід також зазначити, що пунктом 6.2 угоди № 31 про поставку сільгосптоваровиробнику техніки та запчастин на умовах поставки ним зерна до державних ресурсів від 17.07.1997р., якою третя особа обґрунтовує внесені нею подання № 54 та № 55 від 13.05.2013р., визначено, що дана угода набирає чинності з моменту оплати техніки і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Однак, ні позивач, ні третя особа не надали жодного доказу як оплати рахунків товаровиробників, так і самих рахунків.
Зважаючи на вищевикладене, у позові слід відмовити, в зв'язку з недоведеністю факту отримання відповідачем фінансової допомоги та бюджетної позички у сумі заявленій до стягнення.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 44, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У позові Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області м. Городок Хмельницької області до Приватно-орендного підприємства "Чорнянське" с. Чорна Чемеровецького району Хмельницької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Чемеровецькому районі Хмельницької області смт Чемерівці Хмельницької області про стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою в сумі 29 803,53 грн. відмовити.
Повне рішення складено 17.10.2013р.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (32000, Хмельницька обл., м. Городок, вул. Грушевського 90); 3 - відповідачу (31642, Хмельницька обл., Чемеровецький р-н, с.Чорна, вул. Леніна) - рекомендованим; 4 - третій особі Управлінню Державної казначейської служби у Чемеровецькому районі (31600, Хмельницька область смт. Чемерівці, вул.Першотравнева, 1).