Постанова № 34201572, 16.10.2013, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
913/1541/13
Номер документу
34201572
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

15.10.2013 р. справа №913/1541/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого Москальової І.В.

Суддів Манжур В.В., М'ясищева А.М.

При секретарі Пеленова О.О

За участю представників сторін:

Прокурор: Кучер А.Ю. за посвідч.

від позивача: Смутило О.Є. за довір. № 14 від 07.10.13

від відповідача: Золотопуп І.І. за довір. № 10 від 02.01.13, Какуля І.О. за довір. № 32 від 18.01.13

від третьої особи-1: не з'явився

від третьої особи-2: не з'явився

від третьої особи-3: не з'явився

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області

на рішення господарського суду Луганської області від 01.07.2013 р. (підписано 06.08.2013 р.) по справі № 913/1541/13 (суддя Рябцева О.В.)

за позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1.Луганська обласна рада, м. Луганськ; 2.Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ; 3.Лисичанська міська рада, м. Лисичанськ Луганської області

про стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Луганської області від 01.07.2013 р. (підписано 06.08.2013 р.) по справі № 913/1541/13 (суддя Рябцева О.В.) позовні вимоги Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ щодо стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства - задоволені в повному обсязі. Стягнуто з ДП "Лисичансьвугілля" збитки в розмірі 178786 грн. 16 коп., судовий збір в сумі 3575 грн. 72 коп.

Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» з рішенням господарського суду не погодилось та подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду від 01.07.2013 р., та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що рішення прийнято судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права та невідповідності фактичним обставинам. Скаржник вважає, що суд необґрунтовано вказав в рішенні, що стічні води, які утворюються в результаті побутово-господарської діяльності змішуються з шахтними водами і єдиним потоком після очищення на очисних спорудах відводяться у водний об»єкт. Зауважив, що акт перевірки підписаний із зауваженнями. Посилається на постанову Донецького апеляційного господарського суду № 8/5014/1809/2012 від 13.11.2012 р.

Лисичансько-Рубіжанський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері надала письмові заперечення від 28.08.2013 р., якими просить рішення суду першої інстанції залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Зазначає, що шахта здійснювала скидання зворотних вод у поверхневий водний об»єкт без дозволу. Скидання забруднюючих речовин у водні об»єкти й є спеціальним водокористуванням та потребує наявність відповідного дозволу.

Позивач також надав відзив від 27.08.2013 р., яким просить рішення суду першої інстанції залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області через канцелярію суду надав письмові пояснення від 13.09.2013 р..

Дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

В період з 18.04.2013 р. по 16.05.2013 р. позивачем здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля", за результатами якої складено акт. (а.с.12)

В акті перевірки зазначено, що водопостачання шахти ім. Д.Ф.Мельникова здійснюється з мереж КСП "Лисичанськводоканал" згідно договору від 29.12.2009 № 23/63 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, який щорічно пролонговується. ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" є вторинним водокористувачем. Спецводокористування шахта здійснює на підставі дозволу за № Укр 11.3 Луг, наданого Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 28.01.2013 р. на термін до 28.01.2016 р. В період з 01.11.2011 р. по 27.01.2013 р. спецводокористування шахта здійснювала без дозволу, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Попередній період на підставі дозволу на спецводокористування за № Укр 057 Луг з 26.11.2007 р. по 01.11.2010 р. таким чином в період з 01.11.2011 р. по 27.01.2013 р. шахтою здійснюється самовільний скид забруднюючих речовин в водний об'єкт р. Верхня Біленька, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

За результатами перевірки позивачем складено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" внаслідок самовільного скиду забруднюючих речовин без дозволу на спецводокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, за період з 01.11.2011 р. по 27.01.2013р., який склав 178 786,16 грн. (а.с.16-17).

Огляд чинного законодавства свідчить про наступне.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, тобто спеціальне водокористування має три підвиди: 1) забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв; 2) використання води; 3) скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти.

За змістом ст. 48 Водного кодексу України вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин не потребує оформлення дозволу на спеціальне водокористування, оскільки в даному випадку вплив на воду відбувається фактично не з метою її використання, а як невід'ємна складова іншого процесу, а скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи скид забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, вимагає одержання відповідного дозволу.

Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України вода зворотна - вода, що повертається за допомогою технічних споруд і засобів з господарської ланки кругообігу води в його природні ланки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної чи дренажної води. Умови скидання зворотних вод у водні об'єкти визначені у главі 14 Водного кодексу України.

Відповідач одержував Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 057 Луг з терміном дії з 26.11.2007 р. до 01.11.2010 р., в якому зазначалась характеристика водокористування - скид зворотних вод. Дозволом визначалась кількість стічних вод, що скидаються у водний об»єкт, якісна характеристика стічних вод та випуску. (а.с.22-24)

Відповідач одержав Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 11.3 Луг з терміном дії з 28.01.2013 р. до 28.01.2016 р., мета водокористування в якому зазначена - виробниче, господарсько-побутове водопостачання, скид зворотних вод. Додатком № 1 до дозволу визначено дозволений скид забруднюючих речовин із зворотними водами в річку Верхня Біленька. (а.с.107-109)

В період з 01.11.2011 р. по 27.01.2013 р. відповідач не мав дозволу на спеціальне водокористування щодо стічних вод (які утворюються в результаті побутово-господарської діяльності).

Відповідно до ч. 1 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення (ч. 2 статті 49 Водного кодексу України).

За змістом статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у порушенні правил спеціального водокористування.

Пунктом 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Методика) передбачено, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до: забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів та обумовлені: самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Отже, чинним законодавством встановлено самостійні підстави для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, зокрема внаслідок самовільного використання водних ресурсів без відповідного дозволу на спеціальне водокористування. Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03.09.2013, № 3-26гс13.

Згідно пункту 5.7 Методики, фактичні витрати зворотних вод визначаються на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, або довідки суб»єкта господарювання за підписом керівництва , завіреної печаткою.

Матеріали справи свідчать, що розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами, здійснено за формулою 17 Методики на підставі наданих підприємством даних (довідка ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова ПАТ "Лисичанськвугілля" про середньо фактичний вміст забруднюючих речовин в зворотних водах за період з 01.11.2011 р. по 27.01.2013 р.), у зв»язку з чим доводи апеляційної скарги не можуть бути прийняті до уваги, оскільки спростовуються вищенаведеними доказами.

З огляду на зазначене, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ щодо стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства - задоволені в повному обсязі. Стягнуто з ДП "Лисичансьвугілля" збитки в розмірі 178786 грн. 16 коп. є вірним.

Посилання скаржника на постанову Донецького апеляційного господарського суду № 8/5014/1809/2012 від 13.11.2012 р. не спростовують вищенаведених висновків, оскільки предметом розгляду у даній справі є заподіяння збитку з підстав здійснення спеціального водокористування без наявного дозволу, що є порушенням ст.44 Водного кодексу України, в той час як по справі № 8/5014/1809/2012 предметом дослідження та прийняття постанови апеляційною інстанцією було не доведення порушень ст.70 Водного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, рішення місцевого господарського суду відповідає встановленим фактичним обставинам, прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому передбачені законом підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 99, 101, 102, п. 1 ст. 103, 105 Господарського процесуального кодексу України суд -

П О С Т А Н О В И В :

Рішення господарського суду Луганської області від 01.08.2013 р. по справі №913/1541/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий І.В. Москальова

Судді В.В. Манжур

А.М. М'ясищев

Надруковано 9 примір

2- сторонам по справі

2 - прокурорам

3 - трет.особам

1 - у справу,

1-апеляц. господ. суду