Справа № 405/5673/13-а
2-а/405/477/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі :
головуючого Циганаш І.А.
при секретарі Притула О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради про визнання незаконними дій та стягнення не донарахованої, несплаченої суми щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку,
В С Т А Н О В И В :
28 січня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить поновити пропущений строк звернення до суду, визнати дії відповідача щодо відмови у донарахуванні належних їй сум допомоги при народженні дитини та по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку неправомірними, стягнути з відповідача суму не донарахованої та несплаченої допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 в загальному розмірі 20066 грн., посилаючись на ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закон України «Про Державний бюджет України на 2007, 2008, 2009, 2010 рік», Рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007, № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р, № 5-рп /2005 від 22.09.2005 р., № 1-40/2010 від 09.09.2010 р.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги уточнила, зазначив, що відповідно до позовних вимог нею було заявлено до стягнення з відповідача суму не донарахованої та несплаченої допомоги по догляду за дітьми: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 01.08.2007 року по 31.07.2010 р. у сумі 16160,00 грн.; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р. у сумі 3906,00 грн. Враховуючи ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 року правомірним є заявлення позовних вимог про стягнення не донарахованої та несплаченої допомоги по догляду за дітьми: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 22.06.2010 р по 31.07.2010 в сумі 832,00 грн.
У зв'язку з тим, що відповідно до ст. 52 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років становив з 01.04 - 767 грн., то на період з 22.06.10 р. по 30.06.2010 року не донарахована та невиплачена сума має становити: (767,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) : 30 днів х 9 днів = 191,00 грн.
Розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років з 01.07.2010 р. становив 771 грн., відтак на період з 01.07.10 р. по 31.07.2010 року не донарахована та невиплачена сума має становити: 771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених) = 641,00 грн. Загальна сума не донарахованих та невиплачених сум на ОСОБА_2 - 832,00 грн.
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р. в сумі 3906,00 грн.
У зв'язку з тим, що відповідно до ст. 52 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років становив з 01.07 - 771 грн.; 01.10 - 787 грн.; 01.12 - 799 грн., то не донарахована та невиплачена сума має становити: 01.07.10 по 31.07.10 - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.08.10 по 31.08.10 - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.09.10 по 30.09.10 - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.10.10 по 31.10.10 - (787,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 657,00 грн.; 01.11.10 по 30.11.10 - (787,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 657,00 грн.; 01.12.10 по 31.12.10 - (799,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 669,00 грн. Загальна сума не донарахованих та невиплачених сум на ОСОБА_3 становить 3906,00 грн. Просить визнати дії відповідача щодо відмови у донарахуванні належних мені сум допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку неправомірними. Стягнути з відповідача на її користь суму не донарахованої та невиплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 832,00 грн. та на ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 3906,00 грн., а всього 4738,00 грн., посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся в установленому законом порядку, надав заяву про розгляд справи у їх відсутність, та письмові заперечення, де просив в задоволенні позову позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ухвали Ленінського райсуду м. Кіровограда від 20 червня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського райвиконкому м. Кіровограда про визнання незаконними дій та стягнення не донарахованої, несплаченої суми державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку починаючи з 22.06.2010 року.
Позивач ОСОБА_1, здійснювала догляд за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку та донькою ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_2.
Таким чином на позивача розповсюджуються всі пільги передбачені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
На підставі ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» державну допомогу сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» : «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130гривень».
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Відповідно до абз. 1 п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним із завдань управління праці та соціального захисту населення є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.
Враховуючи те, що позивач здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то вона відповідно має право на отримання державної допомоги передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Встановивши державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років, держава взяла на себе відповідні зобов'язання щодо виплати даної допомоги.
Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист сімей з дітьми.
Приймаючи до уваги, що спір виник щодо виплати допомоги з 22.06. 2010 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд прийшов до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради та отримує допомогу в розмірі 130 грн. на місяць як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як вбачається з наказу Регіональної служби охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури № 47 - ВП від 07 грудня 2012 року ОСОБА_1 приступила до виконання своїх обов'язків по виходу з відпустки по догляду за дитиною з 10 грудня 2012року
Вищезазначене свідчить про те, що: - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 22.06.2010 р по 31.07.2010 недонарахована та невиплачена сума в розмірі 832,00 грн.: у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 52 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років становив з 01.04 - 767 грн., то на період з 22.06.2010 р. по 30.06.2010 року недонарахована та невиплачена сума має становити: (767,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) : 30 днів х 9 днів = 191,00 грн.
Розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років з 01.07.2010 р. становив 771 грн., відтак на період з 01.07.2010 р. по 31.07.2010 року недонарахована та невиплачена сума має становити: 771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених) = 641,00 грн. ; а ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, - за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 року недонарахована та невиплачена сума у розмірі 3906,00 грн.: у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 52 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років становив з 01.07.2010 р. - 771 грн.; 01.10.2010р. - 787 грн.; 01.12.2010р. - 799 грн., то недонарахована та невиплачена сума має становити: 01.07.2010р. по 31.07.2010р. - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.08.2010р. по 31.08.2010р. - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.09.2010р. по 30.09.2010 - (771,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 641,00 грн.; 01.10.2010р. по 31.10.2010р. - (787,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 657,00 грн.; 01.11.2010 р. по 30.11.2010р. - (787,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 657,00 грн.; 01.12.2010 р. по 31.12.2010 р. - (799,00 грн. - 130,00 грн. (виплачених)) = 669,00 грн.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення на користь позивача недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за дітьми : - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 22.06.2010р. по 31.07.2010р. в сумі 832,00 грн.; - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р. в сумі 3906,00 грн., а всього 4738,00 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86 , 99, 100, 104, 158 ч.1 - 163, 167 КАС України, ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 52 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради про визнання незаконними дій та стягнення не донарахованої, несплаченої суми щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку - задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради щодо відмови у донарахуванні належних ОСОБА_1 за період з 22.06.2010 року по 31.07.2010 року та з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року суми щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 суму не донарахованої та невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 22.06.2010 року по 31.07.2010 року та з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» в розмірі 4738,00 грн.
Судовий збір в розмірі 114,70 грн. віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом 10 (десяти ) днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда Циганаш І.А.