ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1/P>TD>TR> LE>
108">П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 жовтня 2013 року 13:00 № 826/14594/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., за участю секретаря судового засідання Шевченко М.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмонтажбудкапітал”
до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому із урахуванням уточнених позовних вимог просив:
- визнати протиправними дії ДПІ у Солом'янському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві по внесенню змін до облікових даних платника ТОВ “Спецмонтажбудкапітал”, зокрема до комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України», на підставі Акту від 15.03.13р. №517/22-317/37593676 про неможливість проведення зустрічної звірки.
- зобов'язати ДПІ у Солом'янському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві, відновити в облікових даних платника ТОВ “Спецмонтажбудкапітал”, в усіх базах даних зокрема у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», в базі даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість задекларованих у період червень 2012 року, серпень 2012р., вересень 2012 р.
Позов мотивовано тим, що відповідачем складено Акт за №517/22-317/37593676 від 15.03.2013 р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “Спецмонтажбудкапітал” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за червень 2012р., серпень 2012р., вересень 2012р.
Контрагентами ТОВ “Спецмонтажбудкапітал” повідомлено позивача про те, що на підставі Акту №2517/22-317/37593676 від 15.03.2013 року ДПІ у Солом’янському р-ні ГУ Мін доходів у м. Києві здійснено коригування та внесено зміни відносно податкової звітності позивача з податку на додану вартість, які знайшли своє відображення в «Системі співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», внаслідок чого між позивачем та його контрагентами виявлені розбіжності при автоматизованому співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України.
Позивач вважає, що самостійна зміна відповідачем задекларованих ТОВ “Спецмонтажбудкапітал” показників податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів порушує права та інтереси позивача, як платника податків, оскільки є фактичною зміною показників декларації, здійсненою поза межами компетенції податкового органу та всупереч ст. 17, 20, 49, 54, 58, 66 Податкового кодексу України. Зауважує, що жодною нормою законодавства, що регулюють правовідносини щодо проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків не надано право податковому органу вносити зміни до облікових даних платника податків на основі результатів проведених зустрічних звірок
Зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України, тому просить відновити в облікових даних платника ТОВ “Спецмонтажбудкапітал”, в усіх базах даних показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість задекларованих у період червень 2012 року, серпень 2012р., вересень 2012 р.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
У письмових запереченнях та у судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на законність дій податкового органу. Під час розгляду справи представник відповідача зазначив, що внесення даних про неможливість проведення звірки підприємства до АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» не породжує для позивача будь-яких правових наслідків, а тому дії по внесенню до інформаційно – аналітичних систем податкової інформації, які створенні лише для службового користування податковими органами, не може бути предметом розгляду за правилами адміністративного судочинства. У зв'язку з цим просив суд у позові відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Спецмонтажбудкапітал” зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в Солом’янській ДПІ, є платником податку на додану вартість.
Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі м. Києва відповідно до п. 73.5 ст 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецмонтажбудкапітал», щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 01.08.2012 по 30.09.2012 року. У зв’язку із відсутністю за місцезнаходженням ТОВ “Спецмонтажбудкапітал”, податковим органом складено акт від 15.03.2013 №517/22-317/37593676 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецмонтажбудкапітал», щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 01.08.2012 по 30.09.2012».
Крім того, посадові особи Відповідача в акті про неможливість проведення зустрічної звірки зазначили про відсутність об’єктів оподаткування, які підпадають під визначення ст. 22, ст. 185, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України по операціях з придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств – постачальників та по операціях з продажу цих товарів (робіт, послуг) підприємствам – покупцям за період з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 01.08.2012 по 30.09.2012, що задекларований податковий кредит ТОВ «Спецмонтжбудкапітал» сформований на підставі податкових накладних та вантажно-митних декларацій від підприємств-постачальників за період з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 01.08.2012 по 30.09.2012 сформований неправомірно та перевіркою не підтверджується; задекларовані податкові зобов’язання ТОВ «Спецмонтажбудкапітал» за період з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 01.08.2012 по 30.09.2012 по ланцюгу товарів (робіт, послуг) придбаних у підприємств –постачальників сформовані неправомірно та перевіркою не підтверджені.
Вважаючи, що на підставі висновків вказаного акту перевірки податковим органом у системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України було відкориговано задекларовані ним податкові зобов'язання та податковий кредит за червень, серпень і вересень 2012 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства урегульовані Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Як визначено пунктом 71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Згідно зі статтею 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
З метою реалізації вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 р. № 262-р «Про заходи щодо удосконалення системи адміністрування податку на додану вартість» податковою службою розроблені Методичні рекомендації щодо взаємодії органів Державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з ПДВ з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, які затверджені наказом ДПА України від 18 квітня 2008 року № 266. (далі Методичні рекомендації).
Суд зазначає, що наказ ДПА України від 18.04.08 №266, не будучи зареєстрованими у Міністерстві юстиції України, не є нормативно-правовим актом, яким регулюються відносини у сфері справляння податків і зборів, а затверджені ним Методичні рекомендації не носять для платників податків обов'язкового характеру.
Для виконання службових обов’язків податковим органом створені такі програмні продукти:
- система формування та подання до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку податкової звітності в електронному вигляді щодо ведення обліку розшифрування податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів;
- система приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності щодо проведення автоматизованого контролю податкової декларації з податку на додану вартість на районному рівні;
- система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Зокрема, АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є програмним продуктом, створеним для внутрішнього використання органами державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Будь-якої реєстрації ця програма не пройшла, законодавчої підстави для її створення та використання не існує, перевірці наявна в ній інформація не підлягає, а тому АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» не може нести інформацію, що має доказове значення, в тому числі, відноситись до податкової інформації.
Отримані результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ, відповідно до Методичних рекомендацій, підлягають перевірці органами ДПС на місцях.
Пунктом 73.5 статті 73 ПК України визначено, що зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 №1232.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 27.12.2012 №1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» зустрічна звірка у суб'єкта господарювання проводиться органами державної податкової службі:
- щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій;
- якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до п. 4.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), ДПІ складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Оскільки підприємство було відсутнє за місцезнаходженням ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було складено акті від 15.03.2013 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Спецмонтадбудкапітал», щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період з 01.06.2012 р. по 30.062012 p.; з 01.08.2012 р. по 30.09.2012 p.
Суд погоджується із доводами відповідача, що прийняття податковим органом Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецмонтажбудкапітал» не порушило права чи законні інтереси позивача, оскільки такий акт є лише формою засвідчення факту невиконання податковим органом функції про проведенню звірки та фіксує причини неможливості проведення такої звірки.
Будь-які інші висновки, що зазначені працівниками податкового органу хоч і можуть бути внесені до акту, але будь-якого значення не мають, податкової інформації не створюють, оскільки створюється поза межами порядку проведення звірки, передбаченого законодавством. Відповідна оцінка цим висновкам надається при їх перевірці податковим органом, на замовлення якого мала бути проведена звірка.
Дії відповідача щодо проведення 15.03.13 зустрічної звірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами та оформлення її результатів актом від 15.03.2013 №517/22-317/37593676 у даній справі позивачем не оспорюються. Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.08.2013 року у задоволенні позову ТОВ «Спецмонтажбудкапітал» до ДПІ у Солом’янському районі ДПС про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецбудмонтажкапітал» з питань підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, якими сформовано податкові зобов’язання та податковий кредит; визнання протиправними дії по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «Спецбудмонтажкапітал» у формі Акту від 15.03.2013 №517/22-317/37593676 з питань підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, якими сформовано податкові зобов’язання та податковий кредит, відмовлено. Дану постанову позивач оскаржив до суду апеляційної інстанції.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представниками сторін під час судового розгляду, жодні податкові повідомлення-рішення, якими б з наслідками перевірки, оформленої актом від 15.03.2013 №517/22-317/37593676, позивача було зобов'язано сплатити суму грошового зобов'язання або внести зміни до його податкової звітності, податковим органом не приймалися.
Інструкцією про порядок проведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 18.07.05 №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.05 за №843/11123 (надалі - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.
Згідно з пунктами 3.1, 3.6 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Зворотний бік картки особового рахунку відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Пунктом 4.1 Інструкції встановлено, що нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.
Відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.2.2 пункту 4.2 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум.
Під час розгляду справи представником відповідача повідомлено, що жодних коригувань на підставі акту № 517/22-317/37593676 від 15.03.13 в картці особового рахунку ТОВ “Спецмонтажбудкапітал” з податку на додану вартість не проведено і жодних нарахувань податкових зобов'язань не здійснено.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що внесення або зміна інформації у базах інформаційних систем, які використовуються органами державної податкової служби, зокрема АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», самі по собі не зумовлюють для платника податків будь-яких юридичних наслідків у формі виникнення або зміни прав та обов'язків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування (збільшення) податкових зобов'язань платника податків.
Частинами 1, 2 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Під час розгляду справи позивачем не доведено, що дії відповідача, як суб'єкта владних повноважень, по відображенню в електронній базі даних АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомостей оформлених актом №517/22-317/37593676 від 15.03.13 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Спецмонтажбудкапітал», щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період з 01.06.2012 року по 30.06.2012 року; з 01.08.2012 року по 30.09.2012 року», призвели до настання будь-яких юридичних наслідків, мали вплив на реалізацію його (позивача) прав, свобод, інтересів та призвели до їх порушення.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмонтажбудкапітал” відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій