8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 жовтня 2013 року Справа № 812/7496/13-а
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання Гришиній О.Ю.,
за участю сторін
прокурора : Ткалич І.І.
представника позивача : Старицької Ю.Ю.
представника відповідача : Жижері С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до малого приватного підприємства «Хобіт» про стягнення суми податкової заборгованості в розмірі 14676,36 грн.,
ВСТАНОВИВ:
28 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до малого приватного підприємства «Хобіт» про стягнення суми податкової заборгованості в розмірі 14676,36 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив.
Мале приватне підприємство «Хобіт», зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 1 382 120 0000 005788 від 20.05.1993, знгідно довідки з Головного управління статистики у Луганській області є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська з 14.06.1993 за №00477.
Заборгованість відповідача перед бюджетом складає 14676,36 грн. з них з орендної плати за землю 6683,58 грн., а саме основний платіж 6632,98 грн., що виник на підставі поданих платником податків податкових розрахунків земельного податку від 06.02.2013 №9004658952, пеня - 50,60 грн., з податку на додану вартість - 7992,78 грн., а саме основний платіж - 7992,53 грн., що виник на підставі поданої платником податків податкової декларації з податку на додану вартість від 18.06.2013 №9035854533, пеня - 0,25 грн.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України та з метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом були прийняті заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме відповідачем було отримано податкову вимогу №9 від 03.01.2013. 03.01.2013 було прийнято рішення №8 про опис майна відповідача у податкову заставу. Однак зазначені заходи не дали позитивного результату.
У зв'язку з вищевикладеним, прокурор просить суд стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих МПП «Хобіт» заборгованість перед бюджетом у сумі 14676,36 грн., а саме з податку на додану вартість - 7992,78 грн., з орендної плати за землю - 6683,58 грн.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеному у позові. Також надав заяву про уточнення адміністративного позову в якій зазначив наступне. Сума заборгованості відовідача перед бюджетом, яка підлягає стягненню у судовому порядку змінилась, та станом на 10.10.2013 становить 11847,09 грн., ас аме з орендної плати за землю в розмірі 11847,09 грн., з яких ха основним платежем - 11796,49 грн., пеня - 50, 60 грн. Сума заборгованості з податку на додану вартість за декларацією від 18.06.2013 №9035854533 в сумі 7992,53 грн. не значиться.
На підставі викладеного позивач просив суд у судовому засіданні стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих мале приватне підприємство «Хобіт» заборгованість перед бюджетом у сумі 11847,09 грн. а саме з орендної плати за землю.
Прокурор уточнений адміністартивний позов підтримав повністю, просив стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих мале приватне підприємство «Хобіт» заборгованість перед бюджетом у сумі 11847,09 грн. а саме з орендної плати за землю.
Представник відповідача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав частково, а саме суму заборгвоаності зі сплати орендної плати за землю в розмірі 10125,92 грн., про що зазначив у відзиві на адміністартивний позов. Де також відповідачем вказано, що ним сплачено суму заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 10187,00 грн., на підствердження чого надав копії платжних доручень.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що відповідач - мале приватне підприємство «Хобіт» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 20.05.1993 за № 1 382 120 0000 005788. (а.с.11-14).
За відповідачем обліковується податковий борг перед бюджетом з орендної плати за землю в розмірі 11847,09 грн., в тому числі за основним платежем - 11796,49 грн. та пеня - 50,60 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу станом на 09.10.2013.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності із підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою за землю.
Статтею 269 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим за 12 місяців).
Згідно із пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (підпункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).
Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (підпункт 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).
У відповідності із підпунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (підпункт 287.4 статті 287 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 11847,09 грн., який виник за відповідачем через несплату самостійно визначених податкових зобов'язань у податковій декларації за 2012 рік від 06.02.2013 вх. №9004658952 на загальну суму 20653,99грн., з яких є несплаченою сума в розмірі 11796,49 грн. (а.с.24-25)
Згідно із п.п 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день його погашення, залежно від того, яка з величин, таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті згідно п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Також відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м. Луганську ДПС було нараховано пеню в розмірі 50,60 грн. за несплату суми податкової заборгованості з орендної плати за землю в розмірі11847,09 грн., та яка станом на 09.10.2013 року є несплаченю, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу.
Відповідно до п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що органом державної податкової служби здійснювалися заходи, передбачені ст 59 ПК України, а саме винесено податкову вимогу №9 від 03 січня 2013 року, яку було отримано відповідачем 03.01.2013. (арк.справи 26)
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Приймаючи до уваги те, що мале приватне підприємство «Хобіт» станом на дату розгляду та вирішення позову у добровільному порядку податковий борг з орендної плати за землю в сумі 11847,09 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення зазанченої суми податкового боргу, суд визнає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнений адміністративний позов прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до малого приватного підприємства «Хобіт» про стягнення суми податкової заборгованості в розмірі 14676,36 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих мале приватне підприємство «Хобіт», код ЄДРПОУ 20154933, заборгованість перед бюджетом у сумі - 11847,09 грн. (одинадцять тисяч вісімсот сорок сім гривень 09 копійок), а саме з орендної плати за землю на р/р 33216812700004 ГУ ДКСУ у Луганській області, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області, код 37991477, МФО 804013, код платежу 13050200.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова в повному обсязі складена та підписана 15 жовтня 2013 року.
Суддя Є.О. Кисельова