Постанова № 34173289, 04.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2013
Номер справи
804/11574/13-а
Номер документу
34173289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ОЛЕНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
  • 2) МАГДАЛИНІВСЬКА МІЖРАЙОННА ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВІДДІЛЕННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Державний герб України

копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2013 р. Справа № 804/11574/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ількова В.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування до Оленівської сільської ради про стягнення заборгованості зі сплати штрафу та пені у сумі 1309,12 грн , -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування до Оленівської сільської ради про стягнення заборгованості зі сплати штрафу та пені у сумі 1309,12 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001р. за № 2240-III відповідач має прострочену заборгованість зі сплати пені та штрафних санкцій у розмірі 1309,12 гривень. У добровільному порядку суму боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2013р. за зазначеним позовом відкрито скорочене провадження.

Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Судом було направлено відповідачу копію ухвали про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом на адресу, зазначену в ЄДР.

До суду від представника відповідача 01.10.2013р. надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач зазначив, що відповідачем своєчасно підготовлена та надана до Управління державної казначейської служби у Магдалинівському районі документація по оплаті штрафних санкцій по акту перевірки від 10.06.2013р. за № 32, проте, казначейство затримало перерахування платежу, тобто затримка у перерахуванні коштів виникла не з вини відповідача.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.

Відповідач зареєстрований як страхувальник у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням регулюються положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. за № 2240-III (далі - Закон України за № 2240-III) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 29 від 22.12.2010р. (далі - Інструкція № 29 від 22.12.2010р.) перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 3.2 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. встановлено, що планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.

Згідно із п. 3.4 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції.

Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням:

- дат початку та закінчення її проведення;

- найменування страхувальника;

- найменування органу Фонду, який проводить перевірку.

Пунктом 3.5 Інструкції № 29 від 22.12.2010р. встановлено, що на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред'являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання.

Якщо в перевірці беруть участь декілька посадових осіб органу Фонду, то направлення видається керівнику групи із зазначенням посад, прізвищ, імен та по батькові всіх посадових осіб органу Фонду, що беруть участь у цій перевірці.

Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили направлення.

Відповідно до п. 4-5 ст. 13 Закону України за № 2240-III Виконавча дирекція Фонду забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та представляє інтереси страховика в судових та інших органах.

10.06.2013р. уповноваженою особою Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена перевірка правильності нарахування, перерахування страхових внесків та цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до 01.01.2011р. та правомірності призначення та отримання матеріального забезпечення з 01.01.2011р. за період з 01.04.2010 року по 31.03.2013 року. За результатами перевірки складено акт за № 108.

У акті перевірки зазначено, що відповідачем допущено наступні порушення:

- нараховано та виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності та по вагітності і пологах, сума витрат Фонду у розмірі 975,44 грн. не приймається до заліку;

- перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків за період з 01.04.2010 року по 31.03.2013 року встановлено заниження фонду оплати праці на суму 11202,64 грн.

Зазначеними діями відповідач порушив п.п.1,2 ч. 1 ст. 21, п.2 ст. 53, п.п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону України за № 2240-III.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України за № 2240-III фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Частиною 2 ст. 22 Закону України за № 2240-III встановлено, що страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Директором Магдалинівської міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі положень Закону України за № 2240-III 10.06.2013р. було прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності за № 32, яким: донараховано внесків у сумі 268,87 грн., не прийнято до заліку витрат на суму 975,44 грн., застосовано до підприємства фінансові санкції у розмірі 11690,00 гривень. Примірник рішення було отримано 10.06.2013р. під розпис головним бухгалтером відповідача ОСОБА_1

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 28 Закону України за № 2240-III страховик має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Положеннями ст. 30 Закону України за № 2240-III встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.

Своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.

Відповідачем не було сплачено у встановлений законом строк (до 20.06.2013р.) визначену у рішенні про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника від 10.06.2013р. за № 32 суми зобов'язань у загальному розмірі 12934,67 гривень, при цьому фактично станом на 20.06.2013р. страхувальником було сплачено 1244,31 грн., з порушенням терміну сплати сплачено страхувальником 11690,36 грн. (сплачено 02.07.2013р.), що зафіксовано у довідці від 09.07.2013 року.

Позивачем щодо відповідача було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 09.08.2013р. за № 32/1, яким застосовано до відповідача фінансові санкції - штраф у сумі 1169,04 грн., пеня у сумі 140,28 гривень. Примірник рішення було отримано 09.07.2013р. під розпис головним бухгалтером відповідача ОСОБА_1

У своїх запереченнях проти позову відповідач посилався на те, що ним своєчасно підготовлена та надана до Управління державної казначейської служби у Магдалинівському районі документація по оплаті штрафних санкцій по акту перевірки від 10.06.2013р. за № 32, проте, казначейство затримало перерахування платежу, тобто затримка у перерахуванні коштів виникла не з вини відповідача.

Відповідно до реєстрів бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів Оленівською сільською радою перераховано на виконання рішення від 10.06.2013р. за № 32:

- по реєстру, отриманому органом Державної казначейської служби України відповідно до відмітки 14.06.2013р. на суму 12934,67 грн.;

- по реєстру, отриманому органом Державної казначейської служби України відповідно до відмітки 18.06.2013р. на суму 1244,31 грн.

Відповідно до платіжного доручення від 18.06.2013р. за № 396 на виконання рішення від 10.06.2013р. за № 32 було перераховано 11690,36 грн., при цьому зазначена операція була проведена відповідно до відмітки 02.07.2013 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 123 Бюджетного кодексу України органи Державної казначейської служби України несуть відповідальність, зокрема, за

порушення в процесі контролю за бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету та здійсненні платежів за бюджетними зобов'язаннями розпорядників бюджетних коштів відповідно до бюджетних асигнувань; недотримання порядку казначейського обслуговування державного і місцевих бюджетів.

Таким чином, фактично кошти на виконання рішення від 10.06.2013р. за № 32 з граничним строком сплати - 20.06.2013р., фактично надійшли 02.07.2013 року, що не заперечується сторонами.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 29 від 22.12.2010р. у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.

Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на підставі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, за формою, наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції.

Тобто на момент прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 09.08.2013р. за № 32/1, яким застосовано до відповідача фінансові санкції - штраф у сумі 1169,04 грн., пеня у сумі 140,28 гривень, кошти на сплату зобов'язань (на дати прийняття рішення від 09.08.2013р. за № 32/1були відсутні копії платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписки банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду) по рішенню від 10.06.2013р. за № 32 до позивача не надійшли.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем добровільно не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч.4 ст. 94 КАС України в справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до юрисдикції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України, постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.

Керуючись ст.ст. 94, 162,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування до Оленівської сільської ради про стягнення заборгованості зі сплати штрафу та пені у сумі 1309,12 грн. - задовольнити.

Стягнути з Оленівської сільської ради (код ЄДРПОУ 20241542) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25608232307002 в ПАТ «КБ НАДРА», м. Київ, Центр, МФО 380764, одержувач - Магдалинівська міжрайонна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, код ЄДРПОУ 26049966) суму заборгованості у розмірі 1309 (одна тисяча триста дев'ять) грн. 12 копійок.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили на 04.10.2013р. СуддяВ.В Ільков В.В. Ільков