Постанова № 34172783, 17.10.2013, Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
121/6277/13-а
Номер документу
34172783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 121/6277/13-а

2-а/121/438/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого: судді - Леонова А.А.,

при секретарі: Шевчук Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду АР Крим адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівадійської селищної ради, третя особа: Голова Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим Чабанов О.І., про визнання протиправним та скасування рішення, про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Лівадійської селищної ради №5 від 09.07.2013 року «Про затвердження проекту землеустрою по відводу та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1500 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача на найближчий сесії розглянути проект землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1, що надійшов 09.10.2012 року з вихідним №354-2/10-25-3 від 05.10.2013 року Управління держкомзему у м. Ялта, та прийняти рішення відповідно до закону; за наслідками розгляду справи постановити Окрему Ухвалу щодо створення перешкод у виконанні Постанови Ялтинського міського суду від 04 червня 2013 року по адміністративній справі №121/1686/13-а, 2а/121/155/2013 та направити її на адресу Голови Лівадійської селищної ради Рубана Сергія Дмитровича для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону; зобов'язати Лівадійську селищну раду надати звіт про виконання судового рішення.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач послався на ту обставину, що рішення Лівадійської селищної ради №5 від 09.07.2013 року «Про затвердження проекту землеустрою по відводу та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1», що надійшов 09 жовтня 2012 року з Управління Держкомзему у м. Ялта, вчинених з навмисним порушенням приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26, п.п. 1, 2 та 8 ч. 3 ст. 42, ч. 4 та ч. 12 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 24 Конституції України, та з неправильним застосуванням п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні з підстав, зазначених в позові.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, в задоволенні позову просила відмовити, та пояснила, що в разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог закону, передача у власність або користування земельних ділянок для містобудівних потреб забороняється.

Представник третьої особи будучи належним чином повідомленим про дату розгляду справи, в судове засідання двічі не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Вислухавши учасників процесу, дослідивши надані докази та матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності із ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 12 Земельного Кодексу України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Земельного Кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Крім того, згідно із ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Часиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено, що на підставі рішення 39-ї сесії 5-го скликання Лівадійської селищної ради № 44 від 25 грудня 2009 року громадянину ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою з відводу у власність земельної ділянки, орієнтованою площею 0,1500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1.

Вихідним № 354-2/10-25-3 від 05 жовтня 2012 року Управлінням Держкомзему у м. Ялта на адресу Лівадійської селищної ради направлено погоджений комісією проект землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, який надійшов 09 жовтня 2012 року та зареєстрований за вхідним № 2773/02-15.

Рішенням 24-ї сесії 6-го скликання Лівадійської селищної ради № 70 від 06 лютого 2013 року громадянину ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою з відводу та наданні безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1.

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 04 червня 2013 року, визнано протиправним та скасовано рішення Лівадійської селищної ради № 70 від 06 лютого 2013 року та зобов'язано Лівадійську селищну раду на найближчий сесії розглянути проект землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянину ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, та прийняти рішення відповідно до вимог Закону.

Рішенням 29-ї сесії 6-го скликання Лівадійської селищної ради № 5 від 09 липня 2013 року громадянину ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою з відводу та наданні безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1. Вказане рішення обґрунтоване п. 3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яким у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог закону, забороняється передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність або користування фізичним і юридичним особам для містобудівних потреб, та п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06 вересня 2012 року право власності на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначених у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється після державної реєстрації права власності на відповідну земельну ділянку.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень для реалізації своїх функцій повинні діяти з дотриманням встановленої законом процедури прийняття рішення; з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно, розсудливо, безсторонньо (неупереджено); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігання несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілям, на досягнення цих спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, їхніх посадових і службових осіб через призму зазначених критеріїв, у разі виявлення порушень хоча б одного із цих критеріїв і за умови порушення прав, свобод та інтересів позивача, є підстави для задоволення адміністративного позову.

Таким чином, аналізуючи зазначені вимоги закону, з'ясувавши всі обставини та докази, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що доводи в обґрунтування позовних вимог громадянина ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, в зв'язку із чим в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати понесені позивачем при подачі позову, повинні бути віднесені на його рахунок.

Підстав для винесення окремої ухвали та зобов'язання відповідача надати суду звіт про виконання судового рішення судом не встановлено.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 14, 19, 41, 55, 140, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 39, 116, 118, 151, 158, Земельного Кодексу України, ст.ст. 10, 25, 26, 46, 34, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 14, 17, 71, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог громадянина ОСОБА_1 до Лівадійської селищної ради, третя особа: Голова Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим Чабанов О.І., про визнання протиправним та скасування рішення, про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд АР Крим протягом 10 днів з дня проголошення.

Суддя: А.А.Леонов