Справа № 2-а-3831/08/0970
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2009 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі Шовгенюк І.В.
за участю:
представника позивача - не з'явився;
представника відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області
про визнання протиправною бездіяльність та стягнення невиплаченої пенсії дитини війни в сумі 2733,30 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення невиплаченої пенсії дитини війни в сумі 2733,30 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, просить розгляд справи провести без його участі. Позовні вимоги мотивує тим, що згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії підвищуються на 30 % від мінімальної пенсії за віком. Однак, підвищення пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області здійснено не було. Вважає такі дії неправомірними, при цьому посилається на рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, яким визнані неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Позивач в судове засідання не з'явилися, просить розгляд справи провести без його участі.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області в судове засідання не з'явився, проте подав заяву в якій розгляд справи просить провести без його участі. В своєму запереченні посилається на те, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" . Так ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності достатнього страхового стажу визначеного законом, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Проте в ч. 3 даної статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розміру пенсії, призначених згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Одночасно вказує, що згідно із положеннями статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України позивачами порушено строк звернення до адміністративного суду та просить відмовити в позові також і з цих підстав.
Розглянувши позовну заяву, подане заперечення, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни, що підтверджується посвідченням серія ІНФОРМАЦІЯ_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2. (а. с.5)
Основні положення щодо правового статусу дітей війни і основ їх соціального захисту, гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності 01.01.2006 року.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено.
Вихідним критерієм розрахунку підвищення пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, суд визнає, що при розрахунку підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченого статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
А тому, на підставі вищевказаних норм права, розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» - з 01.01.2006 року - 350 грн., з 01.04.2006 року - 359 грн., з 01.10.2006 року - 366 грн., статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - з 01.01.2007 року - 380 грн., з 01.04.2007 року - 406 грн., з 01.10.2007 року - 411 грн.
Що стосується вимог позивача про стягнення з відповідача надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за 2006 рік, то статтею 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. В 2006 році такого порядку Кабінет Міністрів України не запровадив.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем правомірно не здійснено нарахування та виплату позивачу доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за 2006 рік, оскільки порядок нарахування та виплати вказаної доплати не був запроваджений у відповідності до норм статті 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», яка діяла на момент існування правовідносин в 2006 році, а позовні вимоги в цій частині такими, що не підлягають до задоволення.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати на користь позивача суму підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період 2007 року, суд зазначає, що пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України за №6-рп/2007 від 09.07.2007 року положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними.
У відповідності до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відновлена з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», тобто з 09.07.2007 року.
Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України за період 2007 року відповідачем не проводилось нарахування та виплата позивачу підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року та протиправно не нараховане позивачу підвищення до пенсії в розмір 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з розрахунку розміру такої мінімальної пенсії, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
З врахуванням розміру мінімальної пенсії за віком в цей період (ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») сума заборгованості становить 369,05 грн. (410,06грн.х30%х3) за період з липень-вересень 2007р. та 373,60 грн. (415,11грн.х30%х3) за період жовтень-грудень 2007 р, а загалом 742,65 грн.
Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії, належним відповідачем є Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, де позивач перебуває на обліку як пенсіонер.
З врахуванням вище викладеного, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, ст.167, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо невиплати Завальському Івану Васильовичу пенсії дитини війни підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з липня 2007 року по грудень 2007 року.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Тисменицькому районі, 77400, вул. Галицька, 21, м. Тисмениця, код ЄДРПОУ 20550926, р/р 25602704523 в Тисменицькому відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 336503 на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 742,65грн. заборгованості по виплати пенсії дитини війни підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з липня 2007 року по грудень 2007 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони на користь якої задоволено позов.
Суддя Басай О.В.
постанова складена в повному обсязі 04.02.2009 року