Постанова № 34155166, 14.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
805/13788/13-а
Номер документу
34155166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2013 р. Справа № 805/13788/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 1727,30 грн. (у тому числі: за основним платежем - 914,75 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 812,55 грн.) та штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1020,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Добропільський міжрайонний прокурор (позивач) в інтересах держави в особі Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Добропільська ОДПІ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 1727,30 грн. (у тому числі: за основним платежем - 914,75 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 812,55 грн.) та штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1020,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у загальному розмірі 2 747,30 грн., який виник в результаті не сплати поточного нарахування ставки єдиного податку в сумі 914,75 грн. за березень-червень 2013 року, нарахованих податковим органом штрафних санкцій в сумі 1 832,55 грн. згідно податковим повідомленням-рішенням. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача - прокурор прокуратури м. Донецька Асріян Л.А. (посвідчення від 08.01.2013 року) у судовому засіданні заявила клопотання про розгляд даної адміністративної справи у порядку письмового провадження.

Представник Добропільської ОДПІ у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання належним чином.

Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечень проти позову та заяву про розгляд справи без його участі не направив, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області 24.02.2010 року за № 2 241 000 0000 000550, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання - АДРЕСА_1. Згідно довідки про взяття на облік платника податків ФОП ОСОБА_1 взята на податковий облік в органах державної податкової служби з 25.02.2010 року за № 10641, перебуває на податковому обліку Добропільської ОДПІ.

Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 знаходиться на спрощеній системі оподаткування з 1 січня 2012 року з правом на здійснення діяльності «47.1 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах» згідно поданої до податкового органу заяви від 21.01.2012 року.

На підставі п. 10.3 ст. 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Статтею 293 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) встановлені ставки єдиного податку, а саме:

- ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (п. 293.1 ст. 293 ПКУ),

- фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (п. 293.2 ст. 293 ПКУ).

Відповідач є платником єдиного податку за ставкою у розмірі 229,40 грн. на місяць на підставі Рішення сесії сільської ради с Золотий Колодязь Добропільського району від 06.01.2012 року № VI/14-1.

Приписами ст. 295 Податкового кодексу України також встановлено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.

Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

З облікової картки відповідача вбачається, що заборгованість перед місцевим бюджетом з єдиного податку становить у загальному розмірі 914,75 грн., у тому числі:

- станом на 20.03.2013 року в сумі 226,55 грн. (з урахуванням переплати на КОР в сумі 2,85 грн.)

- станом на 20.04.2013 року в сумі 229,40 грн.;

- станом на 20.05.2013 року в сумі 229,40 грн.;

- станом на 20.06.2013 року в сумі 229,40 грн.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази знаходження ФОП ОСОБА_1 у відпустці або на лікарняному у березні-червня 2013 року (період, у якому виникла заборгованість).

Отже, у відповідача відсутні підстави для несплати єдиного податку згідно вимогам Податкового кодексу України.

Судом також встановлено, що Добропільською ОДПІ на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності від 26.03.2013 року № 180/17-01 за порушення відповідачем п. 16.1.3 ст. 16, п. 49.18.2 ст. 49 п. 51.1 ст. 51, п. 76.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України у зв'язку з несвоєчасним поданням податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 ДФ) за 1 квартал 2012 року (граничний термін сплинув 10.05.2012 року) та ІІ квартал 2012 року (граничний термін сплинув 09.08.2012 року), згідно з п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України застосовано відносно ФОП ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції, про що прийняте податкове повідомлення-рішення від 26.03.2013 року: № 0000411701 на суму 1020,00 грн.

На підставі акту камеральної перевірки податкової звітності від 25.03.2013 року № 170/17-01 Добропільською ОДПІ згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України у зв'язку з порушенням строків подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 1 квартал 2012 року (граничний термін сплинув 10.05.2012 року) та 2 квартал 2012 року (граничний термін сплинув 09.08.2012 року) застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340,00 грн., про що прийняте податкове повідомлення-рішення від 25.03.2013 року: № 0000341701.

Також Добропільською ОДПІ прийняті наступні податкові повідомлення-рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за порушення податкового законодавства в частині сплати єдиного внеску із затримкою:

- від 21.05.2013 року № 00003921701 на суму 344,10 грн. на підставі акту перевірки від 21.05.2013 року № 322/17-01;

- від 27.05.2013 року № 0005411701 на суму 114,70 грн. на підставі акту перевірки від 27.05.2013 року № 417/17;

- від 31.05.2013 року № 0003911701 на суму 13,75 грн. на підставі акту перевірки від 21.05.2013 року.

Всього позивачем застосовано до відповідача штрафних санкцій на суму 1 832,55 грн. (у тому числі: по єдиному податку у розмірі 812,55 грн., по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1020,00 грн.).

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень у адміністративному та/або судовому порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем не сплачено до бюджету суму в розмірі 2 747,30 грн. (у тому числі: по єдиному податку у розмірі 1 727,30 грн., а саме: за основним платежем - 914,75 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 812,55 грн., та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - за штрафними санкціями - 1020,00 грн.), що підтверджено карткою облікового рахунку, яка є в матеріалах справи.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 300.1 ст. 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

У ході судового розгляду адміністративної справи судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем не сплачено до місцевого бюджету суму єдиного податку у загальному розмірі 914,75 грн.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач також не сплатив в бюджет узгоджену суму штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 1 832,55 грн.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Права органів державної податкової служби в частині здійснення податкового контролю як перевірки платників податків визначені приписами ст. 75 Податкового кодексу України, а саме: органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Відповідно до ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 86 за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.

Згідно з пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Так, у відповідності до п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Податковим кодексом України (далі - ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки щомісячний платіж з єдиного податку за березень-червень 2013 року та штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги те, що суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки та розрахунком формування податкової заборгованості; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

П О С Т А Н О В И В:

Позов Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 1727,30 грн. (у тому числі: за основним платежем - 914,75 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 812,55 грн.) та штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1020,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання - АДРЕСА_1) на розрахунковий рахунок 31519970700035, за кодом бюджетної класифікації 18050400, ОКПО 37755456, МФО 834016, Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, м/б м. Добропілля, податковий борг у розмірі 2 747,30 грн. (дві тисячі сімсот сорок сім грн. 30 коп.), у тому числі: по єдиному податку - основний платіж в сумі 914,75 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 812,55 грн., та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020,00 грн.

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 14 жовтня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.