Постанова № 34148731, 09.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2013
Номер справи
813/6331/13-а
Номер документу
34148731
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №813/6331/13-а

09 жовтня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - cудді Кузана Р.І.

з участю секретаря судового засідання Кончук Н.С.,

представників:

позивача Мощинської О.В.

відповідача Галаня В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Агрофірма «Провесінь» про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Агрофірма «Провесінь» в якому просить :

-зупинити експлуатацію трьох поверхневих водозаборів (трьох ставків №2, №3, №4) яка здійснюється Публічним акціонерним товариством «Агрофірма «Провесінь» (м.Львів, вул. Тракт Глинянський, буд. 152, ідентифікаційний код - 00854400) без дозволу на спеціальне водокористування.

-зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Агрофірма «Провесінь» (м.Львів, вул. Тракт Глинянський, буд. 152, ідентифікаційний код - 00854400) щодо здійснення самовільного забору поверхневих вод із трьох поверхневих водозаборів (трьох ставків №2, №3, №4), без дозволу на спеціальне водокористування.

-зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Агрофірма «Провесінь» м.Львів, вул. Тракт Глинянський, буд. 152, ідентифікаційний код - 00854400) щодо здійснення самовільного скиду стічних вод випуском №1 у безіменний потічок, притоку р.Полтва (басейн р. Західний Буг) без дозволу на спеціальне водокористування.

-зупинити діяльність Публічного акціонерного товариства Агрофірма «Провесінь» (м.Львів, вул. Тракт Глинянський, буд. 152, ідентифікаційний код - 00854400) щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів.

В обґрунтування позовних вимог покликаються на те, що відповідач здійснює забір поверхневих вод із трьох поверхневих водозаборів (трьох ставків), що знаходяться в басейні р. Західний Буг та розташовані на проммайданчику підприємства без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, крім того зазначає що ПАТ «Агрофірма «Провесінь» здійснює самовільний скид зворотних стічних вод випуском №1 в безіменний потічок, притоку р. Полтва (басейн р.Західний Буг), без дозволу на спеціальне водокористування та встановлених нормативів гранично допустимого скиду, що є порушенням ст. 44, 70 Водного кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з підстав зазначених в позовній заяві, поданих додаткових поясненнях та письмових доказах. Просила адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях. Пояснив, що Публічне акціонерне товариство «Агрофірма «Провесінь» здійснювала відбір води зі ставків виключно з метою очищення таких та повернення норми якості води у них, відповідачем всі відходи передаються на утилізацію спеціалізованим організаціям негайно після їх утворення. Крім того зазначив, що даний позов подано передчасно, тобто до закінчення визначеного у приписі строку усунення поршень. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, яке затверджено Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011р. № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно до п. 7 Положення, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Пункт 4.2 Положення встановлює, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

У відповідності до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Згідно із ч.1 ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних та екологічних норм.

Згідно п. "а" ст. 32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров"я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Статтею 33 Закону України «Про відходи» передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до п. "в" ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього середовища ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Судом встановлено, що Відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА №790332 ПАТ «Агрофірма «Провесінь» зареєстроване Виконачим комітетом Львівської міської ради як юридична особа та присвоєно ідентифікаційний код 00854400.

Зазначене підприємство здійснює господарську діяльність у сфері фермерського господарства.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку даного підприємства з дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. За наслідками даної перевірки складено акт № 1422/02/1236 від 05.08.2013р.

В ході проведення перевірки встановлено ряд порушень відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Зокрема, перевіркою встановлено, що позивачем не розроблено та не отримано дозвіл на розміщення відходів в 2013 році та не отримано ліміт на утворення та розміщення відходів в 2013 році, що є порушенням вимог статей 32 та 33 Закону України «Про відходи».

ПАТ «Агрофірма «Провесінь» здійснює самовільний забір поверхневих вод, відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, що, в свою чергу, призвело до порушення вимог статей 44, 48 та 49 Водного кодексу України.

Крім цього, згідно з актом перевірки, позивач допустив порушення охорони водних ресурсів, а саме: здійснюється самовільний скид зворотних вод без затверджених нормативів, що є порушенням вимог статей 44, 70, 95 та 110 Водного кодексу України.

Надаючи оцінку доводам позивача та запереченням відповідача з приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне:

Щодо порушень вимог законодавства при здійсненні водопостачання та водовідведення.

Як встановлено перевіркою та не заперечується відповідачем, ПАТ «Агрофірма «Провесінь» для забезпечення діяльності по вирощуванню овочів в спорудах закритого типу, використовує воду для миття та поливу рослин та на потреби котелень. Для вказаних цілей підприємство використовує питну воду з комунального водогону ЛМКП «Львівводоканал» та технічну з поверхневих водозаборів для поливу рослин.

Судом встановлено, що в позивача відсутній дозвіл на спеціальне водокористування. Відповідачем дана обставина не спростована належними та допустимими доказами. Відтак висновки акту перевірки в цій частині є правомірними та підтверджуються матеріалами справи.

Суд критично оцінює доводи відповідача щодо того, що вода з поверхневих водозаборів використовується ним для забезпечення належного санітарного стану наявних водозаборів, оскільки законодавство не встановлює винятків для отримання дозволів на спеціальне водокористування в залежності від цілей використання поверхневих вод.

Крім цього, відповідачем проводиться самовільний скид стічних вод в безіменний потічок притоку ріки Полтва без дозволу на спеціальне водокористування та без встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. В спростування вказаного висновку акту перевірки відповідачем не подано, а судом не здобуто належних та допустимих доказів, а тому суд надає перевагу поясненням позивача з цього приводу.

Щодо порушень вимог законодавства при утворенні та розміщенні відходів в процесі господарської діяльності відповідача.

Перевіркою встановлено, що в ході здійснення виробничо-господарської діяльності на ПАТ «Агрофірма «Провесінь» утворюються наступні відходи: відпрацьовані люмінесцентні лампи; відпрацьовані свинцеві акумулятори, масла, автомобільні шини; фільтри масляні відпрацьовані осушені; круги шліфувальні, обдирочні, заточні, відрізні, абразивні; залишки електродів зварювальних; брухт чорних металів; бій скла; бадилля овочеве. На підприємстві відсутній дозвіл на утворення та розміщення відходів в 2013 році. В порушення вимог статей 32 та 33 Закону України «Про відходи» ПАТ «Агрофірма «Провесінь» проводить без дозвільне та безлімітне утворення та розміщення відходів.

Суд зазначає, що долучені відповідачем до матеріалів справи договір № 310/УЛН про надання послуг із збирання, перевезення та зберігання небезпечних відходів для подальшої утилізації від 01.04.2013р., договір поставки акумуляторів, акумуляторних батарей та електродів № 34 від 21.03.2013р., договір № 20/04 від 20.04.2013р. купівлі-продажу брухту кольорових та чорних металів, угода № 2 від 03.01.2013р. на утилізацію твердих побутових відходів, договори № 502/УЛВ від 29.02.2013р., № 501/УЛВ від 20.02.2013р. не є належними доказами на спростування вказаних вище висновків акту перевірки, оскільки наявність таких документів є лише передумовою для розробки ліміту та отримання дозволу на утворення та розміщення відходів.

Крім цього, суд враховує, що за результатами перевірки позивачем складено протоколи та винесено постанови про накладення адміністративного стягнення на посадових осіб ПАТ «Агрофірма «Провесінь». Вказані постанови відповідачем не оскаржувались, а суми накладених штрафів сплачені посадовими особами відповідача в повному обсязі.

Відповідно до п.5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника.

09.08.2013 Державною екологічною інспекцією у Львівській області складено припис №1992/02/720-02. З метою усунення виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки відповідача даним приписом встановлено термін виконання порушень та зобов'язано суб'єкта господарювання повідомити позивача про хід виконання приписів не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням умов безлімітного утворення та розміщення відходів може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Стосовно твердження відповідача, що даний позов подано передчасно, тобто до закінчення визначеного у приписі строку усунення поршень суд зазначає, що зі змісту вказаних вище норм законодавства вбачається, що складення такого припису є одним з способів усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, який може застосовуватись одночасно із застосуванням заходів реагування зазначених у позові.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідачем на надано суду доказів усунення порушень, які зазначені в акті перевірки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Агрофірма «Провесінь» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами і підлягають до задоволення.

За наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно вимог ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати відповідача - Публічне акціонерне товариство «Агрофірма «Провесінь» (місцезнаходження: м.Львів, вул. Тракт Глинянський, 152, Код ЄДРПОУ 00854400):

- зупинити експлуатацію трьох поверхневих водозаборів (трьох ставків № 2, № 3, № 4), яка здійснюється ПАТ «Агрофірма «Провесінь» без дозволу на спеціальне водокористування, до усунення вказаного порушення та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення експлуатації поверхневих водозаборів;

- зупинити виконання робіт із самовільного забору поверхневих вод із трьох поверхневих водозаборів (трьох ставків № 2, № 3, № 4), які здійснюються ПАТ «Агрофірма «Провесінь» без дозволу на спеціальне водокористування, до усунення вказаного порушення та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення таких робіт;

- зупинити виконання робіт із самовільного скиду стічних вод випуском № 1 у безіменний потічок, притоку р.Полтва (басейн Західний Буг), які здійснюються ПАТ «Агрофірма «Провесінь» без дозволу на спеціальне водокористування, до усунення вказаного порушення та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення таких робіт;

- зупинити діяльність Публічного акціонерного товариства «Агрофірма «Провесінь» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів, до отримання дозволу та ліміту на розміщення та утворення відходів, а також отримання у встановленому порядку рішення на відновлення такої діяльності.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 жовтня 2013 року.