Постанова № 34144427, 14.10.2013, Роздольненський районний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
114/1278/13-а
Номер документу
34144427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 114/1278/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.10.2013року с. Роздольне

Роздольненський районний суд АР Крим у складі:

головуючого судді Абеляшева О.В.,

при секретарі Оголь О.П.,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошніченко Анатолія Євгеновича, Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим, про скасування рішення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся у порядку адміністративного судочинства до Роздольненського районного суду АР Крим з позовом до Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим, голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошніченко Анатолія Євгеновича, про скасування рішення 6 сесії 25 скликання Руч'ївської сільської ради №6 від 15.03.2013 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що 15.03.2013 року рішенням 25-ї сесії 6-го скликання Руч'ївської сільської ради №6 були збільшені тарифи на питну воду з 4,20 грн. за 1куб.м води на 4,99 грн. за 1кіб.м. Позивач вважає рішення безпідставним та економічно невмотивованим. За вказаних обставин просить суд визнати рішення недійсними та скасувати.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав, просить задовольнити.

Відповідача - голова Руч'ївської сільської ради у судовому засіданні позовні вимоги заперечив. Суду пояснив, що підвищення цін визначено відповідно до економічних розрахунків та Аналізу стану роботи ФОП ОСОБА_3 за звітний період.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, вважає позов не частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню за наступних правових підстав.

Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

За змістом п.1, 15 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що рішенням 20-ї сесії 6-го скликання Руч'ївської сільської ради №8 від 27.04.2012 року затверджено норми та тарифи по водоспоживанню на 2012-2013 роки.

Відповідно до Протоколу засідання постійної комісії по питанням житлово-комунального господарства, управління комунальної власності, побутового та торгового обслуговування Руч'ївської сільської ради №1 від 06.03.2013 року, розглянутий проект розрахунку планової собівартості одиниці поданої води, тарифи на послуги водопостачання на 2013-2014 роки зі змінами та доповненнями.

Рішенням 25-ї сесії 6-го скликання Руч'ївської сільської ради №6 від 15.03.2013 року затверджено розрахунки та тарифи по водоспоживанню на 2013-2014 роки. Зобов'язано ФОП ОСОБА_3 оприлюднити у газеті про зміну тарифу з зазначенням дати набуття чинності нового тарифу.

Статтями 143, 144 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», органи місцевого самоврядування є юридичними особами наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

При цьому суд також приймає до уваги тлумачення, що містить Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року, яке є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

За правовою позицією Конституційного Суду України предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні". Системний аналіз положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"

свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869.

Відповідно до п.10 вказаного Порядку, формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється відповідно до річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

При цьому, відповідно до п.7 Порядку, у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення.

Відповідно до п.3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Згідно п.10 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не

залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу,

уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися

цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування нескоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Відповідно до положень п. 3 ч.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає, що оскільки норми та тарифи на водоспоживання були затверджені рішенням 20-ї сесії 6-го скликання Руч'ївської сільської ради №8 від 27.04.2012 року на 2012-2013 роки, підставами для їх перегляду повинні бути зміни протягом строку дії цін/тарифів, обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежали від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси.

Відповідачем, відповідно до вимог ст. 71 КАС України, не наведено суду доказів, зміни протягом строку дії цін/тарифів, обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, тобто відповідачем не доведено підстав та правомірності прийняття рішення в частині затвердження розрахунків та тарифів по водоспоживанню на 2013-2014 роки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення 25-ї сесії 6-го скликання Руч'ївської сільської ради №6 від 15.03.2013 року в цілому прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та підлягає скасуванню лише в частині затвердження розрахунків та тарифів по водоспоживанню на 2013-2014 рік (пункт 2 резолютивної частини рішення), тобто про часткову доведеність позовних вимог, та вважає позов задовольнити частково.

Відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню сума сплаченого судового збору у розмірі 35,00 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 71, 158-163, 171 КАС України суд,

постановив:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Скасувати Рішення 25 сесії 6 скликання Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим у частині затвердження розрахунків та тарифів з водопостачання на 2013 - 2014 рік (пункт 2 резолютивної частини рішення).

Стягнути з Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 35, 00 гривень.

У решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим шляхом подання до Роздольненського районного суду АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя -