Постанова № 34132591, 08.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2013
Номер справи
805/6437/13-а
Номер документу
34132591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2013 р. Справа №805/6437/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаш Г.П.

при секретарі Нетреба А.Ю.

за участю

представника позивача Алтинпари Т.І. за дов. від 26.04.2013 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови № 23 від 20.02.2013 року про накладення штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови № 23 від 20.02.2013 року про накладення штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. Товариство з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» отримало постанову № 23 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.02.2013 року в розмірі 103 230,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого абз. 3 пп. 4 п. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме, виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Підставою складення спірної постанови відповідач зазначає те, що товариство виконує будівельні роботи на об,єкті будівництва, що розташований на земельній ділянці по вул. Купріна, б. 83 а у м. Донецьку без документу, що надає право на виконання будівельних робіт. Відповідач дійшов даного висновку через те, що товариство виконує роботи з нового будівництва, на що декларація отримана не була.

Товариством була подана до Інспекції декларація про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована 02.07.2012 року № ДЦ08312108560, об,єктом згідно декларації є «Реконструкція аптечного кіоску під буділю аптеки по Купріна, б. 83 а у м. Донецьку у Ленінському районі м. Донецька».

Позивач зазначає, що товариство проводить саме реконструкцію аптечного кіоску під будівлю аптеки, як і зазначено в декларації, яка була надана до Інспекції.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з,явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вирішив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю зовнішньоторгівельна фірма «Арніка» зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 20362685), яке знаходиться за адресою: 83048, м. Донецьк, пр. Тітова, буд. 8а.

Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області (далі - Інспекція) є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».

Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.

У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначні Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

У відповідності до частини 2 статті 41 Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким порядком є Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 553, яким визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.

У відповідності до пункту 11 Порядку посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати акти перевірок, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію,тощо.

05.11.2012 року державним інспектором Центрального управління державного контролю за будівництвом об,єктів Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області була проведена позапланова перевірка товариства з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка».

В ході проведеної перевірки був встановлений факт виконання будівельних робіт з нового будівництва будівлі аптеки, хоча замовником було отримано декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції кіоску під будівлю аптеки; зазначені вище роботи виконуються без затвердженої проектної документації.

За результатами позапланової перевірки посадовими особами складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.11.2012 року, який було направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку 06.11.2012 року.

На підставі зазначеного акту був складений припис від 05.11.2012 року за №284 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, яким висунуто вимогу зупинити будівельні роботи негайно, який було направлено засобами поштового зв'язку 06.11.2012 року.

20.02.2013 року начальником Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області була складена постанова № 23, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» накладений штраф в розмірі 103230,00 грн. за порушення п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі врегульовані нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 за № 553, Закону України «Про архітектурну діяльність».

Відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, іншими спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Згідно із частиною 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, яким визначена процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (далі - Порядок № 553).

Пунктом 1 Порядку № 553 встановлено, що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції).

Згідно з п. 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки є: зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

У відповідності до частини 1 пункту 2 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи, зокрема після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.

В судовому засіданні встановлено, що аптечний кіоск по вул. Купріна у м. Донецьку під будівлю аптеки віднесено до ІІІ категорій складності.

Згідно з пунктом 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, 02.07.2012 року ТОВ «ЗТФ «Арніка» надало позивачу декларацію про початок виконання будівельних робіт, яку було зареєстровано в Інспекції за № ДЦ 08312108560, тобто, суд звертає увагу на те, що відповідачем було отримано дозвільний документ на виконання будівельних робіт.

У відповідності до п. 3 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» орган державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 4 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Також, пунктом 5 цієї статті Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі якщо орган державного архітектурно-будівельного контролю не зареєстрував декларацію про початок виконання будівельних робіт або не повернув її в установлений цією статтею строк, право на виконання будівельних робіт виникає на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована або повернена.

Таким чином, декларація про початок будівельних робіт, яка зареєстрована Інспекцією 02.07.2012 року за №ДЦ08312108560, є чинною та є тим документом, який дає підстави виконувати роботи з реконструкції аптечного кіоску під будівлю аптеки.

Підставою для винесення спірної постанови стало те, що позивачем на об'єкті за адресою: м. Донецьк, вул. Купріна, 83а виконуються роботи не з реконструкції кіоску під будівлю аптеки, а роботи з нового будівництва аптеки.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2013 року, яка набрала законної сили 17.09.2013 року, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області було відмовлено в зобов'язанні виконати вимоги припису шляхом демонтажу збудованої будівлі.

В ході розгляду справи було встановлено, що проектна документація з реконструкції аптечного кіоску під будівлю аптеки по пр. Ленінському в м. Донецьку, позивачем була затверджена у відповідності до державних стандартів та у відповідності до законодавства. Тобто, порушень з боку позивача вимог норм Закону України «Про архітектурну діяльність» не виявлено.

Також, в ході розгляду справи № 805/2748/13-а була призначена судова будівельно-технічна експертиза.

Згідно висновку експерта № 1897/24 від 05.07.2013 року, на поставлене питання чи є присутньою конструктивна особливість об'єкту будівництва, що розташований за адресою: м. Донецьк, Ленінський район, вул. Купріна, 83а, що надає йому властивість капітальної споруди, така як фундамент? експерт зазначив, що поняття «капітальність» для споруди нежитлового призначення не застосовується. Наявність фундаментів не є ознакою капітальності нежитлових споруд таких, як об'єкт будівництва за адресою: м. Донецьк, Ленінський район, вул. Купріна, 83а.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи наведене, суд виходив з того, що постановою суду у справі № 805/2748/13-а встановлено, що зазначені Інспекцією порушення вимог чинного законодавства не доведені, а відтак у відповідача не було підстав для винесення спірної постанови.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» про скасування постанови № 23 від 20.02.2013 року про накладення штрафу підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб,єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 1032,30 грн., що підтверджується квитанцією.

Витрати по сплаті судового збору у сумі 1032,30 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови № 23 від 20.02.2013 року про накладення штрафу - задовольнити.

Скасувати постанову Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області № 23 від 20.02.2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю зовнішньоторговельна фірма «Арніка» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1032,30 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 08 жовтня 2013 року, повний текст постанови виготовлений 14 жовтня 2013 року

Суддя Бабаш Г.П.